515 Shares 3214 views

Wiązanie węzła własnymi rękami. Jednostka mieszająca pompa: zasada działania

Tak zwane podłogi ciepłe doskonale sprawdziły się jako system ogrzewania prywatnych domów. Często można znaleźć mieszkania, w których tylko kilka pokoi jest ogrzewanych w ten sposób. Jednak rosnąca popularność zyskuje tendencję do ogrzewania całego domu z ciepłymi podłogami. Dostępne są również kombinowane opcje ogrzewania – ciepłe podłogi i konwencjonalne grzejniki.


System ogrzewania, który dostarcza ciepłe podłogi, zwykle ma temperaturę około osiemdziesięciu stopni Celsjusza. W przypadku podłóg ciepłych temperatura ta jest niedopuszczalna, ponieważ może to doprowadzić do zepsucia podłogi i elementów wewnętrznych, a osoby takie będą niewygodne w takim pomieszczeniu. Dla takich systemów wybrano temperaturę nie większą niż 40 stopni. Dlatego też dostarczają zespół mieszający Valtec. Poniżej przyjrzymy się wszystkim tym szczegółom.

Czy muszę zainstalować taki węzeł?

Zobaczmy, jak działa średni system grzewczy. Składa się więc z następujących elementów:

 • Kocioł grzewczy.
 • Nośnik ciepła.
 • Obwód wysokiej temperatury.
 • Wymagana liczba obwodów dla podgrzewanych podłóg.

Jak wspomniano powyżej, kocioł ogrzewa czynnik grzewczy do temperatury 80-90 ° C, a temperatura samej podłogi nie powinna przekraczać 30 stopni. Biorąc pod uwagę wysokość jastrychu i fakt, że podłoga jest pokryta podłogą, okazuje się, że temperatura płynu chłodzącego cyrkulującego przez rury może wynosić do 55 stopni.

W związku z tym można to osiągnąć poprzez połączenie konturu ciepłej podłogi z obiegiem zewnętrznym za pośrednictwem zespołu mieszającego pompy (łącznie z zaworem Valtec). Należy dodać, że nie są one dopuszczone do stosowania w systemach podgrzewanych podłóg, gdy instalacja nie nagrzewa cieczy zbyt gorącej, a także, jeśli system grzewczy jest zbudowany bez użycia obwodów o wysokiej temperaturze.

Jak agregat pompy pracuje na ciepłych podłogach

Przeanalizujmy zasad działania tego elementu, przeznaczonych do układów podłóg ciepłych. Pomijamy proces ogrzewania płynu chłodzącego przez kocioł i bezpośrednio do etapu nas interesującego. Ogrzany płyn jest wybierany do kolektora podłóg ciepłych i dzięki obecności specjalnego zaworu bezpieczeństwa, który zatrzymuje się w przypadku zbyt wysokiej temperatury. Powstaje ciśnienie, co prowadzi do otwarcia przepustnicy, która umożliwia schłodzoną ciecz z obwodu wstecznego (co oznacza chłodzoną ciecz, która przechodzi przez cały kontur). Zawór zamyka się w czasie, gdy temperatura wody w kolektorze staje się korzystna dla systemu.

Przyjrzyjmy się dokładniej kolektorowi, który zapewnia optymalną temperaturę w ciepłych podłogach i utrzymuje wymagane ciśnienie w obiegu chłodziwa. Jego główne części to:

 • Zawór bezpieczeństwa, wymieniony powyżej. Przeznaczony do mieszania w przypadku, gdy woda w kolektorze jest niedopuszczalnie gorąca.
 • Pompa cyrkulacyjna, utrzymująca ciśnienie wody, tworząca warunki do jednolitego ogrzewania podłogi.

Ponadto kolektor może mieć inne elementy pomocnicze, takie jak obejście (urządzenie zabezpieczone przed przeciążeniem), różne zawory i odchylenia powietrza.

Dokładnie dokładne jest, że jednostka miksująca jest zainstalowana do konturu podłóg ciepłych, jednakże nie jest tak jasne, z miejscem instalacji. Może być umieszczony w kotłowni lub bezpośrednio w ogrzewanym pomieszczeniu. Jednostki mieszające wyróżniają się zaworami, które są w nich stosowane. Najczęstsze są dwustronne i trzykierunkowe.

Zawór dwudrogowy

Takie zawory są nazywane podajnikami. Konstrukcja tego elementu obejmuje czujnik płynu, który sprawdza dostarczony płyn chłodzący. Jeśli okaże się to konieczne, przestaje dostarczać gorący nośnik z urządzenia.

