711 Shares 2890 views

Co jest symbioza z przykładów teorii i klasycznych

Każdy dorosły pamięta z biologii szkoła oczywiście, że takiej symbiozie. Lub przynajmniej słyszał tego słowa. Nie każdy jednak wie, że najczęstszym przykładem symbiozy jest kilka osób – bakterie kwasu mlekowego. W rzeczywistości, symbioza – jest każda forma związku dwóch organizmów żywych, które mają różne genotypy i proiskhozhdzhenie w których współistnieją w jednym systemie. Ale nie mylić z symbiozie pasożytnictwa, jak to często bywa.

W przyrodzie są następujące rodzaje symbiozy: wspomniany pasożytnictwa (rodzaj związku, który jest użyteczny do jednego partnera i szkodliwe do drugiego), mutualizmu (wzajemnie korzystne relacje) komensalizm (związek korzystny dla jednego partnera i obojętny do drugiego) i amensalizm (związków, które są szkodliwe w bok i obojętny drugi). Ponadto w nowoczesnych nauki zwykle odznaczają symbiogeneza lub endosymbiosis co stanowi wewnątrzkomórkowego symbiozy, jeden wewnątrz drugiego komórek żywego organizmu. Organizmy są w symbiozie, zwane symbionty.

Aby zrozumieć, co jest symbioza, należy najpierw rozważyć najwcześniej od jego kształtu, a mianowicie symbiogeneza. Naukowcy udowodnili, że mitochondria komórkowe organelli i plastydy były wcześniej oddzielne starożytnych mikroorganizmy: mitochondria były prokariotyczne bakterie i plastydy – autotroficzne bakterie, które zostały rozliczone wewnątrz najprostszych komórek eukariotycznych. Początkowo była swoista symbioza typu Mutualizm tj wzajemnie korzystny związek. Następnie, organizmy te są połączone tak, że jednolita konstrukcja ze stali, które w końcu zatrzymany genetycznie.

Na tej samej zasadzie w budowie i wszystkich innych typów symbiotycznych relacji. Najprostszym sposobem, aby wyobrazić sobie, że taka symbioza, klasyczny przykład porostów. Tego typu stosunki należy traktować jako mutualizmu jak grzyb otrzymuje od odżywczych sinic syntetyzowanych przez nią, i z kolei tworzy bakterii korzystnych warunków środowiskowych, chronić przed suszeniem, promieniowaniem ultrafioletowym i innych czynników środowiskowych, a także umożliwia istnienie podłożem mającym kwaśny odczyn pH.

Pasożytnictwo – jako rodzaj symbiozy. Klasyczny przykład to uważa się wszystkie eukariotyczne czynniki zakaźne, w tym grzybów. W tych aspektach pasożyt żyje w organizmie gospodarza, zjada swoje zasoby. Odróżnić zobowiązać (DC) oraz opcjonalny (okresowe) pasożytnictwo. Do pierwszej grupy należą wirusy, do drugiego – wszy, robaki i inne.

Przykład mutualizmu jest para wyżej wymienionych mikroflory jelitowej człowieka.

W ramach Komensalizm rozróżnić wiele podtypy zoochory (rozkład części roślin, które służą do odtwarzania przy użyciu zwierząt) – ptaki jedzenia nasion lub przenoszenia ich na nogi), sinoykiya (stosowanie jednego organizmu przebywania drugiego bez uszkodzenia pierwszego, na przykład, ryby, ikra w muszli mięczaków). Nie należy mylić z inkwilinizm – używając domu gospodarza ze zniszczeniem tego ostatniego, na przykład, owady, larwy otklydyvayuschie w muszli mięczaka lub Galów, niszcząc gospodarza.

Najbardziej znanym przykładem jest związek amensalizma drewna i Moss, która rośnie spodu. Moss przeżywa negatywne skutki takiej symbiozie (brak światła, substancji odżywczych, wody, itp) i pielęgnacji drzew.

W ten sposób, za pomocą stosunkowo prostych i uderzające przykłady ilustrują to, co jest symbioza, a nie mylić z komensalizm mutualizmu i pasożytnictwa.