865 Shares 1362 views

Jaki jest wiatrowskaz? Historia i teoria

Jak określić kierunek (a czasami i prędkość) wiatru? To pytanie od dawna niepokoi wielu podróżnych używać jako środka statków transportowych. W tym celu, i został wymyślony przez specjalnych przyrządów meteorologicznych. Jaki jest wiatrowskaz i do czego służy?

Trochę historii

Aż do XVIII wieku w Rosji użył terminu „prapor” lub „praporitsa”. Aw Marine Karty 1720 robi słowo „flyugel”. Jaki jest wiatrowskaz? Początkowo otrzymuje on najszerszą dystrybucję w miastach portowych. Przyrząd pomaga określić statku na wejście do portu lub nie. Tak więc, jeśli konstrukcja metalowa wskazuje kierunek wiatru od morza, można by się spodziewać napływu dużej liczby statków handlowych. Jeśli przeciwnie, tak nie jest. A jednak, urządzenie zostało umieszczone na kopule katedry i kościoły. Co więcej, najczęściej był wiatrowskaz kogut. Z biegiem czasu wokół większości zwykłych urządzeń zostały wyprodukowane wszelkiego rodzaju historie, a nawet legendy, nadając mu status talizman lub domu talizman.

Jaki jest wiatrowskaz?

Ustalenie, który daje, na przykład Dahl w słowniku wskazuje urządzenie jako warkocz skrzynki żelaza wskazującego kierunek, w którym wieje wiatr. Naukowiec również zauważyć, że skrzydełko jest wykonany z blachy i ma strzałkę na rurze obrotowej. «Vleugel» (niderl.) – Instrument Meteorological wskazuje nie tylko kierunek wiatru, ale czasami w stanie mierzyć swoje siły (Weather Wilda łopatki). Tradycyjnie, łopatka pod rozumieć Metalowy znacznik umieszczony na osi (pionowo), który obraca się swobodnie pod wpływem wiatru. Istnieje również przeciwwaga. On jest zawsze wskazując w stronę, z której strumień powietrza jest. Na nowoczesne weathervanes wiedzieć wiatr, użyj małej lekkie śmigło, a kierunek jest dokładnie określona przez koder – specjalnego urządzenia elektronicznego.

przydatne dekoracji

Co jest teraz Vane? Urządzenie to często ludzie, jak i wystroju budynku. W krajach bałtyckich, na przykład, w każdej dziedzinie, wiele domów są tradycyjnie ozdobiony weathervanes – Wyjątkowa i oryginalna. I jeden z najbardziej znanych w Rosji tego rodzaju urządzeń jest na wieży Admiralicji. Łódź jest jednocześnie jednym z symboli miasta nad Newą. Ale, niezależnie od faktu, że taki wiatrowskaz, trzeba pamiętać o jego dobroczynnych właściwości. Po pierwsze, mogą być stosowane jako ochrona komina wiejącym wiatrem. Po drugie, element napędowy na łopatce pogoda powoduje wibracje, straszenie gryzonie, moli, ryjówki. Dlatego hodowcy czasami ustawić urządzenie na własnych działkach.

własne ręce

Ten mały kawałek cyny jest w stanie naprawdę ozdobić dach willi, domki, domach prywatnych, aby stać się punktem domu. Każdy z nas, oczywiście, dobrze wyobrazić, że taki wiatrowskaz, a każdy przynajmniej raz widział na żywo lub na zdjęciach. Dziś jest to raczej zabawka. Można dokonać wiatrowskaz i własnymi rękami. W tym celu musimy arkusza stali (i lepiej – miedzi, ponieważ nie ulega korozji atmosferycznej) i, oczywiście, niektóre z umiejętności kanalizacji. Musisz też mieć przynajmniej szorstki rysunek zabawki wiatrowskaz. Główne składniki – oś i ciała. Od nich będzie zależeć od tego, jak struktura będzie reagować na uderzenia wiatru. Korzystne jest, jeżeli oś obraca się w łożyskach przy zamkniętej obudowie (nie boją wilgoci i nie wymaga ciągłego smarowania). Należy także mieć średnicę co najmniej dziesięciu milimetrów, która jest w pełni zapewnia stabilność strukturalną silne podmuchy wiatru. Jeśli chodzi o mieszkania, nie jest to kwestia gustu: koguta, strzałka, ryby … Najważniejsze, że podstawowe proporcje zostały spełnione. A najlepsze jest to sprawdzić z rysunku w warsztacie samochodowym. Jest to bardzo niska cena pomogą Ci zrobić idealny wiatrowskaz, zostanie on być zainstalowany tylko na kominie za pomocą wsporników i śrub!