766 Shares 3170 views

Dekoracje królewskie – hafty Richelieu

Haft to jeden z najstarszych sposobów zdobienia odzieży i artykułów gospodarstwa domowego. Począwszy od najprostszych szwów stopniowo zaczęła się poprawiać i stawać się bardziej skomplikowana. Niektóre typy haftów są bardzo złożone w realizacji i są dostępne profesjonalnym mistrzom po długim szkoleniu. Ale większość może być opanowana przez praktycznie każdą needlewoman.

Wybór kardynała

Jedną z dostępnych dostępnych technik jest hafty Richelieu. Otrzymała sławną historyczną postać Ludwika XIII, kardynała Richelieu, który preferował koronkę wykonaną w tej technice. Ich przecięcie szarpania zdobiło serca arystokracji od XIV wieku, otrzymując maksimum dystansu w XVI-XVII wiekach.

Wzory z otwartym wzorem

Jest to jedna z odmian gładkości, uzupełniona elementami, takimi jak wycinanie części podstawy i wypełnianie szczelin w mostach. Haftowanie Richelieu z reguły wykorzystuje motywy roślinne w swoich kompozycjach. Duża przestrzeń w szczelinach sprawia, że jest najbardziej delikatny wśród innych wykończeń.

Pomimo złożoności dekoracyjnej, jest to bardzo prosta technika. Ściegi, które używają haftu Richelieu są dostępne na dowolnym poziomie wykonania. Igła i para nożyczek są wystarczające do wykonania pracy. Materiał do produkcji koronek może służyć jako tkaniny lniane i bawełniane, zależnie od ich gęstości, wzór został wybrany. Im cieńsze tkaniny, tym lepszy będzie gotowy produkt. Początkowo hafty Richelieu wykonano z białych nici na białej podstawie. Ale dzisiaj to przestało być regułą.

Proste szwy niepokojących rzeczy

Główną cechą tej koronki jest obecność mostków, mostka, łączących poszczególne części obrazu. Haft haftowany Richelieu, którego wzory są złożone w taki sposób, że ich szczegóły nakładają się na siebie nawzajem lub stykają się ze sobą, a odstępy między nimi są wycięte, nazywa się gładkością otwartą. Wszystkie prace są wykonywane przez dwa rodzaje szwów – prostą "bezpośrednią igłę" i pętlę.

Pierwszy układa się na konturze obrazu, mocując krawędź i dając teksturę haftu. W tym samym czasie odbywa się panny młodej, które łączą części wzoru i są wykonane nad tkaniną. Po założeniu zworki należy ją oplecić szwami szwów, powracając do miejsca, w którym narzeczona zaczyna i kontynuuje obróbkę krawędzi wzoru.

Po przejechaniu wszystkich konturów wzoru przez dwa szwy, obszary, które nie zostaną wycinane, są wypełnione. Przed rozpoczęciem usuwania nadmiaru tkaniny zaleca się umycie tkaniny, na której wykonano prace. Ostrożnie wycierając materiał, należy go wysuszyć z prasowaniem i zrobić to z niewłaściwej strony, aby nie dotknął faktury gotowego produktu.

Nożyczki dają sprężystość

Po wyschnięciu płukanej tkaniny, cienkie nożyczki muszą wyciąć wszystkie przewidziane miejsca na haft. Jednocześnie bardzo starannie kontrolowane, aby nie wyciąć nici, które tworzą krawędzie pracy i tworzą jełębie.

Wykonane w technice Richelieu, hafty będą doskonałym ozdobem Twojego ubrania lub wnętrza.