883 Shares 1164 views

Czerwony szpik kostny: pojęcie, struktura i funkcja

Ciało ludzkie jest odrębnym stanem, gdzie każdy narząd, każda tkanka, a nawet komórka ma swoje własne funkcje i obowiązki. Natura upewniła się, że są one jak najskuteczniejsze. Czerwony szpik kostny jest jednym z najważniejszych i najbardziej odpowiedzialnych organów ludzkiego ciała. Zapewnia tworzenie krwi.

Powinno najpierw powiedzieć, co ogólny jest szpik kostny . Jest to jeden z głównych składników ciała ludzkiego, prowadzący krew. Zawiera dwa główne składniki – czerwony szpik kostny i żółty, drugi najczęściej składa się z tkanek tłuszczowych. Żółty szpik kostny zastępuje drugi z wiekiem, spowalniając tworzenie się krwinek, a także redukując naturalną obronę organizmu.

Czerwony szpik kostny reprezentowany jest jako lepka substancja o ciemnobrązowej barwie. Znajduje się w kościach ludzkich (w różnych kości, w zależności od wieku osoby) i odgrywa kluczową rolę w tworzeniu nowych krwinek, a także jest odpowiedzialny za siłę ludzkiej odporności.

U dorosłych, czerwony szpik kostny znajduje się w kości typu płaskiego, a także w każdym z kręgów. Zaczyna się tworzyć podczas wewnątrzmacicznego rozwoju dziecka. Kiedy płód jest wykonywany nie dalej niż półtora miesiąca, czerwony szpik kostny zaczyna się układać w klaczy. W szóstym miesiącu rozwoju dziecka w łonie matki organizm ten pełni już w pełni swoje funkcje, co stanowi około ponad półtora procenta masy ciała dziecka. W organizmie dorosłym stosunek ten wzrasta i wynosi do sześciu procent wagi.

Istnieje wiele powiązanych dyscyplin medycznych, które badają czerwoną szpik kostną – histologię (nauka o strukturze tkanek ciała), cytologia (nauka, badania komórek), anatomia, biologia i wiele innych. Wszystkie te nauki zwracają uwagę na niepowtarzalność tego ciała: składa się z młodych lub "nieformowanych" komórek odpowiedzialnych za tworzenie trzech głównych typów ludzkich krwinek (to leukocyty, płytki krwi i krwinki czerwone). W dorosłym ciele, czerwony szpik kostny koncentruje się głównie w kości miednicy.

Ponieważ komórki krwiotwórcze mają wygląd i właściwości komórek "niegotowanych", są bardzo podobne w swoich właściwościach do komórek nowotworów złośliwych (nowotworowych). Dlatego w przypadku leczenia nowotworów złośliwych chemioterapią, do komórek szpiku kostnego dochodzi również znaczne uszkodzenie. Chodzi o to, że elementy chemiczne, w porównaniu z normalnymi komórkami ciała, są bardziej podatne na elementy formujące, które są zarówno "wrogimi" cząstkami guzów, jak i "przyjaznymi" robotnikami krwiotwórczymi "robotnikami". To podobieństwo jest powodem konieczności przeszczepu szpiku kostnego u chorych na raka i białaczkę. Jednakże, wszystkie takie same nowotwory zabijają nieco szybciej dzięki chemioterapii, więc przy takim leczeniu pacjenci zawsze mają nadzieję na odzysk.