537 Shares 8111 views

Co to jest śmierć?


Co to jest śmierć? Odpowiedź na to pytanie zawsze zainteresowała i pociągnęła do siebie osobę. I z wydawnictw literackich poświęconych mu, możesz zrobić bardzo przyzwoitą bibliotekę. W tym przypadku wiele książek znajduje się w drugiej połowie ubiegłego wieku.

I może nam się wydawać, że jeśli będziemy tak nowocześnie i dobrze wykształceni, uważnie studiujemy prace Moody'ego, a spójrzmy na przyszłą książkę Tybetańskiej Książki Umarłych, możemy łatwo odpowiedzieć na pytanie o to, co śmierć. Czy tak naprawdę jest? Może przecież Konfucjusz miał rację, który kiedyś powiedział, skoro niewiele wiemy o życiu, co możemy wiedzieć o samej śmierci?

Każdy z nas ma swój własny pomysł na ten proces, który jest najczęściej tworzony pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak kultura, społeczeństwo, religia. Dla współczesnych ludzi obraz tego zjawiska staje się coraz bardziej telewizorem. Więc prawdziwa śmierć nigdy nie dostaje się do środków masowego przekazu, widzimy tylko sam wynik – zakładników zastrzelonych przez terrorystów, zabitych w wyniku krajowej kłótni alkoholowej, ofiar wojny gangów. I tylko wtedy, gdy nieuchronny koniec biologiczny przychodzi do jednego z członków naszej rodziny, zaczynamy aktywnie zadawać sobie pytanie: jaka jest śmierć – ogromna niesprawiedliwość, nieuchronny los przeznaczenia, wyzwolenie z cierpienia lub przejście na nowe życie jako dar z góry? Jednak na długo przed pojawieniem się telewizji pojawił się obraz śmierci. Przedstawienie scen odejścia od życia pociągało artystów w ich prace, a także naszych przodków w rzeźbach skalnych.

W odległej przeszłości śmierć miała jednolity aspekt. Kiedy więc zmarł jeden z członków wspólnoty lub plemienia, stało się ważnym wydarzeniem dla każdego – zmarły towarzyszyły wspólne obrzędy i rytuały. Co to jest śmierć? Potem mogła nosić nie tylko negatywny charakter, ale również pozytywny – postrzegana jako moment przejścia na nowe, jasne, szczęśliwe życie. Ale chodzi o naturalną opiekę, którą w różnych narodach dostosowano na różne sposoby – w postaci staruszki, kobiety w białej, pięknej dziewczynie, bogini. Dopiero po straszliwych epidemiach plagi, cholerę, ospę czytałem kilka krajów, zaczęło się przedstawiać kosą.

Mimo całej aury tajemnicy i mistycyzmu otaczającego ludzi różnych czasów, kontynentów i wyznania, takiego zjawiska jak śmierć, jego istota jeszcze nie poddała się dociekliwemu umysłowi ludzkiemu.

Co się dzieje po śmierci osoby?

Do tej pory jest wiele różnych teorii, czasami sprzecznych ze sobą na temat tego, co czeka nas po śmierci. A filozofowie, alchemicy, magowie, teologowie i zwykli ludzie zawsze pracowali nad zrozumieniem świętego znaczenia tego pytania. Niektórzy powiedzieli: "Byliśmy tam!". Inni krzyczeli: "Wiemy!". Jeszcze inni zapewniali: "Widzieliśmy!". Ale te wszystkie historie z jakiegoś powodu różniły się. Co się stało?

Tak, są tacy, którzy pianą przy ustach są gotowi podzielić się z resztą ich objawień, opierając się na logicznych (nie więcej) wnioskach. Są tacy, którzy doświadczyli chwilowej niewydolności serca i twierdzili, że znali śmierć i widzieli, co za tym się ujawnia. Są tacy (szamani, magicy, psychicy), którzy często "podróżują" na ścieżkach innego świata i przeszli z śmiercią na "ciebie". Ale ogólny obraz, który przynajmniej rzucałby trochę światła na to wydarzenie, z którym życie się skończył, nie wyszło.

W dosłownym znaczeniu człowiek może stać się świadkiem tylko biologicznego końca jednostki umierającej przed jego oczami, nic więcej. Ale nikt nie wie na pewno, co się z nim stanie po śmierci, gdzie jego dusza (jeśli istnieje, oczywiście).

Czy straszne jest umieranie? Najprawdopodobniej nie obawiamy się tak wiele śmierci, ponieważ po prostu nie chcemy wierzyć, że po tak długiej podróży znikniemy z powierzchni ziemi na zawsze.

Jeden z filozofów odpowiedział w pewnym sensie na pytanie: "Śmierć jest szczęściem człowieka, ponieważ gdy umiera, przestaje być śmiertelnym …".