419 Shares 6467 views

10 podstawowych elementów dobrego bloga

Poniżej znajduje się lista 10 elementów, które pomogą poprawić Twój blog.


1. Tekst czytelny

Szablon bloga powinien ułatwić łatwe odczytywanie materiału. Oznacza to, że wybrane czcionki powinny być na tyle duże, aby mogły być odczytywane na monitorach o wysokiej rozdzielczości, ale powinny być łatwe do odczytu. Innymi słowy, nie wybieraj skomplikowanych i stylizowanych czcionek, które symulują list ręcznie, itd. Arial, Georgia czy Verdana są popularne, a także inne proste czcionki. Ponadto upewnij się, że tekst w blogu jest łatwy do przeglądania szybko – w celu ustalenia: czy warto czytać, czy nie? Dobrze zaprojektowana wiadomość tekstowa zakłada istnienie podgrupy, list, podkreśla kolorową lub pogrubioną czcionkę.

2. Przyjemne kolory

Nie wybieraj do kolory blogów, które olśniewają ich jasnością lub są tak wyciszone, że zadanie czytania tekstu w takim projekcie wydaje się zbyt skomplikowane. Nie ma nawet spojrzenia na niektóre blogi bez pojawienia się bólu w oczach. Najłatwiejsza kombinacja ludzkiego oka: jasne tło i kontrastujący ciemny tekst (czarny, ciemnoniebieski, ciemnozielony, itd.).

3. Łatwa nawigacja

Zastanów się nad treścią i strukturą swojego bloga, aby móc poruszać się po stronie osoby, która po raz pierwszy pojawiła się w serwisie. Minimalizuj szanse, że użytkownicy nie zauważy materiałów, które są dla nich interesujące, ze względu na złożoną i bezmyślną nawigację.

4. Zrób strony tak krótko, jak to możliwe

Ludzie nie lubią przewijać stron zbyt wiele. Staraj się jak najszybciej tworzyć strony blogów. W ustawieniach określ "pokaż ostatnie 10 pozycji". Jeśli Twoje posty bloga są szczegółowe, a zatem dłużej, usuń część tekstu pod wycinką. Upewnij się jednak, że pozostała część dla wyjścia wygląda atrakcyjnie i powoduje pragnienie rozszerzania i przeglądania wiadomości w całości.

5. Dodaj funkcję wyszukiwania blogów

Wykorzystaj bloga tak wygodny, jak to tylko możliwe dla zwiedzających, dodając pole wyszukiwania do projektu, umieszczając je na pasku bocznym bloga lub tytułu.

6. Utwórz stronę autora "O mnie …", "O nas …" lub coś odpowiedniego dla Twojej witryny

Oczywiście są udane blogi utworzone przez anonimowych autorów, ale większość z nich jest napisana w imieniu jednej osoby lub zespołu ludzi, którzy wydają się czytelnikom i opowiadają trochę o sobie. Pokaż świat, kim jesteś i dlaczego jesteś wystarczająco wykwalifikowany, aby blogować w swojej niszy. Najlepsi blogerzy tworzą silne relacje z czytelnikami, a twoja biografia jest pierwszą pozycją w tym systemie relacji.

7. Formularz informacji zwrotnej i konfigurowanie eksportu do sieci społecznościowych

Ludzie są ładniejsi, jeśli łatwo się z nimi skontaktujesz. Ponadto, w obecnym społeczeństwie często dzielimy się ciekawymi materiałami, odnosząc się do upodobań w profilach sieci społecznych. Korzystasz tylko z tego – przecież posterunki przyczyniają się do bezpłatnego promowania bloga. Dlatego też nie zapomnij zostawić informacji kontaktowych w widocznym miejscu na swojej stronie, stworzyć formularz zwrotny i umożliwić komunikację ze wszystkimi popularnymi sieciami społecznościowymi.

8. Przydatna stopka

Warto użyć stopki (dosłownie "stopka" – piwnicy). Dołącz tam link do mapy witryny lub strony o sobie. W końcu stopka jest wyświetlana na wszystkich stronach i stale przychodzi do oczu tych, którzy przyszli.

9. Blok subskrypcji

Nie zapomnij umieścić linku i odpowiedniego przycisku u góry strony bloga, co pozwala na subskrypcję kanału RSS. Abonenci często zamieniają się w najbardziej oddanych czytelników. Przyjeżdżają komentować bloga i tworzyć posterunki w sieci społecznościowej.

10. Dodaj ciszę lub nie włączaj muzyki do projektu bloga!

Dla niektórych projekt muzyczny blogu wydaje się być kuszącym pomysłem. Ale większość z nich nie zgodzi się z tym. Pomyśl o tym, że ludzie nie zawsze online z szybkim połączeniem. Niewiele będzie czekać na pobranie strony z tyłu muzyki. Ponadto wiele z Twoich ulubionych utworów może być irytujące.

Jeśli nadal chcesz utworzyć muzykę w tle, skonfiguruj ją tak, aby goście mogli ją włączać i wyłączać według własnego uznania.