688 Shares 3575 views

olej skrzynia biegów: co jest lepszym wyborem, charakterystyka

Aby zmniejszyć zużycie części trących, powierzchni ochrony na działanie wysokich temperatur i ochrony przed korozją, stosując olej przekładniowy. Jaki jest najlepszy i jaka jest różnica między nimi? Jakie są klasyfikacja płyny smarujące? Mówimy o tym w niniejszym artykule.


Ogólna charakterystyka

Poprzez użycie środka poślizgowego w transmisji komponentów mechanicznych przed drgawkami przedwczesnego zużycia i uszkodzeń. Osiąga się to przez utworzenie gęstej filmu. Poza tym zmniejsza obciążenie kół, a tym samym hałas silnika. Bardziej Smarowność cieczy spadnie funkcję odprowadzania ciepła z powierzchni stykowych. W ten sposób znacznie zmniejsza się straty ciepła wskutek tarcia. Oleje do przekładni , jak również dla silników są różnej klasyfikacji.

Klasyfikacja według GOST

Nie GOST domowe transmisyjne płynu smarującego. W zależności od lepkości i wydajności, są podzielone na pięć grup. Każdy z nich ma swoje własne oznaczenie. Na przykład, TM4-10 oznacza

 • TM – olej przesyłowego;

 • 4 – działanie pasma;

 • 10 – stopień lepkości.

Rozważmy je bardziej szczegółowo.

 1. TM-1 – grupa, do której przypisany Nigrol latem i zimą. Mówimy o surowej pozostałości, które zostały utworzone podczas destylacji ropy naftowej.

 2. TM-2 – zespół do olejów kierujących i PPC. Charakteryzują się one niską jakością, a więc stosuje się tylko w starych samochodów krajowych.

 3. TM-3 – środek smarujący, taki jak, na przykład, TSP-10, TSP-15K. Są one wykorzystywane do ciężkich samochodów ciężarowych cylindryczny, stożkowy i przekładni stożkowej typu.

 4. TM-4 stanowią: olej TSP 14gip, Tsgip i TSZ-9gip. Drugi typ jest stosowany w północnej części do samochodów ciężarowych, gdzie temperatury mogą dochodzić do pięćdziesiąt stopni poniżej zera. Pierwszy typ jest używany do strefy umiarkowanej i w gorących klimatach.

 5. TM-5 – Olej TM5-12rk i TAD-17i. Pierwszy typ jest używany do wózka o zimnym klimacie jak vsesezonki, a drugi – na gorąco i umiarkowanym klimacie.

inne klasyfikacje

W Europie, Stanach Zjednoczonych i w naszym kraju, rozłożone dwie klasyfikacje: SAE i API. Są wygodne i wzajemnie się uzupełniają. Wyznacza się lepkość, a druga jest różna, w zależności od zawartych w niej dodatków.
Klasyfikacja ta nie istnieje tylko dla transmisji, ale również dla olejów silnikowych, chociaż różni się od niej. Rozważmy oba typy bardziej szczegółowo.

SAE

Klasyfikacja ta została opracowana przez American Society of Engineers. Na niej płyn smarujący jest podzielony na typy w zależności od lepkości. Klasyfikacja ta jest znana wszystkim, i jest on stosowany, ponieważ większość producentów samochodów zalecają skupienie się na stopie lepkości, olej przesyłowej.

Co lepiej rozwiązane na podstawie temperatury, który będzie obsługiwany przez pojazd. Dlatego rodzaje zniżki dla wysokich i niskich temperaturach.

Lepkość w niskiej temperaturze jest sprawdzany przez pomiar prędkości, przy której osiąga sto pięćdziesiąt tysięcy cP Brookfield. Następnie temperatura jest stała. Gdy ta wartość zostanie przekroczona łożyska zaczynają się niepowodzeniem. Oczywiście, proces ten zależy od konstrukcji mostu. Ale fakt, że negatywny wpływ na nich, jest faktem. Dlatego tak ważne jest, aby wykonywać zalecenia dotyczące wskaźnika niskiej temperatury.

Jeżeli temperatura często osiąga trzydzieści stopni poniżej zera do ręcznego przekładni odpowiednich olejów syntetycznych, które oznaczone 75W-xx, a granica lepkości pięciu tysięcy cP.

Pik w wysokiej temperaturze oznacza się w stu stopni. Dlatego też elementy transmisyjne nie zacznie upadku, nawet jeśli działają one przez dwadzieścia godzin w wysokiej temperaturze.

API

Ta klasyfikacja nie jest najbardziej uniwersalnym, które określają wymaganą olej przekładniowy. Co jest lepsze oznakowanie jest wybrany przez GL. Najczęstszym jesteśmy GL-4 i GL-5.

Mechaniki w zasadzie również uzyskać oleje przekładniowe GL-1 i GL-2. Pasują pod łagodnych i średnich trybów pracy, a nawet drugi przykład zawiera dodatki. Ale zwiększenie wykorzystania znaleźli dla sprzętu rolniczego.

GL-4 i GL-5 są powszechne w różnych warunkach wystarczają zestaw dodatków. Ten ostatni typ ręcznego transmisji nie jest odpowiedni.

