158 Shares 6584 views

Grzebień celosia: uprawa, pielęgnacja i stosowanie

Wśród roślin domowych z ozdobnymi i lecznicze walory celosia nie jest pierwszym miejscem na popularności, jednak unikalne cechy kwiatu są wysoko cenione przez profesjonalnych ogrodników. W kręgach rosyjskich fanów najbardziej rozpowszechnionych kwiatem celosia grzebienia, który jest nazywany również kwiat aksamit lub grzebień koguta. Przede wszystkim, instalacja charakteryzuje niezwykłe kwiatostany, które mogą mieć różne odcienie. Chociaż dekoracyjne cechy celosia najlepiej objawia się w okresie letnim, w odpowiednich warunkach, możliwe jest uprawa zimie. Ponadto, aksamitny kwiat jest w stanie wytworzyć efekt leczniczy w zwalczaniu niektórych chorób.


Przegląd

Celosia półokrągłego wycięcia można przypisać do roślin jednorocznych. Ma zielone łodygi pokrój wzniesiony z przetłoczeniami i jajowate liście z zaostrzonymi końcami. W przeciwieństwie do macierzystych muszelki gładkich liściach i cień może być nie tylko zielone, ale ciemny fiolet. Wiechowaty kwiatostany są tworzone przez malutkie kwiaty w różnych odcieniach. Nawiasem mówiąc, wiele bogatych i nasyconych kolorów jest jedną z głównych zalet dekoracyjnych że celosia grzebień. wysokość roślin 30-70 cm, dzięki czemu można je ozdobić i małych ogrodach przydomowych, klomby i ulicy. Okres kwitnienia trwa od połowy lata do pierwszych przymrozków. Kiełkowanie nasion jest nadal możliwe przez 5 lat.

Miejsce do sadzenia

Jako miejsce narodzin celosia – południowej części kraju, i pożądane jest, aby rosnąć w słonecznym miejscu, które jest chronione przed wiatrem. Korzystnie, słaby kwas i luźne gleby, ale specjalnego szkolenia jest możliwe i dobrym wynikiem w trudnym terenie. W drugim przypadku, należy dodać trochę piaszczystą składnik gleby, która zapewni luz gruntowych. Ponadto celosia grzebień dobrze reaguje i humus, i na każdym rodzaju gleby.

Jeśli planujesz lądowanie w otwartym terenie, należy to zrobić w lecie – na początku czerwca. Zwłaszcza ta zasada odnosi się do młodych sadzonek lub neakklimatizirovannyh. W kontekście najmniejszego mróz roślina obumiera. Ale to nie znaczy, że sadzenie kwiatu jest przeciwwskazany w okresie zimowym. To wszystko zależy od warunków, które mogą zostać powołane w pokoju. Jedyną rzeczą, która uniemożliwia pełny rozwój celosia w tym czasie – brak światła słonecznego.

warunki temperaturowe

Jeśli oczekuje się uprawa, w domu, w najlepszym wskaźnikiem temperatury pokojowej się o 18 ° C W tym przypadku 14 ° C, – jest dopuszczalnej dolnej granicy. Ironicznie, celosia grzebienia, przy czym hodowanie ma miejsce na zewnątrz, mniej wymagających warunków temperatury i jest w stanie przenosić większe szybkości. Chociaż granice negatywnych odczytów na termometrze pozostają istotne w tym przypadku. Należy zauważyć warunków wentylacyjnych. Na przykład, gdy temperatura przekracza 25 ° C, pomieszczenie musi być wentylowany.

nasiona rosnące

Celosia zaleca się rozwijać nasiona, jak Czerenkowa rozród nie jest w stanie zapewnić właściwości bardzo estetyczne, dla którzy kochają tę roślinę.

Optymalny czas do siewu – koniec marca lub w pierwszych dniach kwietnia. Już tydzień później „zarozumialec” kiełkuje. Gęsto świnia nie jest to konieczne, to lepiej spełniać odstępach 3 cm. Nasiona są rozproszone od wilgotności gleby, a następnie są pokryte folią, która jest usuwana w ciągu tygodnia po wykryciu pierwszych pędów.

rosnące sadzonki

Ta metoda jest zalecana dla bardziej doświadczonych ogrodników są zaznajomieni z wymaganiami opieki dokonanych celosia grzebień. Uprawa z nasion nie przewiduje szczególnych działań w procesie wzrostu kwiatu, ale sadzonki może dać zadowalające rezultaty tylko z starannej pielęgnacji sadzonek. Wśród obowiązkowych środków opieki – ochrona wrażliwych młodych sadzonek przed słońcem. W gospodarstwie domowym do tego celu jest zwykle używany prasa, dzięki której młodzi przegrzebki tymczasowo pokryte.

