820 Shares 6132 views

Choroba Witiligo: przyczyny, objawy i metody leczenia

Vitiligo jest względnie częstą patologią. Według najnowszych danych około 40 milionów osób cierpi na tę chorobę iw ciągu ostatnich kilku lat znacznie wzrosły przypadki choroby. Choroba ta wiąże się z niszczeniem komórek – melanocytów i powstawaniem na skórze odbarwionych obszarów, które nie zawierają ciemnej pigmentowej melaniny.


Choroba skóry bielactwa i przyczyny jej rozwoju

Niestety, mechanizmy rozwoju tej choroby nie zostały w pełni zbadane. Niemniej jednak większość badaczy skłania się ku teorii autoimmunologicznego pochodzenia vitiligo. Z tego czy innego powodu układ immunologiczny działa nieprawidłowo, iw rezultacie zaczyna wytwarzać swoiste przeciwciała, które niszczą własne melanocyty.

W większości przypadków choroba jest związana z następującymi czynnikami:

  • Choroba bielactwa może być wynikiem niektórych chorób dziedzicznych, które powodują pogwałcenie normalnego metabolizmu.
  • Z przyczyn również choroby układu endokrynnego, w szczególności nadnercza i tarczycy.
  • Niektóre przewlekłe patologie przewodu pokarmowego często prowadzą do powstania podobnej choroby.
  • W niektórych przypadkach przyczyny są w ciągłym napięciu nerwowym, co prowadzi do naruszenia prawidłowego krążenia krwi.

Choroba bielactwa i jej główne objawy

W rzeczywistości nie można zignorować oznak takiej choroby. Na początek na powierzchni skóry pojawia się mała plama białego lub różowego. Przy okazji, pierwsze objawy mogą pojawić się w dowolnym wieku, ale w większości przypadków młodzi ludzie cierpią z powodu objawów choroby.

Plamki mogą pojawić się na dowolnej części skóry. Stopniowo zwiększają się do rozmiarów i często łączą się ze sobą – tworząc w ten sposób dość duże obszary uszkodzenia. Jeśli odbarwione obszary pojawią się na skórze głowy, ciemny pigment również traci włosy. Tylko w najcięższych przypadkach pacjenci mogą obserwować zmiany w kolorze całej skóry.

Z pewnością choroba bielactwa nie jest niebezpieczna dla ludzkiego życia. Niemniej jednak, dolegliwość przynosi wiele dyskomfortu. Na początek należy zauważyć, że z uwagi na brak komórek – melanocyty, nie zaleca się długotrwałego narażenia na działanie promieni słonecznych na uszkodzonych obszarach skóry. W takich przypadkach niezwykle ważne jest ciągłe stosowanie środka ochrony przeciwsłonecznej. Ponadto, obecność przebarwionych plam często jest postrzegana jako znacząca wada estetyczna.

Choroba witiligo: jak leczyć?

W rzeczywistości traktowanie w tym przypadku musi koniecznie być wyczerpujące. Na przykład, na początek, bardzo ważne jest określenie przyczyny aktywacji procesu autoimmunologicznego i jego wyeliminowanie, czy to jest choroba tarczycy czy przewlekły układ trawienny.

Ponadto, pacjenci są przepisywane terapii witaminami. Ekstrakty niektórych roślin leczniczych uważane są za bardzo skuteczne. W szczególności bardzo popularna jest tak zwana terapia PUVA, w której skóra jest po raz pierwszy leczona specjalnymi lekami ziołowymi, po czym jest ona wystawiona na działanie promieni ultrafioletowych o pewnym spektrum fal. Tak więc, możliwe jest zauważalne zauważalne punkty na skórze . Pacjentom zaleca się także leczenie błotem, akupunkturą i odpowiednią dietą.