330 Shares 9667 views

Podstawowe funkcje systemu operacyjnego

Więc wziąć na pulpicie komputera. Typowy komputer stacjonarny – jednostka systemu (żeliwa), monitor (urządzenie regularne wyświetlacz on-line), klawiaturę i mysz (główne urządzenie wejściowe), dodatkowe urządzenia peryferyjne (głośniki, słuchawki, skaner, drukarka, ploter, MFI i inne ) i składnik oprogramowania (system operacyjny, programy użytkownika, programów systemowych …). W tej sieci, system operacyjny wykonuje funkcje:


– zapewniając intuicyjny interfejs użytkownika do pracy;

– prawidłowe klejenie wszystkich części składowych w urządzeniu systemu;

– prawidłowe i skoordynowane prace między wszystkimi elementami komputera;

– możliwość zarządzania programami i komponentów komputera.

Jeśli wziąć laptopa, netbooka lub tabletu PC, funkcje systemu operacyjnego będą takie same. W rzeczywistości sytuacja jest nieco bardziej globalny. W systemie operacyjnym obejmują:

– powłoka dla użytkownika;

– program do zarządzania części komputera, a następnie ich koordynacji prac między sobą – sterownik;

– niektóre wyroby metalowe.

Jeśli mówisz, jakie funkcje systemu operacyjnego, w tym odpowiedź, tutaj jest to konieczne, aby podzielić je na dwa typy: użytkownik (interfejs, executive) i żelazo (negocjacje, zarządzanie). Innymi słowy, wszystkie procesy zachodzące w komputerze – to kompleks kodu maszynowego. Użytkownik jest trudne do zrozumienia, co więcej, jest to dość kłopotliwe w niektórych momentach. Wyobraź sobie ile czasu wprowadziły dane, aby otworzyć folder (na przykład). Starsze pokolenie użytkowników został zaznajomiony z systemem operacyjnym z minimalnym interfejsem. To dlatego, że system operacyjny dla każdego użytkownika – interfejs nawigacyjny, większość użytkowników ma to związek z jego funkcji.

Zazwyczaj użytkownicy lubią instalować różnego rodzaju aplikacje, które wpływają na działanie komponentów komputera lub zwiększyć zawartość informacyjną. Funkcje systemu operacyjnego w naszych czasach nieco szerzej. Ze względu na fakt, że nie było praktycznie wolny dostęp do internetu, system operacyjny musiał podjąć kilka funkcji. Pierwszy – interakcja z nowego typu sprzętu. Urządzenia takie jak drukarki sieciowe, routery, punkty dostępowe i modemów wymagają specjalnych sterowników. Ale ten jest wyświetlany na całej konstrukcji. Poprzez zainstalowanie sterownika drukarki (na przykład), nie wystarczy powiedzieć OS na nowym sprzęcie, ale także automatycznie dostosowuje program, w którym możliwe jest drukowanie.

Drugi – funkcje ochrony od systemu operacyjnego i programów sponsorowanych. Rozwój oprogramowania antywirusowego jest konieczne w dobie globalnego rozwoju Internetu. Dodatkowo do każdego komputera w systemie operacyjnym posiada zaporę. Jeżeli weźmiemy pod uwagę w ogóle, użytkownik nie będzie nawet myśleć jakie funkcje są wykonywane przez system operacyjny. On po prostu korzysta z komputera. Doszliśmy do innej ważnej kwestii – niewidzialność operacji OS dla użytkownika. Stąd też i nie było wielozadaniowość. Jest daleki od chwili, gdy użytkownik był uzbrojony w 1 GB dysku twardym, system operacyjny zajmuje 700 MB. Ie wszystkie inne funkcje masz 300 MB i RAM na pokładzie tak jak 64 MB. Ten komputer jest odpowiedni oprócz normalnego pisania, bez użycia materiałów graficznych.

Ale to już historia. Nowoczesne komputery mają wielordzeniowe procesory, dziesiątki RAM, pamięć ulotna terabajtów, gigabajty wideo i interfejsów bezprzewodowych. Trudno sobie wyobrazić, co obecnie funkcję systemu operacyjnego. Zauważ, że Windows 7 wymaga dla jej montaż dwóch kilkunastu gigabajtów. Ten „ciężar” ze względu na potężne animacji w celu ułatwienia użyteczność użytkownika, regularną obecność dużej ilości dodatkowych programów i więcej.

Oczywiście, od czasu pojawienia się danych pakietowych i przyjazny dla użytkownika interfejs dużo „wody pod mostem” (około 20 lat – tylko!). OS jest dla nas najważniejszy program na naszym komputerze z dowolnego typu. W tej chwili popularne systemy operacyjne mają strukturę otwartą – dla dostrajania indywidualnie. To jest bardzo dobrze postrzegana na rynku gadżetów mobilnych. Telefony są całkowicie straciło pozycji smartfony. Jeszcze trochę i będą trwać.