Sadzenie sadzonek produkowanych w ogrodzie kwiatowym lub kwietnik z pewnym etapie. Na przykład, jeśli planowane lądowanie dużych odmian, odstęp powinien wynosić 30 cm, a jeśli krasnolud celosia – 15 cm, ale w większości przypadków celosia grzebień pierwotnie zasadzone w pojemniku i pierwszego etapu wzrostu i rozwoju w dziedzinie .. Gdy roślinki rosną, należy zanurzyć się w puli do wysokości 8 cm, ale najlepiej jest sadzić sadzonki początkowo w poszczególnych doniczkach. – Jeśli dalej planowana zmiana w otwartym terenie, takie podejście eliminuje ewentualne uszkodzenia systemu korzeniowego.

Pielęgnacja i karmienie

Głównym problemem w opiece nad grzebień koguta – potrzeba stworzenia szklarniowe warunki. Hodowcy przyniósł wiele form rośliny odporne na zimno, ale zapewniają najlepszy efekt dekoracyjny tylko w optymalnych warunkach termicznych. Co ważne, celosia grzebień, uprawa i konserwacja odbywa się na balkonie lub w ogrodzie domu jest również bardzo wymagający. Po pierwsze, należy zapewnić dostęp do słońca, a po drugie, aby regulować odżywianie wodę. Wlać nie jest konieczne, ale umiarkowanie dostarczyć korzeni wilgoci jest konieczne.

Celosia Dressing bezpretensjonalny. Najlepszym rozwiązaniem byłoby odmierzona zasilania fosforu potasu płynnym nawozem. W przeciwieństwie do tego, nawożenia azotem nie jest zalecane, gdyż przyczyniają się do zwiększenia wzrostu masy zielonej. Jeśli celosia grzebień uprawiane karzeł, pozostawia w tej diecie jest całkowicie przysłonięte przez kwiatostanu. Także dla zachowania zdrowego i kwitnących gatunków muszelki powinien regularnie sprawdzać liście i usunąć suszone kwiaty.

Ochrona przed chorobami i szkodnikami

Jednym z najbardziej niebezpiecznych szkodników celosia to mszyce, które dotyka i liście i pędy. W walce z nim i innych owadów skutecznie pomóc afitsidy. Do typowych problemów z delikatnych młodych siewek m.in. zgniliznę kapustnych – aby zapobiec tej choroby powinny być monitorowane ponownie podlewania. Należy to zrobić wcześnie rano i tylko w słoneczne dni. Roślina jest wrażliwa na zjawiska pogodowe, w pochmurne dni można wykluczać procedur podlewania.

Jeśli celosia grzebień dotychczas rozwój „czarnej nóżki”, należy poluzować gleby, pokrycie go z popiołów i zminimalizować podlewania. Faktem jest, że brak lub odprowadzania nadmiaru wody może prowadzić do rozwoju chorób grzybiczych. Ponadto niebezpieczne niedobór żelaza, co prowadzi do wzrostu pH gleby i chlorozy liści. Celosia poradzić sobie z tą chorobą, aby pomóc w preparatach chelatów (typ związków żelaza).

aplikacja

Główną motywacją ludzi, którzy decydują się mieć celosia grzebień – jest, oczywiście, dekoracyjną rolę. Roślina wygląda atrakcyjnie i jako część aranżacji kwiatów na łóżku, a jako samodzielna ozdoba na balkonie. Jest to również jeden z typów powszechnie stosowanych w produkcji kwiatowe. Aby to zrobić, kwiaciarnie kwiaty cięte do powstawania nasion i osuszyć je w chłodnym, ciemnym miejscu, więc zachował kształt i kolor.

Znana celosia i właściwości leczniczych. W medycynie ludowej jest stosowany jako środek do wzmocnienia pogląd, leczenie chorób krwi, aby wyeliminować robaki i gojenie się owrzodzenia w jamie ustnej. Największe zainteresowanie w kręgach ekspertów roślin wynika z jego zdolności do zwalczania raka i cukrzycy. W szczególności, korzystanie z rozszerzonego liść celosia grzebieniastej cukrzycy jako składnik sałatek, zup, dodatków do potraw i tym podobne. D. Istnieją inne, bardziej skuteczny przepis, który wiąże się z wykorzystaniem suchych liści grzebienia koguta. W celu wytworzenia wymaganego 2 łyżki. l. Wysuszone liście i jeden kubek wrzącej wody. Liście są wypełnione wodą i podawać przez około 30 minut. Intensywność odbioru tych wlewów w zależności od choroby i jej nasilenia.