98 Shares 2789 views

John Constable: życie i obrazy mistrza angielskiego krajobrazu

Los tego artysty jest niesamowity. Podczas swojego życia nie osiągnął godnego uznania w domu, a dziś John Constable jest jednym z najbardziej ukochanych i znanych brytyjskich malarzy krajobrazowych. Wschodni hrabstwo Suffolk, którego gatunki stały się główną treścią jego płócien, nazywany jest Krajem Konstelacji – Krajem Krasnoludzkim.

Syn młynarza

11 czerwca 1776 r. W południowo-wschodniej Anglii, we wschodnim Bergholt, w rodzinie, która była właścicielem kilku mąkarzy, przyszła piosenkarka angielskich krajobrazów John Constable. Jego biografia jest pełna opozycji do okoliczności życia. Od dzieciństwa jego ulubiona rozrywka chodzą po okolicy z albumem, w którym próbował otoczyć otaczającą przyrodę, ale jego ojciec założył, że John stanie się kontynuatorem działalności rodzinnej. Nie od razu zrezygnował z decyzji o wejściu do Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych i poświęcił się niewygodnej sztuce artysty. Główny czas szkolenia w akademii spędził na niezależnej pracy nad naturą i studiowaniu dzieł mistrzów z przeszłości. Wpływ twórczości Claude Lorrain, Rubensa, Jacoba Ruysdaela, Annibale Carrachy i jego pasji do poezji doprowadziły do tego, że John Constable opracował specjalny sposób na przedstawienie natury pełnej poezji i romantyzmu.

Odrodzenie tego gatunku

Holenderski krajobraz XVII wieku – chwila krótkiej chwały tego typu obrazów. Portrety i obrazy o tematyce historycznej i mitologicznej były głównymi gatunkami dla artystów i społeczeństwa tamtych czasów. John Constable, którego prace przedstawiały mu wiejskie krajobrazy angielskiej odległej przestrzeni, wraz z Turnerem i innymi panami, stały się źródłem odrodzenia zainteresowania krajobrazem.
Próbował napisać portrety i przedmioty religijne w celu poprawy jego materialnej sytuacji, ale nie osiągnął tego sukcesu. To jego krajobrazy, pełne specjalnego składnika emocjonalnego, stały się główną treścią jego pracy, która przez długi czas była ignorowana w jego ojczyźnie. Krytycy zauważyli wysoką godność obrazów, jakie John Constable wykazywał w różnych momentach: "ziemia uprawna" (1826), "biały koń" (1819), "widok katedry w Salisbury" (1831). Ale nie przyjęli jego niezwykłego swobodnego sposobu pisania i "niskiego" tematu większości swoich prac.

Styl innowacji

Kreatywna metoda mistrza była z wyprzedzeniem. Po raz pierwszy spędził dużo czasu na świeżym powietrzu, obserwując przyrodę i szukając właściwych kombinacji kolorów. Jego szkice, poprzedzone pisaniem obrazów w studio, są uznawane przez wielu jako pierwsze doświadczenie malarstwa farbami olejnymi na wolnym powietrzu. Jego uwagę na stan nieba i chmur miał charakter obserwacji meteorologicznych. Liczne szkice na pełnych skalach, wraz z zapisami stanu pogody, charakterystycznymi zjawiskami fizycznymi w atmosferze. Dało to ogromne rezultaty. We wszystkich pejzażach John Constable używa nieba nie jako neutralnego tła, ale jako potężnego środka emocjonalnego, imponującego realizmu obrazu.

Technika malowania była nieprzyjazna. Wykorzystując kolorowe kreski z różnych kątów, osiągnął dotychczasowe efekty. Energia, która narodził się w podobny sposób, będzie wykorzystywana przez mistrzów kolejnych generacji, z których pierwsza będą impresjoniści. A potem John Constable, którego krytycy obrazu nazywali niedokończonymi, zostali oskarżeni o zaniedbania i nieprofesjonalizm.

Chwała w Paryżu

Mimo to, jego twórczość była dobrze przyjęta przez współczesnych artystów. W 1824 roku w salonie paryskim wystawiono cztery obrazy Constable'a, wśród nich "Cart for Hay". Niewielka scena rodzajowa z życia na wsi była tylko częścią krajobrazu, imponująca z realizmem i dramatycznymi emocjami. Płótno było podziwiane przez wielkich francuskich mistrzów romantyzmu: Teodore Gericault i Eugene Delacroix. Umiejętność angielskiego wywierała silny wpływ na ich malarstwo, a ich techniki były wykorzystywane w ich pracach. Constable był w stanie sprzedać we Francji około dwudziestu swoich obrazów.

Osobisty dramat

Ale najważniejsze dla mistrza nadal uznanie w domu. Jego materialne położenie poprawiło się po otrzymaniu dziedzictwa, ale nigdy nie było całkowicie stabilne. Był uważany za nierentowną imprezę dla Marii Biknell, którą znał i kochał od dzieciństwa. Wbrew małżeństwu z nią, która została zawarta w 1816 r., Wszyscy jej krewni protestowali.

Jasny okres w życiu rodzinnym Constable'a był przyćmiony słabym zdrowiem ukochanej żony. Od śmierci Maryi (1828) nigdy nie wyzdrowiał i nie opłakiwał przez resztę życia. Gloomy natura nabyta i wiele jego obrazów, stworzonych w ostatnim okresie jego życia. John Constable zmarł w 1837 roku i został pochowany obok Marii.

Legacy of the Master

Pod wieloma względami Constable był innowatorem. Był przeciwny przekonaniu współcześni, że najważniejszą rzeczą w krajobrazie jest wyobraźnia. Jego dokładność w obrazie przyrody, gdy łatwo jest określić typ drzewa lub rośliny, użycie obserwacji meteorologicznych do realistycznego wyświetlania warunków pogodowych sprawia, że jest on człowiekiem epoki Oświecenia, zbliżającym się do rewolucji przemysłowej. Wybór głównego tematu dotyczące płótna mówi również o nowości. Po raz pierwszy pojawił się artysta, który ogłosił wartość naturalnego świata, który jest narażony na wpływ człowieka. Temat ten stał się coraz bardziej istotny z rozwojem miast, wraz ze wzrostem siły ludzi.

Reformatorskie sposoby odzwierciedlania świata pod koniec XIX wieku doprowadziły do pojawienia się nowego obrazu impresjonistycznego. Wielu z nich wezwało swoich bezpośrednich poprzedników i Johna Constable'a.