W rezultacie, mieszanina jest ciągle zasilana wodą z obiegu powrotnego. Gdy ciecz chłodzi się dostatecznie, część zaworu zostaje dodana do części ciekłego czynnika chłodzącego. Na podstawie tych informacji możemy założyć, że system z podobnymi zaworami nigdy się nie przegrze, a ciepłe podłogi będą długo używane. Niewątpliwą zaletą jest również płynna regulacja, ponieważ zawór ma małą pojemność.

Wielu ekspertów wybiera zawory dwudrogowe podczas instalowania jednostki miksującej. Należy jednak zauważyć, że dla ich stosowania konieczne jest spełnienie jednego warunku – obszar ogrzewanego pomieszczenia nie powinien przekraczać 200 m kw. M.

Zawór trójdrogowy

Ten typ elementu różni się tym, że jednocześnie jest to zawór obejściowy i obejście. Wewnątrz zaworów trójdrogowych miesza się gorący płyn chłodzący i ciecz z obiegu powrotnego. Również między karmą a powrotem jest amortyzator. Jego położenie odpowiednio reguluje dopływ płynu chłodzącego.

Ten typ połączenia jest uniwersalny, dotyczy dużych systemów (schematu jednostki miksującej z dużą liczbą obwodów). Jednak nie było tu żadnych braków. Są chwile, kiedy termostat daje sygnał do zaworu, aby całkowicie otworzyć, a zatem woda jest dostarczana do kolektora w temperaturze do 90 stopni. Jak wspomniano powyżej, taka temperatura wraz z ostrymi skokami może prowadzić do awarii, a mianowicie faktu, że rury pękają.

Inną wadą jest duża przepustowość. Fakt ten może prowadzić do gwałtownej zmiany temperatury, nawet przy niewielkim przesunięciu zaworu.

Czujniki temperatury zewnętrznej

Takie urządzenia są konieczne w systemie automatycznej regulacji płynu chłodzącego w zależności od warunków pogodowych. Przykładowo, gdy ulica jest zimna, wysyłany jest sygnał, aby zwiększyć temperaturę płynu chłodzącego, aw przypadku ocieplenia, czujnik informuje system, że można zmniejszyć temperaturę podłogi.

Konstrukcja zaworów oznacza obrót o 90 stopni. Specjalny sterownik dzieli 90 stopni na 20 sekcji i monitoruje warunki pogodowe poza oknem. Jeśli temperatura nośnika nie pasuje do warunków pogodowych, zawór obraca się o wymaganą liczbę dywizji. Oczywiście te manipulacje mogą być wykonywane niezależnie, ale jest to bardzo niewygodne.

Schemat jednostki mieszającej

Rozważmy najpopularniejsze schematy węzłów węzłów. Należy zauważyć, że dla każdego z kolektorów potrzebny jest termostat, czujniki przepływu i zawory.

Jednostka miksująca pompy Valtek jest przeznaczona do pojedynczego obwodu. Średnia powierzchnia podłogi wynosi 20 metrów kwadratowych. M.

Symbole na rysunku

 1. Zawór mieszający.
 2. Nipple 1 do 3 kwartałów.
 3. Pompa cyrkulacyjna.
 4. Nipple 1-1 / 2 cale.
 5. Zawór kulowy ½ cala (na zewnątrz / na zewnątrz).
 6. Złącze 16-1 / 2 cale.
 7. Futorka na 3/4 cala-1/2 cale.
 8. Pół calowej beczki.
 9. Trójcie-calowy tee.
 10. Zawór kulowy 1/2 cala (Out / Out).

Jednostka miksująca Valtek z jednym obwodem i automatyczną regulacją

Notacja:

1. Zawór mieszający.

2, 16. Futura 1-1 / 2 cale.

3, 8. Kran jest ½ cala.

4,7,11,21. Złącze 16-1 / 2 cale (męskie).

5,6,12,22. Rur metalowo-plastikowy.

9. Nasadka 1-1 / 2 cale.

10. Tee ½ cala.

13. Głowica termiczna z czujnikiem zdalnym.

14. Nasadka 1 cal.

15. Nakrętki nakrętki pompy 1 cala.

17. Łokieć wynosi ½ cala.

