284 Shares 7208 views

Saprofitów: co to jest, co jeść, gdzie mieszkasz?

W przyrodzie są organizmy – bakterie, grzyby, rośliny, zwierzęta karmione – gotowych związków organicznych. Źródłem cząstek węgla dla nich są martwe lub odpadowe produkty żywych stworzeń natury. Takie istoty nazywane są „saprofitami”. Co to jest? Staramy się znaleźć w tym artykule.

Pochodzenie nazwy

Nazwa tej grupy organizmów pochodzi od dwóch greckich słów: „zepsute” i „roślina”. Stąd można dosłownie zrozumieć znaczenie tego pojęcia. Saprofitów stosowane w żywności innej działalności organizmów, tkanek roślinnych i zwierzęcych, często – martwy.

Rola roztoczy

Rola tych tworów przyrody na globalnym obiegu substancji. Każdy żywy organizm kiedykolwiek umrzeć. Tak ułożone przez naturę. Wiele saprofitami przeznaczony do usuwania martwej tkanki. Bez nich, biosfera po prostu ugrzęznąć w ich własnych odpadów, a cała ziemia będzie usłana odpadów i wyrobów z różnych organizmów – żyjących i zmarłych. Saprofitów wykonać rolę w charakterze dozorców, że czyste miejsce dla nowego życia. również rozkładać tkankę organiczną do jego elementów składowych, które są następnie wykorzystywane przez inne drobnoustroje do własnej mocy i wydajności.

Co bakterie zwane saprofitami?

liczba żywych bakterii na Ziemi naprawdę ogromnie niezaskarżalny dokładnego obliczenia całkowite. Mikroorganizmy z punktu widzenia klasyfikacji w biologii – najliczniejszej królestwa. Większość istniejących bakterii są saprofitami.

podstawowe funkcje

Saprophitic bakterie: co to jest? Ich celem – do rozkładu materii organicznej w glebie i środowiskach wodnych, aby brać udział w mineralizacji cyklu pierwiastków. Azotobacter, na przykład biorą czynny udział w procesie wiązania azotu. Niektóre – ważne ogniwo przemiany węgla, siarki, fosforu. I człowiek „Pomoc” inne mikroorganizmy gotować żywności. Po tym wszystkim, proces fermentacji mlekowej zależy od roztoczy. Śmietana, twaróg, ser, sfermentowane mleko, ogórki pieczone, napoje niskoalkoholowe – te produkty, które nie tylko bakterie nie mogą występować.

Sinice

Te sinice są zaangażowane w produkcji tlenu. Naukowcy uważają, że te starożytne bakterie rozpoczął formowanie miliardy lat temu, w atmosferę ziemską. Po tym wszystkim, nie było drzew i inne rośliny, które uwalniają w procesie fotosyntezy tlenu. Bakteria istniał. Nawet teraz – ze względu na ich dużą liczbę – ich udział w produkcji gazu jest niezbędna.

Grzyby i rośliny saprophitic

Królestwo grzybów mają również przedstawicieli tej kategorii: małych i średnich, a nawet dużych nich. Są one używane w liściach jedzenie paluyu, humus, pni i gałęzi, gnoju, węgiel drzewny, pierza i puchu z ptaków, sierść zwierząt. W ogóle – wszystkie organiczne są dostępne. Na przykład, szacunki lokalizacji białej, żółtej lozhnoopenok siarki, Coprinus Kudłaty, osiki i brzozy grzyby są saprofitami wielu innych. Wiele grzybów pochodzą z wyższych roślin (drzewa, krzewy) w symbiozie, produkcji wszelkiego rodzaju pozostałości roślinnych i zwierzęcych nawozów potrzebnych do odżywiania roślin.

Wartość ogromny (często – nie do końca przyjemne) mają wszystkie rodzaje grzybów mikroskopowych-roztoczy. Często są one w żywności, przekształcając je swoje funkcje życiowe, tworząc jako jadalny w przyszłości, jak również produkty niejadalne. Spleśniały chleb i kwaśny dżem, sfermentowane soki owocowe, zgniłe jabłko – ich „ręce” rzeczą. Minerał – Kombucha, ryż indyjski, fermentacja grzybicze produkcji alkoholu.

W królestwie roślin i są saprofityczny. Co to jest? Te flory występuje zwykle fotosyntezy elementy (pigmenty), a proces prowadzi się w wyniku przystosowania do wykorzystania energii z grzybów, na przykład. Niemożność fotosyntezy może być częściowa. Na przykład, niektóre gatunki storczyków tylko do pewnego stopnia, zależy od grzybów, ale można przeprowadzić fotosyntezę i dalej.

Takie rośliny są nazywane mikogeterotrofami. Obejmują one ponad 400 różnego rodzaju.

saprofitami zwierzęcia. Co to jest?

Wśród fauny również mają podobne organizmy. Na przykład, roztocza roztocza pająki (rodziny). Te stawonogi nie opierają się bezpośrednio na inne organizmy, ale gotowe związki organiczne, nadal potrzebne. Używają ich rozkładających moc roślin lub tkanki zwierzęcej. Roztocza ponad 150 gatunków roztoczy kurzu, niektóre z nich są uważane za alergików. Można je zobaczyć tylko pod mikroskopem, a ich rozmiary są minimalne (średnio – 0,2 mm). Żywotność zwierzęcia – około czterech miesięcy. W tym czasie samica roztocza ma czas do odroczenia do 300 jaj. Ale tylko jeden gram kurzu może „złożyć” do kilku tysięcy z tych organizmów. Jedzenie jedzą płatki skóra warstwę ludzi, którzy są obecni w obfitości, w którym dana osoba śpi (według nauki, człowiek może rzucać się w ciągu roku do 700 gramów martwe cząstki skóry, a oni żerują na roztocza kurzu roztoczy).