ZF

Jest inna klasyfikacja produktów Zahnadfabrik Friedichshafen producent. Jeśli zakupiono olej przekładniowy, który jest lepszy to kwestia nie będzie stał przed tobą, jak to smar odnosi się do znaku najwyższej jakości. Znakowanie w tym przypadku może być od ZF TE-ML 01 i ZF TE-ML 15. Dziś ten wynik jakości staje się bardzo popularne.

 1. ZT TE-ML 01 wskazuje olej należącej do nie zsynchronizowane kontrolnym.
 2. ZT TE-ML 02 nadaje się do samochodów ciężarowych i autobusów.
 3. ZT TE-ML 03 – dla przetworników momentu obrotowego;
 4. ZT TE-ML 04 – dla sądów.
 5. ZT TE-ML 05 – dla osi napędowych sprzęt off-road.
 6. ZT TE-ML 06 – dla ciągników.
 7. ZT TE-ML 07 – dla dźwigów, systemy elektryczne.
 8. ZT TE-ML 08, 09 – do układów kierowniczych.
 9. ZT TE-ML 10 – dla samochodów osobowych.
 10. ZT TE-ML 11 – do przekładni mechanicznych i automatycznych.
 11. ZT TE-ML 12 – dla pojazdów użytkowych i autobusach mostów.
 12. ZT TE-ML 13, – do transportu pojazdów NATO.
 13. ZT TE-ML 14 – do automatycznych skrzyń biegów do samochodów dostawczych.
 14. ZT TE-ML 15 – dla układów hamulcowych specjalny sprzęt transportowy NATO.

Każda z klas zawiera środek smarny na bazie oleju inaczej: mineralne, półsyntetyczne i syntetyczne. wynikało również w różnym stopniu lepkości i rodzaju płynu smarującego.

Funkcje aplikacji

I mineralny i półsyntetyczny i syntetyczny olej przekładniowy ma długą żywotność: od dwudziestu do stu tysięcy kilometrów. Odległość zależy od smaru, a także warunków pracy i konstrukcji mechanizmu. Zmiana oleju odbywa się tylko w przypadku istotnych zmian w działaniu.

Stabilne działanie uzyskuje się przez to, że nie jest niezawodna ochrona przed wnikaniem pyłu drogowego, która jest główną przyczyną degradacji. Ponadto funkcja mieści się w kontakcie z wilgocią na mechanizm. Dlatego też, jeśli zespół zaopatrzony jest doskonałe uszczelnienie wszystkie elementy i połączenia oraz właściwości operacyjne pozostaje przez dłuższy czas na wysokim poziomie.

Transmisja 75W90 olej

Ten płyn smarujący odnosi się do klasy wielogatunkowości. Oleje żeluje i nieżelowana. Były mają specjalne dodatki i są wyznaczone przez dwie postacie, a drugi nie zawiera w swoim składzie środków zagęszczających i wyznaczone jedną postać.

Biegów 75W90 oleju odnosi się do postaci żelu. Jego funkcją jest to, że w temperaturze roboczej tej samej lepkości, lecz przy niskiej smaru staje się cieńsza.

Na 75W90 olej przekładniowy jest tradycyjnie wysoką cenę, ponieważ posiada doskonałe właściwości, zapewniając długoterminową prawidłowe działanie mechanizmu w różnych trybach pracy.

Smarowanie wytrzymuje odpowiednio niskiej temperaturze czterdzieści stopni Celsjusza. Wysokie temperatury są transportowane przez nich, jak również innych gatunków, bardzo łatwo.

Bieg 80W90 olej

Ta opcja ma literą W w tytule, co oznacza zimę, oraz w języku angielskim słowo „zima”. Bieg 80W90 olej dotyczy sportów zimowych. To jest tak samo 85W90, idealny do zimnego klimatu. Olej ten, podobnie jak poprzedni, dotyczy zawieszonym gatunków. 80W90 jest zdolny do przesyłania temperaturę do dwudziestu sześciu stopni poniżej zera.

ZIC

Rozważmy, jako przykład, olej przekładniowy ZIC 75W90. Charakteryzuje się on jednym z najlepszych płynność w niskich temperaturach.

 1. Według API GL-oleju charakteryzuje 4/5.

 2. Temperatura zapłonu wynosi 230 stopni.

 3. Temperatura krzepnięcia – 45 stopni Celsjusza.

Tak więc, możemy stwierdzić, że ten 75W90 olej przekładniowy (cena z czego ponad tysiąc rubli, że kosztuje to bardzo drogie), będzie doskonałą pracę urządzenia, a transmisja zostanie przełączony cicho i płynnie. Wysoka wydajność synchronizacja jednocześnie chroni przekładnię przed przedwczesnym zużyciem i gwarantuje doskonałą pracę przez długi okres czasu.

Jednak nie należy zapominać, że w celu dobrania odpowiedniego biegu Zic oleju lub innego modelu, należy najpierw zwrócić uwagę na instrukcji. Po tym wszystkim, nie są to pojazdy, dla których wymiana oleju w trakcie eksploatacji nie jest przewidziane w ogóle.