323 Shares 2743 views

Jak również z drzewa zrobić łuk. Historia broni w starożytności i dziś

Wynalezienie łuku był rewolucyjny dla ludzkości. Przed nim, broni dystansowych nie jest poważnym argumentem na wojny i polowania. Chusta, rzutki, kamienie – wszystkie z nich są znacznie gorsze w skuteczność przekładni wręcz. „Trzymaj się z liny” zaczęła się zmieniać równowagę – początkowo niemal niepostrzeżenie, a później, z pokolenia na pokolenie, coraz bardziej.

Od starożytności do średniowiecza

Pierwsze łuki były bardzo prymitywne – bezpośredni i na tyle elastyczne, aby trzymać się z cięciwy od ścięgna zwierzęcego. Strzałki – Równe gałęzie z kamienia spiekanych. Destrukcyjne takich urządzeń był mały, – można je pokonać za wyjątkiem drobiu i małych zwierząt.

Jednak podobnie jak w przypadku wszelkich broni, łuk szybko się poprawiła. Mężczyzna zaczął zadawać pytania: z drzewa jest lepiej zrobić łuk? Jak to może być traktowane w celu uczynienia go bardziej elastyczne, mocniejsze i bardziej wydajne? Jak poprawić boom?

Już w starożytności cebula stała się poważnym argumentem dla działań wojskowych: wykonany ze specjalnie wysuszonego drewna, z równym naciskiem na obydwu „ramion”, pozwolił skutecznie trafić w cel z odległości 30-40 metrów, a to na tym czasie nie było wielu. Strzałki zmienił również dużo – nabyte upierzenie, które stabilizują swój lot, a także okucia (miedź, następnie brąz).

Od średniowiecza do współczesności

Pomimo niewątpliwych korzyści płynących z cebuli, przed rozpoczęciem wczesnego średniowiecza decydującym czynnikiem, nie dostać – legiony wielkiego Imperium Rzymskiego nie sprzyjała zbytnio, opierając się głównie na dyscypliny i porządku. Rzucone broni w armii rzymskiej był używany do celów pomocniczych – na przykład, dart użyto do masy tarcze wroga.

Pierwsze poważne bitwy, które zdobył „ręcznego strelomet”, była bitwa wojny stuletniej między Francuzami i Brytyjczykami. Z każdego drzewa Brytyjczyków zrobić łuk? „Oczywiście, cisa!” – powie po obu stronach kanału. Brytyjski prosty łuk (lub „Long”) nie podejmuje żadnych dokładnych lub śmiertelnej siły, ale jedynie charakter masowy – Brytyjczycy jako pierwsi w Europie opierał się na wielu oddziały łuczników i załpowego wypalania.

Należy zauważyć, że „technologia łucznictwo” w świecie opracowaliśmy nierównomiernie – jeśli greckie miasto wykorzystywane raczej prymitywnego budowy w starożytnym Egipcie już ponad dwa tysiące lat pne wynaleziono łuk kompozytowy – związków z elementów drewnianych, metalowych i rogów, oni co do zasady, jest o wiele bardziej precyzyjne i bardziej wydajne niż prosty, a jednocześnie jeden i pół razy dłużej. Najlepszą wydajność uzyskuje się optymalne połączenie różnych materiałów i tworzenia wielokierunkowych zagięć.

Powszechne stosowanie „łuk bloczkowy” Był to klasyczny Średniowiecze – głównie w krajach azjatyckich, Bizancjum i ziemie słowiańskie. Główną wadą tego rodzaju broni się złożoność produkcji i, w konsekwencji, koszt.

W późnym średniowieczu, cebule były pierwszy aby zrobić miejsce kuszy (znacznie bardziej wydajne i nie wymaga specjalnych umiejętności na strzałkę i siły fizycznej), a następnie dwa z nich wręcz stracił broń palną. Głośno, dając wystrzelenie, początkowo bardzo niedokładne, to wszystko przebił pancerz, a ten wykorzystał przeważa nad wszystkimi wadami.

Jak rzeczy stoją dziś z łuku?

Dwudziesty wiek był epoka odrodzenia tej starożytnej broni. Najpierw w sporcie, potem w polowaniu – w dzisiejszych czasach to zamiłowanie do starych strzelanina z widokiem łączy miliony ludzi na całym świecie.

Z każdego drzewa cebuli zrobić dzisiaj? Najczęściej drewniane części do produkcji nowoczesnych sportu i polowania „strelometov” nie używany – zostały one zastąpione przez materiały kompozytowe. Są one silniejsze, bardziej wydajne i szybciej niż klasycznych materiałów.

Wyjątkiem są przedmioty, które są tworzone przy użyciu technologii historycznych. Rusznikarze-rycerzy stosować materiały naturalne. Z tego, co drzewo ma łuk i strzały są mistrz? Klon, orzech włoski, wiąz, cis, dąb, leszczyna – wiele ras, pasuje do tej roli.

Wyniki są jeszcze lepsze „historycznych” kopie gorsze nowoczesny we wszystkich komponentów odpalanych z wyjątkiem jednego – przyjemność z odkrywania starożytnej sztuki.

ciekawostki

Jeśli mieli w odległej przeszłości, a raz w Indiach i Persji, został poproszony o każdym drzewie cebuli masz w mieście, to byłby bardzo zaskoczony odpowiedzią. Fakt, że niektóre egzemplarze zostały wykonane z jednego kawałka metalu! Takie „strelomety” zażądał niezwykłą siłę i umiejętności, tak rzadko używane.

Unikalna konstrukcja japońskiego łuku – Yumi. On, w przeciwieństwie do innych, była asymetryczna – uchwyt i strzałki wskazują aplikacja znajduje się w odległości jednej trzeciej długości poniżej łuku. Nauczyć się strzelać z Yumi nie było łatwe, ale wyniki samurajów pokazał niesamowite – strzały z ich dzioby leciały w odległości 350 metrów! Do tej pory, Japonia Yumi zrobić asymetryczny i strzelanie z niej nie tylko sport czy hobby, ale ważnym elementem edukacji danej osoby. Z każdego drzewa japońskich mistrzów czy łuk? Tradycyjne materiały do klasycznych przypadkach jest bambus, które używane i drewnianych listew połączonych cienkie sznurka.