463 Shares 2417 views

Motyle świata. Nazwa motyli i ich opis

Motyle to niesamowite stworzenia, wyrafinowane, delikatne i delikatne. Wszyscy są zaskoczeni różnymi wzorami i kolorami tych stworzeń. Są one porównywane z niezwykłymi trzepoczącymi kolorami. Ale jeszcze więcej ludzi jest zaskoczonych tym, jak gąsienica może przekształcić się w takie urocze stworzenie.

Systematyka

Motyle – jest to jeden z 34 rzędów klasy owadów, odnoszą się do rodzaju stawonogów i królestwa zwierząt. Ich liczba przekracza 350 000 gatunków, wśród których są zarówno przedstawiciele dziennych, jak i nocnych.

Grupa Lepidoptera, która obejmuje te niesamowite stworzenia, jest podzielona na wiele podrodzin. Klasyfikacja opiera się na kształcie skrzydeł tych owadów. Dla wygody, zwyczajowo jest pisać imiona motyli po łacinie na całym świecie.

Charakterystyka ogólna

Podczas ich rozwoju bezkręgowce te przechodzą cztery etapy:

 • Etap jajka. W tym okresie owad dorosły owija jaja o okrągłym lub owalnym kształcie, które są rozmieszczone jeden po drugim lub w grupach, w zależności od gatunku.
 • Etap larwy zaczyna się po pojawieniu się gąsienicy z jaj. Ponieważ głównym zadaniem owada na tym etapie było gromadzenie składników odżywczych, wszyscy przedstawiciele mają dobrze rozwiniętą szczękę i doskonały apetyt. Żywność dla nich może być organizmami roślinnymi i zwierzęcymi. W tym okresie wielkość ciała owadów wzrasta nawet tysiące razy. Larwa przebiega kilka linii.
 • Etap pupala zaczyna się, gdy larwa osiągnęła niezbędną masę. Jej ciało jest pokryte grubą powłoką, przestaje jeść i ruszać się. Po tym nastąpi metamorfoza, proces restrukturyzacji ciała. W rezultacie dorosły motyl wyłania się z dużej żarłocznej gąsienicy.
 • Etapem dorosłego owada jest imago. Zaczyna się od chwili wniknięcia powłoki. Na tym etapie pojawiły się na niej nazwy motyli. Na przykład motylka-kochanka ma swoje imię z powodu przezroczystych skrzydeł. Główną funkcją ciała na tym etapie jest rozliczenie i rozmnażanie się. Większość przedstawicieli ma aparat ssący ssawki (proboscis) i potrafi aktywnie poruszać się. Mają dwie pary skrzydeł, które są pokryte zmodyfikowanymi szczecinkami – wagi.

Najrzadsi przedstawiciele

Motyle świata i ich nazwy uderzają w wyobraźnię, każdy owad jest piękny na swój sposób. Niestety ostatnio liczba gatunków maleje i wymagają ochrony. Lista zagrożonych osób znajduje się w Czerwonej Księdze Świata. Określa nazwę motyli w kolejności alfabetycznej, opis siedliska każdego gatunku i ich przybliżoną liczbę.

Z powodu pogarszania się sytuacji ekologicznej na naszej planecie, takie gatunki stały się rzadkie:

 • Apollo vulgaris (Parnassius apollo). Wyginięcie tego przedstawiciela doprowadziło do jego niskiej zdolności do latania, co czyniło go łatwym łupem dla drapieżników. Gatunek jest bardzo wrażliwy na zmiany warunków środowiskowych i karmi się tylko w słońcu.

 • Mnemosyny (Parnassius mnemosyne). Ich czarny kolor stał się powodem drugiego imienia motyli – Black Apollo. Powodem spadku liczby jest niska zdolność do latania, złapania, zmniejszenia rezerwy i siedliska.
 • Bramea Europejska (Brahmaea europaea). Dzisiaj jest pod ochroną, przyczyną wyginięcia jest małe, ograniczone siedlisko.

Posiadacze kart motylkowych

Nie mniej zauważalne są gigantyczne motyle:

 • Tuzan agryptyny jest największym przedstawicielem grupy Lepidoptera. Prowadzi nocną drogę życia i jedzi liście liści. Mieszka w Meksyku i Ameryce Południowej. Obie pary skrzydeł są faliste wzdłuż krawędzi, ich kolor różni się od białego do ciemnobrązowego.

 • Koscinocere Hercules to największy motyl na świecie, który prowadzi życie nocne. Rozmiar owadów żeńskich może wynosić 28 cm. Przedstawiciele znajdują się w Australii i Nowej Gwinei. Duży rozmiar ma nie tylko imago, ale także gąsienice. Jego długość wynosi 16-18 cm.

Ale nawet te owady, które nie rosną do dużych rozmiarów, są uderzające w ich piękno. Powinieneś wziąć pod uwagę nazwy motyli o najmniejszym rozmiarze:

 • Acetosis występuje w Wielkiej Brytanii. Zakres skrzydła i długość korpusu wynosi tylko 2 mm. I nawet w takich wymiarach przyciąga uwagę jasnym kolorem w odcieniach niebieskich. W ciągu krótkiego życia, czyli około 10 dni, ten motyl dał dwa pokolenia potomstwa. Wszyscy przedstawiciele jedzą nektar lub pyłek kwiatów.

 • Redykulacja zachodzi na Wyspach Kanaryjskich.
 • Ogień. Zamiatanie ich skrzydeł wynosi od 1 do 5 cm, a kształt skrzydła i kolorystyka są bardzo zróżnicowane.

Znaczenie motyli

Podobnie jak wszystkie zwierzęta na planecie, motyle mają zarówno pozytywne, jak i negatywne znaczenie. Większość gatunków korzysta z zapylania roślin. Przedstawiciele, którzy jedzą chwasty są wykorzystywani jako biologiczny sposób walki z nimi. Jednocześnie owady mogą zaszkodzić rolnictwu poprzez uprawę roślin uprawnych na polach.

Wielu koneserów piękna tych owadów tworzy kolekcje, każdy z nich ma płyty, na których znajduje się imię motyli i ich opis. Spotkania te są wykorzystywane nie tylko jako pamiątki, ale także do celów naukowych.