261 Shares 4521 views

Manor Gorenki: gdzie, zdjęcia, historia

W Moskwie, a dokładniej w Balashikha jest to jeden z największych i najstarszych rosyjskich osiedli. Przez lata należał do najbardziej znanych rodzin: Dolgorukov i Razumovsky, Tretjakowa i Jusupow.


dwór Gorenki zbudowano na lewym brzegu rzeki, na południe od Władimira Highway, który jest teraz zwanym Niżny Nowogród szosa. Wokół wspaniały dwór został podzielony formalny ogród, wraz z kaskadami siedmiu stawów, które są oddzielone wysp i mostów. Tylko trzy z nich przetrwały do naszych dni. Część terenu została sprzedana do prywatnych właścicieli w drodze aukcji. Na szczęście, główne budynki, a także zespół pałacowo-parkowy zachowane, choć nie jest w najlepszym stanie.

Trochę historii

Historia dworu Gorenki Balashikha zakorzenione w odległej przeszłości. Po raz pierwszy wieś wspomniano w kronikach Gorenki należących do XVI wieku. Pierwszy właściciel gruntu została NR Zakhar'in-Yuriev – brat z żoną Ivana Groznogo i dziadek cara Michaiła Romanowa. Czas smuty, a wejście do tronu nie mógł rozpocząć wyposażanie majątki Romanowów.

Książę Jurij Khilkov tylko w 1693 roku zbudowano pierwszy dwór i dał go wraz z gruntem jako posag dla córki Paraschiva.

Dolgorukovs

W 1707 roku, Praskovya Khilkov żonaty Alekseya Dolgorukova. W 1724 roku nowy właściciel posiadłości przymocowany do prawego brzegu i Gorenki Czyżew i zaczął budować pałac. Jego syn, Ivan, miał udaną karierę na dworze, stając się ulubieńcem młodego cesarza Piotra II, który często odwiedza Gorenki.

AG Dolgorukov śniło, że Piotr II poślubia swoją siedemnastoletnią córkę Katarzynę roku życia. W listopadzie 1729 roku został zaangażowany i oświadczył Ekaterina bride państwowego. Ale nagle czternaście cesarz zachorował i zmarł. Dolgorukovs wykonany fikcyjny testament, w którym cesarz zrobił następcy tronu jego narzeczonej. Jednak te dokumenty nie uwierzyli przez długi czas Dolgorukovy na zesłanie, a wszystkie ich własność została przeniesiona do Skarbu Państwa.

Apartament w XVIII wieku

Manor Gorenki (zdjęcie można zobaczyć poniżej) w czasie panowania Elżbiety stał się własnością hrabiego Razumovsky. Był chórzysta chóru kościelnego, a później stał się ulubieńcem cesarzowej. Razumovsky w 1747 roku zdecydował się odbudować dom. Równocześnie zaczyna budowę kościoła All-Miłosiernego Zbawiciela.

Historycy twierdzą, że to było, gdy Aleksy Razumowski Manor zaczął kwitnie. Kiedy został zagospodarowany pałac, do którego został dołączony wielkie wejście w klasycznym stylu, z wysokimi białymi kolumnami. Wokół pałacu rozbił się wspaniały park z kaskadowych stawów i sztucznych jaskiń. A w 1809 roku majątek został stworzony Gorenki Towarzystwa Botanicznego, pierwszy w Rosji. Istnieje również została zorganizowana w czasie największej biblioteki książek o naukach przyrodniczych.

Trzeba powiedzieć, że właściciel posiadłości był zapalonym miłośnikiem rzadkich roślin, z których hodowla pracował od najmłodszych lat. Dzięki jego staraniom w posiadłości Gorenki Balashikha pojawił się duży ogród botaniczny z szklarnie, które wzrosły o siedem tysięcy niezwykłych roślin przywiezionych z całego świata. Tu i tam były tropikalne rośliny, które są dość trudno przyzwyczaić się do lokalnego klimatu. W ogrodzie jest uprawiana bambusa i cedru chińskiego, Południowa Cypress i palmami. Te podróżujący często pochodzą z różnych krajów, aby podziwiać tworzenie Razumovsky.

