346 Shares 9675 views

Amfora – to … Wielkości i rodzaje amfor

Amfora – specjalny rodzaj naczyń, który otrzymał rozpowszechniony w starożytnej Grecji i Rzymie. Amfory są w różnych rozmiarach i kształtach. Ponadto, są one również mieć określony symbol. Co to jest? To dowiesz się z tego artykułu.


Amfora – w …

Przede wszystkim, trzeba dowiedzieć się, co jest amfora?

Znaczenie amfory słowo jest dość interesująca. Z języka greckiego jest tłumaczone jako „naczynia z dwoma uchwytami.”

Amfora – statek o specjalnej wydłużonej rączki mającej na obu stronach. Dość często w dolnej części stożkowej amfor, wskazał. Materiał, z którego wykonane to naczynie w czasach starożytnych, głównie gliny. Rzadziej jest amfora z brązu.

W starożytnej Grecji i Rzymie, amfory wykonywać różne funkcje. Na przykład, są one wykorzystywane:

  • jako pojemnik do przechowywania produktów płynnych (różne oleje, mleko, wino, sok lub miodu);
  • jako nagrodę za zwycięstwo w sporcie;
  • jako urny pogrzebowe lub do montażu na kurhany.

Wymiary amfor mogą być bardzo różne. Na ogół, zawierają one od 5 do 50 litrów cieczy. A w starożytnej Grecji amfory (którego objętość wynosiła 26.03 litrów) nawet używany jako jednostka – greckie słowo „talent”.

Klasyfikacja amphorae

Heinrich Dressel – niemiecki uczony i archeolog, który właśnie zajmuje się badaniem starożytnych amfor. Poniżej można zobaczyć, w jaki sposób człowiek spojrzał. W szczególności, on opracował szczegółową typologię starożytnych amfor. Badaczy krajowych znaczący wkład w badaniu tego typu potraw wykonane archeolog Siergiej Monakhov.

W swoim katalogu (opublikowane w 1899 roku w Niemczech) Heinrich Dressel wprowadzono 45 odmian rzymskich amfor. Był w stanie określić wiek każdego z nich. Pomógł mu w nazwach konsulów, które są często drukowane na wszystkich amfor. Warto zauważyć, że klasyfikacja Dressel stosowane do tej pory, kiedy konieczne jest zidentyfikowanie konkretnego znalezisk archeologicznych.

Pierwsze 6 tworzy w typologii Dressel – Roman amfora wina. Pochodzą one z powrotem do I st. BC. e. – II sztuki. N. e. Amfora od 7 do 12 th th w katalogu – to hiszpańskie statki do przechowywania ryb. Ponadto katalog niemiecki naukowiec już podane później instancje amfora, które sięgają III wieku lub nawet później.

Grecki amfora – symbol życia i śmierci

Amfora symbolizować zarówno życia i śmierci. Jak to może być?

Pewnego dnia, podczas wykopalisk Chersonez – starożytnego greckiego miasta na Krymie, archeolodzy odkryli dziwną amfory, które zostały pochowane szczątki dzieci. Tak więc, te statki starożytności odgrywał rolę trumien. Ponadto groby dorosłych są często znalezione zamontowany na górze amfory.

Z drugiej strony, grecki amfora symbolizuje kobiece łono. Ponadto celowo obdarzony żeńskie cechy. Tak więc, nawet elementy amfora zidentyfikowano następująco: szyja, tułów, nogi i ramiona. I te nazwy zostały podane amfora nie jest przypadkowy.

Zatem Amphora – statek, który symbolizuje zaufanie, jak życie i śmierć.

Gdzie i jak znaleźć starożytne amfory?

Wykopaliska archeologiczne są regularnie w różnych częściach naszej planety prowadzone. Podczas tych wyrobisk są bardzo często różne cenne artefakty, w tym starożytnych amfor.

Te starożytne naczynia znaleźć zarówno na lądzie jak i pod wodą. W pierwszym przypadku zastosowania specjalnych narzędzi archeologicznych: Łopaty i szczotki. Dla ukierunkowane amfora wyszukiwania metali użyciu detektory metali lub tzw magnetometry reagują na zmiany pola magnetycznego sortuje szczególny fragment. Nawiasem mówiąc, w większości amphorae gliny również własnego pola magnetycznego, ponieważ glinkę w procesie wypalania odbiera duże ilości utlenionego żelaza.

Z głębi morza pomogą podnieść amforę na powierzchni normalnym powietrzem. Na dnie morskim istnieje cały „cmentarz” takiego starożytnej ceramiki. Mogą one być tworzone zarówno w wyniku upadku statku z takim ładunkiem, lub po prostu odrzucając używane amfory burtę. Zresztą amfory pojawiają się na dnie morza głębokościach.

W naszych dniach archeolodzy często amfor odzyskane z wodami Black, Adriatyku i Morza Śródziemnego. Pochodzenie tych amfor, większość starożytnych greckich, rzymskich i fenickich.

Podsumowując …

Zatem amfora – to nie tylko element starożytnej ceramiki. Nie były one wykorzystywane wyłącznie do przechowywania żywności. Archeologowie wielokrotnie znaleźć rzymskie lub greckie amfory zawierające prochy zmarłych, a nawet zakopane w tych niemowląt.

Starożytnego amphorae były wykonane z gliny, rzadko wykonane z drewna lub kilku metali. Gliny amphorae formowanych ręcznie. Często są one również ozdobiona malowidłami, ozdoby lub konkretnych rysunków. Obecnie archeolodzy odkryli wiele starożytnych amfory, które są najważniejsze artefakty określonej kultury czy epoki historycznej.