753 Shares 3504 views

Flaga i herbu Karelii

Republika Karelii jest częścią Federacji Rosyjskiej i znajduje się w północno-zachodniej części kraju. Co jest przedstawione na fladze i herbie Karelii? Jak ważne są te heraldyczne symbole?


Flaga Republiki

Hymn, flaga, godło Karelii są oficjalnymi symbolami Republiki. Flaga i herbu zostały zatwierdzone w 1993 r., Chociaż zostały wcześniej utworzone. Flaga Republiki składa się z trzech szerokich pasm horyzontalnych. Pierwsza grupa jest czerwona, potem niebieska, a następnie zielona.

Czerwony kolor oznacza odwagę, siłę Karelianów, a także główny kolor używany w haftach ludowych. Zielony wraz z niebieskim symbolem natury Karelskiej. Niebieski jest woda w jeziorach, a zarazem znak czystości i wielkości. Zielony oznacza wiarę i nadzieję, a także symbol gęstych lasów republiki.

Współczesna flaga Karelii jest kompromisowym wariantem między flagą Karelo-Fińskiej SSR w latach 1940 i 1953. Wczesna wersja flagi była zupełnie czerwona, z sierpem i młotkiem w górnym rogu. Ostatnia wersja składała się z trzech rzeczywistych kolorów, tylko górna czerwona taśma była dwukrotnie większa od niebieskiego i zielonego.

Po upadku Związku Radzieckiego w sprawie wyboru flagi Karelii odbyły się dyskusje. Jedną z opcji była flaga z 1920 r., Z czerwono-czarnym krzyżem na zielonym tle, będącym symbolem republiki podczas okupacji fińskiej.

Wybór był oparty na nowoczesnej wersji flagi, która nie przynosi żadnych korzyści etnopom Karelii, ale pozostaje związana z historią tego regionu.

Herb Karelii: historia

Pierwszy Karelski herbu pojawił się w 1562 roku. Przedstawił długą walkę między Rosją a Szwecją o posiadanie terytoriów Karelii. Na półkolistym tarczę pokazano koronę, pod którą dwie ręce wskazują na miecz i miecz.

Nowa herba Karelii została zatwierdzona w 1920 roku jako symbol niepodległej Republiki Ukhta. Na tarczach czerwono-zielonego koloru został przedstawiony niedźwiedź z tarczą Karelska w łapach. Na nogach niedźwiedzia były rozerwane łańcuchy. Herba Karelii nie trwała długo (do 1922 r.).

Do 1937 r. Republika nie miała herbu i flagi, a potem zaczął się okres radzieckiego heraldyki. W tych latach w środku kompozycji znajduje się herb Karelii ze sierpem i młotkiem. Nad tarczą znajduje się czerwona gwiazda, a po bokach uszy.

Od 1937 r. Do 1991 r. Okres obowiązywania herbu zmieniał się okresowo. Wtedy pojawiła się gwiazda w jego głowie, a następnie zniknęła. Napis na tarczach stempla zmienił się. W 1940 roku zmiany były najbardziej radykalne. Kompozycja była wykonana w brązowej, a nie czerwonej. Pod sierścią i młotkiem na tarczy przedstawiony został krajobraz karelski. Wiązki uszu po bokach warkocz z krajowymi czerwonymi i białymi haftami.

W 1993 r. Zatwierdzono nowoczesny herb Republiki Karelii. Jego autorem jest Yuri Nivin.

Opis i symbole

Herb jest zaokrąglony na dole i otoczony złotą paskami. Skład tarcz składa się z trzech poziomych pasów, których kolory odpowiadają kolorom flagi. W środku jest niedźwiedź czarny, stojący na tylnych łapach. Niedźwiedź jest odwrócony, czerwony język wypychany jest z ust.

Niedźwiedź od dawna był symbolem Finów i Karelińczyków i jednym z głównych folklorystycznych postaci tych narodów. Podobna postać "bestii leśnej" była na herbie Republiki Ukhta w 1920 roku.

Ponad tarczą broni jest ośmioramienna gwiazda złota. Ma wiele znaczeń. Głównymi są wskazania drogi i wieczności, obfitości i nadziei. Ośmioramienna gwiazda jest amuletem, więc często znajduje się ona w motywach haftowania narodów północnych.

Po obu stronach tarczę wspierają stylizowane obrazy sosen i świerków – symbole lasów karelskich, a także wielkość i bogactwo, ponieważ są wykonane w złocie.