Dla tych dużych gospodarstw obserwował F. B. Fisher – znany naukowiec-botanik, który później skierował ogrodu botanicznego w Petersburgu. Uzasadnione dzieci hrabiego nie było, więc cały majątek po jego śmierci, w tym dworku Gorenki, przekazany dzieciom młodszym bratem. Gdy podział spadku dworu udał Aleksieja Kirillovich, który w tym czasie był już dobrze znany botanik, który jest często nazywany „Rosyjski Linneusz.”

Wraz z nim na osiedlu rozpoczął budowę na dużą skalę. Fundusze dla krajobrazu osiedla Aleksy K. oszczędzone. Nie miał ich brak z powodu udanego małżeństwa V. P. Sheremetevoy.

Koniec XVIII wieku

W tym czasie dwór Gorenki w Moskwie znacznie się zmienił: dwór dom trzykondygnacyjny został zbudowany przez architekta ze Szkocji Adama Adamovicha Menelasa. Jego fasada ozdobiona jest portykiem z sześcioma wielkimi białymi kolumnami. Współcześni historycy i historycy sztuki uważają, że ustanowienie swojej koncepcji architektonicznej został wykorzystany w konstrukcji słynnego pałacu Perov wielkiego architekta Rastrelli.

Gorenki majątek został zaprojektowany w klasycznym stylu. Przed budynek trzypiętrowy była menażeria, a po przeciwnej stronie została utworzona stragany, ozdobiony marmurowymi posągami. Od niego do stawu była szeroka klatka schodowa.

park

Stawy i groty, mosty rzucone na wyspy, altanka-rotundy i, oczywiście, tereny zielone są uosobieniem klasycznego parku angielskiego. Meneles architekt pracował dla Razumovsky, w stroganowowie, a następnie zdecydował się pozostać w Rosji na zawsze. Był autorem unikalnych projektów, które są rozpoznawane przez pereł sztuki architektonicznej – Aleksandria Park i domek Pałacu w Pałacu Peterhof Reserve (Carskie Sioło), Arsenal (Alexander Park).

Manor okres spadku

W czasie II wojny światowej (1812) dwór bardzo cierpiał. Po śmierci Aleksieja Kirillovich (1822) nabył nieruchomość, Prince Yusupov. Historycy twierdzą, że nie jest zbyt Razumovsky myślał o tym, kto dostanie się do rezydencji Gorenki. Współcześni twierdzili w swoich wspomnieniach, że liczba ponad kochał i zadbał o swoich roślin niż na dzieci.

Od starożytnego rodzimy Yusupov związana z wielu arcydzieł architektonicznych. Nie każdy jednak wie, że większość wspaniałego zespołu pałacowo-parkowego w Archangielsku powstał przy użyciu wyprowadzany z nieruchomości Gorenki drzew, roślin szklarniowych i rzeźb.

dwór ruina

Po śmierci A. K. Razumovskogo Gorenki w historii dworu przyszedł passę. Wartości zbierał je przez lata, został sprzedany do różnych ludzi. Biblioteki i zielnik kupił Aleksandra I, niektóre rzeczy zakupione ziemian z okolicznych wiosek, a sama nieruchomość Yusupov został sprzedany kupcom Volkov, które nie interesują zachowania wspaniałej posiadłości. Kiedy ich zniszczone nieruchomości i weszła w ruinę.

Luksusowy dworek zaczął działać dwie fabryki i drewniane domy dla robotników zostało zbudowane w parku. Od tej restrukturyzacji wpływa nie tylko dom, ale także park otaczający go. Maria Tretyakova, przedostatni właściciel generał przeszedł dom do wynajęcia w domu.

Tylko ostatni właściciel posiadłości, przemysłowiec Sevryugov, próbowali go ożywić. Przed rewolucją zainwestował w fundusze fantastyczny czas renowacji tego osiedla. Wnętrza zostały przywrócone do domu, umieścić w porządku fasady Oczyszczone stawy. Prace konserwatorskie pod nadzorem znanego architekta Chernyshev. Jego duma była Złotą Salę na pierwszym piętrze domu. Złocone sztukaterie na sufitach jego zachowały.

Nietrudno sobie wyobrazić skalę renowacji, biorąc pod uwagę fakt, że budowniczowie musiała być odbudowana nakładających się domy, które zostały wandalizmu podczas kominów fabrycznych wtryskowych, pozbyć się przechodzi do skrzydła i wznieść na jego miejscu kolumnadę, aby zniszczyć wszystkie budynki, drzewa w parku, przywracając sztukaterie i malowanie domu. Niemniej jednak, dwór został przywrócony późnym latem 1917 roku.