18. Pompa pracuje w obiegu.

19. Przedłużacz ½ ", 100 mm.

20. Czujnik temperatury.

Jednostka mieszająca "Valtek" z automatyczną regulacją, dostarczająca od dwóch do czterech konturów podgrzewanych podłóg. Obszar ogrzewania – od dwudziestu do sześćdziesięciu kwadratowych. M.

Specyfikacja

1. Zdalny czujnik na głowicy termicznej.

2. Zawór mieszający.

3. Kran jest 3/4 cala.

4. Futurka w dniach 1-3/4.

5. Wciśnij 1 cal.

6. Nasadka 1 cal.

7. Pompa cyrkuluje.

8. Zawór zaczepowy na kolektorze 1-1 / 2 cale.

9. Pokrywa z zewnątrz. Wątek 1 cal.

10. Kolektor z dźwigami 1-1 / 2 cali.

11. Złącze do podłączenia rury i rozdzielacza 16-1 / 2 cale.

12. Rur metalowo-plastikowy.

13. Nakrętki nakrętki pompy.

14. Czujnik temperatury.

Zastanówmy się nad niektórymi elementami, dzięki któremu można uzupełnić system:

 • Zawór równoważący obiegu wtórnego, który umożliwia regulację ciepłej i zimnej wody z obiegu powrotnego. Zawór jest obracany sześciokątem. W celu niezawodnego zamocowania i uniemożliwienia przemieszczenia, jest on zamocowany za pomocą śruby zaciskowej. Należy zauważyć, że w większości przypadków ma skalę pomiaru natężenia przepływu.
 • Zawór odcinający dla obwodu chłodnicy, wykonujący funkcje wyważania. Konieczne jest połączenie zespołu węzła z innymi częściami systemu grzewczego. Aby go obrócić, musisz również sześciokąt.
 • Zawór obejściowy. Jest to rodzaj bezpiecznika, który chroni pompę obiegową w przypadku braku wody przepływającej przez nią. Jego działanie następuje, gdy ciśnienie w systemie zostało zredukowane do pewnej wartości.

Rozważmy, jako schemat podłączenia jednostek miksujących

Należy zauważyć, że systemy różnią się zasadą systemu grzewczego, są pojedyncze rury i dwie rury. Załóżmy, że istnieje system jednorurowy, w którym to przypadku urządzenie obejściowe musi być trwale otwarte. Jest to konieczne, aby pewna ilość gorącego płynu chłodzącego mogła dosięgnąć grzejników. Jeśli jest system dwururowy, urządzenie obejściowe zostanie trwale zamknięte, ponieważ nie ma potrzeby jego obsługi.

Niewielka nuta: grupa kolektorów nie musi być umieszczona na konturze z grzejnikami. Wszakże jeśli weźmiemy pod uwagę, że ogrzewany dom o małych wymiarach, temperatura płynu chłodzącego nie będzie spadać podczas ruchu przez rury. Dlatego zespół kolektorów może być również zainstalowany w przeciwnym kierunku od obwodu chłodnicy.

Zakończony koszt węzła

Oczywiście nie można torturować siebie, zbierając węzeł mieszania własnymi rękami i kupuj gotowy produkt. Wszakże takie zadanie wymaga starannego zbadania różnych schematów pracy. Gotowe węzły można łatwo znaleźć w sklepach budowlanych, na przykład w mieszarce Combimix firmy Valtec. Musimy jednak przygotować się na to, że cena nie będzie podobała się kupującemu. Chociaż ta cena jest uzasadniona: zakup gotowego węzła pomoże ocalić konsumenta przed błędami w obliczeniach, montażu i instalacji.

Powiedz kilka słów o najpopularniejszej w Rosji jednostkach miksujących – włoskiej firmie Valtec. Zestaw składający się z jednostki mieszającej i pompy będzie kosztował około piętnaście tysięcy rubli. Analogowy od producenta Watts Isotherm będzie kosztował te same pieniądze. Ci, którzy nie boją się trudności i którzy mają wolny czas, mogą próbować zmontować węzeł mieszania rękami z różnych części.

Wnioski

Po zakończeniu prac montażowych konieczne jest podłączenie zespołu mieszającego do konturu. Doskonałymi asystentami w tym przypadku będą specjalne armatura i adaptery. Ważne jest, aby przeprowadzić równoważenie systemu przed pierwszym uruchomieniem.

Więc dowiedzieliśmy się, jak zainstalowany jest agregat mieszający i jaki jest ten element. Należy zauważyć, że takie elementy rzędu 13-16 tysięcy rubli.