769 Shares 8851 views

Kość czołowa: anatomia i patologia

Kość czołowa tworzy calvarium. Jest to związane ze zmysłów (wzrok i zapach), wykonując podwójną funkcję, i składa się z dwóch części: poziomym i pionowym. dział jest podzielony na poziomy niesparowany nosa i części orbitalnych pary.

Kość czołowa składa się z czterech elementów: dwóch skalach orbitalnych nosa i przednich. Powierzchnia czołowa ma następujące skale: czołowej (zewnętrzną), mózgu (wewnętrzna) i dwa czasowy (niepożądane). Kości czołowej w procesie zmian ewolucyjnych, rozwija frontalne kopce, powodując chłodnego czoła zmianie: z górki stał się wypukły. Powierzchnia czołowa jest wypukła do przodu, gładki linii środkowej jest mało zauważalny elewacja. Przedniej części zewnętrznej powierzchni łuski wchodzi do orbitalnej powierzchni. Przedni kości (waga na powierzchni) jest oddzielona od powierzchni łukowatej czasowego linii w czasie.

choroba

Hyperostosis czołowej zespołu kości lub Morgagni-Stewart-Morel jest znane nauce od ponad 250 lat, ale nawet dziś zainteresowanie naukowców do tej choroby nie ustaje. W konsekwencji tej choroby są psychiczne, wegetatywne-naczyniowego i metaboliczne i zaburzenia hormonalne. Niektórzy autorzy do hyperostosis głównych objawów zalicza się otyłość, nadciśnienie, uporczywy ból głowy. Często choroba ta jest połączona z zaburzeniami umysłowymi (zanikowe miotonię, zaburzenia mózgowe, choroby naczyniowo-mózgowe, reumatoidalne zakażenie). Jednak do tej pory nie ustalono odrębną czynnik etiologiczny.

Kostniak na kości czołowej – rzadką chorobą charakteryzującą się tworzeniem się guzów łagodnych. Uważa się, że etiologia kostniak związane z dziedziczną czynnik (prawdopodobieństwo przekazywania patologicznych bezpośrednie potomków 50 procent), jak opisano wrodzonej egzostoza.

Patogeneza choroby

Niaki znane trzy rodzaje: stałe i rdzeniastego gąbki. Stałe kostniak składa gęstego materiału (płytki), które są ułożone równolegle do powierzchni nowotworu. Rdzeniasty typu kostniak zawiera rozległe puste przestrzenie, które są wypełnione szpiku kostnego.

Według Virchow wyróżnić dwa typy nowotworów: geteroplasticheskie (utworzone z tkanki łącznej), rozrostowych (utworzony z kości). Pierwsza grupa obejmuje kostne – niewielkie warstwy o tej kości. Jeśli oni zajmują cały obwód kości, są one nazywane hyperostosis. Jeżeli masa kości jest emitowane w postaci guzów w ograniczonej przestrzeni, egzostoza, jeżeli jest on zawarty w kości – enostosis.

Objawy kliniczne osteoma

Niaki, pojawiających się na wewnętrznej powierzchni przedniej kości, któremu towarzyszy często bóle, drgawki, zaburzenia pamięci, objawów zwiększonego ciśnienia wewnątrzczaszkowego. Jeżeli guz jest zlokalizowana w „siodła” może objawiać równowagi hormonalnej. Kiedy zlokalizowane w rejonie zatok rozwija się podwójne widzenie, opadanie powiek, wytrzeszcz, anisocoria, pogorszenie wzroku, etc.

Najczęściej kostniak umiejscowione na zewnętrznej (boczny) powierzchni kości. Niaki, zlokalizowane na zewnątrz płyty kości czaszki, która objawia się w postaci gęstej, bezbolesny i prawdziwej edukacji. Rozpoznanie opiera się na objawach klinicznych i radiologicznych. Gdy zewnątrzczaszkowych wzrost guza jest zakłócony oddech, zapach, często zdeformowane twarzoczaszki.

Jednak najczęściej rozłożone wewnątrzczaszkowe osteoma. Takie nowotwory niszczą tylnej ściany czołowej zatok, powodując ściśnięcie substancji mózgowej. Jeśli do tego procesu patologicznego związanego infekcji rozwija pajęczynówki, ropień mózgu, zapalenie opon mózgowych. Odróżnić chorobę od osteosarcoma i zapalenie szpiku. Nowotwory są usuwane chirurgicznie.