Gorenki Manor w czasach sowieckich: nacjonalizacja

W latach dwudziestych, majątek upaństwowiono, a przez pewien czas nie było w domu dla dzieci. W 1925 roku nie zostały umieszczone sanatorium „Red Rose” dla chorych na gruźlicę. To ma swoją nazwę na cześć Róży Luksemburg. Nawiasem mówiąc, on nadal działa dzisiaj. Budynki otaczające zaczęło się niepowodzeniem w letnich chałupników. Istnieją dowody na to, że jeden z miejscowych domów kraju przez długi czas mieszkała rodzina Meyerholda.

Manor dzisiaj

W latach władzy radzieckiej nieprzemyślane działalności gospodarczej spowodował nieodwracalne szkody dla całego kompleksu. Zbudowany na jego terytorium zachowała niemal wszystko, ale w rzeczywistości park został opuszczony i popadł w ruinę. Spośród siedmiu stawów stracił cztery, wyciąć wiele drzew, ma wspaniałe pawilony, rotundy, przetrwały tylko dwa mosty, ale ich stan jest opłakany.

Kolumnada prowadzące od głównego budynku do wychodka, porośnięte krzewami i stopień zniszczeń jest bardziej jak starożytnej świątyni. Ze schodów, które doprowadziły do parku, było małe fragmenty brakujące i orły z piedestału, że raz zdobi.

W parku znajduje się nad brzegiem stawu ma ciekawą budowę parku i ogrodzie na osiedlu Gorenki. Grot – semi-podziemna struktura zbudowana z dużej kostki brukowej, która wystaje ze ściany, jak zęby ogromny drapieżnika. W centrum jest kopułą hali i trzy wąskie, kręte korytarze. Sufit groty zwinięte w miejscach. Dlaczego warto korzystać z tej usługi – dla radości Pana lub jako zimną piwnicy, z dokładnością nikt nie może powiedzieć, choć naszym zdaniem druga wersja jest bardziej realistyczny.

Groth ma własną legendę, która mówi, że gdy majątek należał do właściciela gruntu D. N. Saltykovoy (Saltychikha) znany ciężki temperament, jej grot został użyty do torturowania chłopów. Jednak nie ma dowodów na to nie ma, i to tylko legenda. Podczas ostatniej rekonstrukcji groty została przywrócona, ale dziś jest częściowo ponownie upadł.

zostanie on przywrócony dwór zrobić?

Znawcy historii Rosji nie traci nadziei, że nastąpi to w najbliższej przyszłości. I ma wszystkie warunki wstępne: dwór niedawno uznany za pomnik historii, chroniony przez państwo. Niedawno rozpoczął prace konserwatorskie, ale są one narażone na fasadach budynków i małej części parku. Dobry stan budynków pozwala nam mieć nadzieję, że w końcu nabyć nieruchomość swój niepowtarzalny oryginalny wygląd. Chciałbym zobaczyć w naszych trudnych czasach były patronami, nie obojętny na rosyjskiej kultury.

Manor Gorenki: jak się tam dostać?

Osiedle znajduje się na południowej stronie szosy Niżny Nowogród. Dokładny adres Gorenki Manor: entuzjaści drogowe, 2. można dojechać samochodem, pociągiem i autobusem.

Jak dostać się na dwór Gorenki samochodu? Ze stolicy trzeba iść na drodze M7, a następnie ją do Balashikha. Osiedle będzie można zobaczyć po prawej stronie drogi.

Ze stacji kolejowej Kursk spacerem od dworca kolejowego Gorenki codziennie. Od niego do osiedli trzeba przejść około dwóch kilometrów. Można wsiąść do autobusu nr 336, który odjeżdża z „partyzanckiej” stacja metra. Kierowca powinien zostać poproszony, aby zatrzymać autobus na osiedlu, przed dotarciem do miasta.

Kilka słów na zakończenie

Mimo wielu lat niegospodarności, dwór Gorenki zachował urok starego rosyjskiego szlacheckiego. Niewątpliwie, dom i park stracił swoje pierwotne piękno, i nadal nie może być porównywana z tak znanych osiedli jak Kuskowo i Arkhangelskoye. Ale w obecnym stanie jest wyjątkowa atmosfera, że można doświadczyć tylko podczas wizyty w tym wspaniałe miejsce.