517 Shares 8713 views

Piskliwy gecko: ciekawe fakty i zdjęcia

Gwałtowny gekon to mała jaszczurka: u dorosłych długość ciała z ogonem wynosi nie więcej niż 9 cm, podczas gdy na bagażniku znajduje się około 4 cm.


Opis

Podstawa ogona, szyi i tułowia zwierzęcia pokryta jest ziarnistymi łuskami na wierzchołku. Wśród jej większych, lekko wysklepionych, zaokrąglonych, lekko żebrowanych lub gładkich płatków wyróżnia się. Nie tworzą regularnych poprzecznych rzędów. Pomiędzy pojedynczymi tubeczkami odległość przekracza średnicę guzka. Bardzo płytkie skale szyi. Gekkonchiki, których fotografie są przedstawione w tym artykule, mają talerze u dołu ich palców, na swobodnej krawędzi bez zębów lub żeber.

Kolor

Gekkonchik piszczał nad piaszczysto-ohristogo cieniem. Z górnej części czołowej osłony przez oko z każdej strony wylotu rozciąga się pasek ciemnobrązowego koloru. Takie paski mogą się połączyć ze sobą na grzbiecie głowy, tworząc w ten sposób kształt o kształcie podkowy. Pomiędzy oczami a otworem nosowym obwody są skręcone z góry liną lekkiego odcienia, podczas gdy w szczelinie między górną stroną wylotu a przestrzenią między orbitami występuje ciemnobrązowy, nieokreślony wzór. Od pasa do karku po całym ciele znajduje się 4-7 ciemnobrązowych pasków.

Zmienność wiekowa i dymorfizm seksualny

Dymorfizm seksualny w piskliwym grobie pojawia się w większych rozmiarach samic niż u mężczyzn. U kobiet, pory boczne są mniej rozwinięte i mogą niemal zniknąć z wiekiem. Niektóre proporcje ciała są również zależne od wieku. Młode oka tego gatunku są krótsze. U młodych zwierząt średnica oka jest większa niż długość ciała. Wartości tych wskaźników w osobach starszych płci są bardziej jednorodne.

W Kazachstanie i Azja Środkowa występuje powszechnie w Szwajcarii. Poza naszym krajem – w południowej Mongolii, północnym Afganistanie, w północno-wschodnim Iranie i dalej w północnych Chinach.

Habitat

Squeaky geckochik (zdjęcie tej jaszczurki może być uważnie rozważone w artykule) jest typowym mieszkańcem półpustych, penetrujących w miejscach głęboko w stepie, gdzie nadal przylega do pół-pustyni. Zasadniczo występuje na zboczach niewielkich elewacji, które są pokryte drobnym i grubym materiałem klastrowym, czasem na równinach gliniastych gliny.

Znane przypadki penetracji zwierzęcia na obrzeżach piask. Słaba roślinność jest charakterystyczna dla wszystkich jej stacji, która składa się z tasbiurgu, boyalich, piołunu, teresken, zbóż niskich i saltwort. Osadza się pod płytami wapienia na wyżynach, na praktycznie nudnych równinach z gruzowiska, a także na obrzeżach sadzonek.

Zachowanie

Schronami Geckonchikama są norki zagrzebania zwierząt, pęknięcia i pęknięcia w glebie, przestrzeń pod kamieniami, zagłębienia i zagłębienia w podstawowej części saksofonu. Z początkiem ciemności zwierzę opuszcza schronienie, ale w pochmurny pogodę można ją spotkać po południu. Może wydawać metaliczny długotrwały pisk, który w ciągu dnia łatwo mylić z głosem ptaka. Liście na zimę w październiku. Spędza noc w poszukiwaniu pożywienia w pobliżu schronu.

Ciekawą cechą tych jaszczurek jest ich bardzo głośna "śpiew", a także ogromna różnorodność dźwięków, które zawsze towarzyszą ich aktywności życiowej: chichotanie, tweety, kliknięcia, piszcze.

Piskliwy geckochik (interesujące fakty o jego życiu są podane w tym artykule) poruszają się w okresie aktywności krótkimi kreskami, zginają i podnoszą wysokość tułowia. Może poruszać się po pionowych powierzchniach, ale ich unikać. Nie oddalają się od swoich schronów. Polują przy wejściu do dziur i pęknięć za owadami i biegnie po kamieniach pod skałami. W zwierzętach letnie schrony to miejsca pod płytami i kamieniami, wnękami saxaul, pęknięciami w glebie, szczelinami kamiennych struktur sztucznych, norami kręgowców. Hibernuj w pęknięciach, norach.

Działalność

Migdały gecko, którego zdjęcie pokazuje to w całej swojej chwale, jest aktywne w temperaturze do 25 ° C. W ciągu dnia ukrywają się w bezpiecznych schronieniach. Zgłoszono w mroźnej pogodzie na powierzchni.

Głębokie gekonowce żywią się głównie owadami, wśród nich motyli, gąsienic, małych chrząszczy, ortopterów, pluskiewek, dipterów, liściastych, pająków, mrówek, palców i skorpionów. W żołądkach zwierząt występuje częstość występowania chrząszczy, pająków, gąsienic i motyli, błędów i mrówek.

Reprodukcja

Gekkonchiki osiągają dojrzewanie dojrzałości o całkowitej długości tułowia do 28 milimetrów. Według materiałów z kolekcji, wskaźnik płci jest przybliżony o 1/1. Kojarzenie odbywa się pod koniec kwietnia. Pod koniec maja układanie jaj zaczyna się i trwa do końca czerwca. Samica rzuca kilka razy jeden po drugim, czasami dwa jajka, których średni rozmiar wynosi 6 X 9 mm. Od lipca pojawiają się młodzi ludzie. W wieku dwudziestu miesięcy dojdzie do dojrzałości, innymi słowy, na drugą wiosnę po urodzeniu.

Tempo wzrostu

Króliki, które właśnie wylęgły się z jaj, mają długość ciała około 18 mm. Do końca sezonu aktywności (bez ogona) osiąga rozmiar 24 mm, co oznacza, że osoby z pierwszego pokolenia mogą uczestniczyć w aktywnej hodowli na następny rok. Ten gatunek populacji charakteryzuje się obecnością 4 grup wiekowych, najstarszy z nich to przedstawiciele trzech lat i starszych.

Powody spadku liczby

Gwałt rozdrobniony ma kilku wrogów. Wśród nich można zidentyfikować czterdzieści. Ponadto zmniejszenie się Morza Aralskiego jest przyczyną spadku liczby jaszczurek , co powoduje wycofanie linii brzegowej ze skał na kilka kilometrów. To z kolei spowodowało znaczne zmniejszenie liczby bezkręgowców. Ponadto należy zauważyć, że gekon z ich biotopów jest przemieszczany podczas orki ziemnej.

Podobne gatunki

Piskliwy gecko z pancerza wyróżnia się faktem, że na jego powierzchni nierówności nie tworzą podłużnych rzędów, a występowanie tuberkoli z gładkiej.

Ochrona i znaczenie praktyczne

Zwierzę jest bardzo użytecznym gatunkiem. Co do zasady zajmuje działki, które nie są używane przez ludzi. Istnieją jednak wyjątki: na przykład w mieście Big Bogdo, siedliska zwierząt są niszczone przez rozwój podłoża, który jest używany do uzyskania żwiru.

Należy zauważyć, że w tej dziedzinie wymazany gecko potrzebuje środków ochronnych. Czerwona Księga już znalazła się na liście. Ta potrzeba jest spowodowana spadkiem jego liczebności, a także wyjątkowością tego gatunku dla herpetofauna naszego kraju.