757 Shares 4303 views

Jaka była pierwsza strona internetowa?

W świecie, w którym Internet jest integralną częścią życia ludzi i gdzie znajduje się ponad miliard aktywnych witryn, trudno sobie wyobrazić czas, kiedy w sieci było tylko jedno miejsce.


Najpierw poszedłem

W 1991 roku 6 sierpnia pojawiła się pierwsza strona internetowa, bez żadnych wysokich reklam ogłoszonych przez twórcę internetu. Tymczasem Tim Berners-Lee pracował w CERN – słynnym laboratorium fizycznym w Szwajcarii. Pierwsza na świecie strona internetowa wyjaśniła, czym jest Sieć Światowa i jakie są jego możliwości. Kilka lat później pojawiły się takie witryny, jak eBay, Amazon i Google, a Internet zmienił życie całego świata, pozwalając nam komunikować się na nowe sposoby i znaleźć potrzebne informacje.

Świat bez Internetu

Podczas swoich prac w CERN w latach osiemdziesiątych naukowiec zauważył, jak trudno jest monitorować wszystkie projekty i systemy komputerowe tysięcy naukowców, z których wiele pracuje za granicą. W tym czasie osobna informacja była przechowywana na osobnym komputerze i aby uzyskać niezbędne dane, trzeba było połączyć się z kilkoma komputerami, często ucząc się różnych systemów operacyjnych i programów.

Jak powstała sieć?

W marcu 1989 Tim Berners-Lee zaprosił swoich przywódców do stworzenia systemu przechowywania i przesyłania informacji między różnymi komputerami za pomocą hipertekstu (linków) i sieci o nazwie Internet. Szef nazwał propozycję "intrygującą, ale niejasną" i zaprzeczył rozwojowi naukowcowi.

Rok później, Tim Berners-Lee w towarzystwie belgijskiego inżyniera Roberta Cayo, również pracownika szwajcarskiego laboratorium, sfinalizował ten pomysł, otrzymał czas i finansowanie na rozwój projektu. Wśród imion były "Information Management", "Information Warehouse" i "Information Cell", ale Berners-Lee zatrzymał się w "World Wide Web" (WorldWideWeb).

Pod koniec XX wieku Berners-Lee, kierując zespołem programistów i inżynierów komputerów, opracował główne technologie, na których opiera się nowoczesny Internet: HTML do tworzenia stron, protokół przesyłania danych HTTP, uniwersalny adres URL adresu URL i aplikacja jest pierwotną przeglądarką internetową z oprogramowaniem.

Bezpłatny dostęp

Początek internetu jako bazy danych darmowych baz danych pojawił się 6 sierpnia 1991 r., Kiedy Berners-Lee uruchomił pierwszą witrynę z informacjami o sieci i projekcie World Wide Web. Pierwszą stroną hostingową był komputer roboczy jego twórcy, zlokalizowany w CERN.

Tim Berners-Lee odrzucił propozycję opatentowania swojej technologii, nalegając, aby Internet był wolny i swobodnie dostępny, aby rozwijać się tak szybko, jak i dynamicznie. Nadal twierdzi, że jeśli technologia jest opatentowana, Internet nigdy nie osiągnie obecnej skali, ponieważ nie da się stworzyć uniwersalnej przestrzeni światowej, a jednocześnie zachować pełną kontrolę nad tym.

Wzrost Internetu

W 1993 roku naukowcy z University of Illinois opracowali przeglądarkę internetową o nazwie Mozaika, która stała się popularna wśród zwykłych użytkowników sieci. W 1994 roku pojawił się Yahoo, a rok później eBay i Amazonka. Google w 1998 roku skromnie wszedł na arenę internetową. Do chwili utworzenia Facebooka, sieć World Wide Web miała już 51 milionów aktywnych witryn. Dziś jest ponad miliard.

Kreatywne Laurels

W roku 1994 Tim Berners-Lee przeniósł się z CERN do Massachusetts Institute of Technology (MIT), gdzie zorganizował Radę Sieci World Wide Web, organizację obsługującą standardy technologiczne dla Internetu. Mimo że Berners-Lee pragnie pozostać poza zasięgiem dziennikarzy, Time Magazine nazwał go jednym z najbardziej wpływowych ludzi XX wieku. W 2004 r. "Ojciec internetu" został odznaczony przez królową Wielkiej Brytanii, Elizabeth II.