740 Shares 5546 views

Znieczulenie dotchawicza: co to jest, wskazania, leki

Dziś jest to nic dziwnego w tej metodzie leczenia jest zabieg chirurgiczny. I po kilka wieków temu operacja była równa śmierci, większość pacjentów zmarło z powodu bolesnego wstrząsu lub posocznicy. Przez długi czas osoby podającej sen chirurgicznej pozostał herkulesowe zadanie medycyny. Z badaniem procesów chemii upadł szybciej. Lepiej dostosowane mieszanek i preparatów do znieczulenia, co zresztą jest teraz prowadzone na wiele sposobów. Jednym z nich jest znieczulenie intubacyjnej. Co to jest? Jak to jest używane, gdy jest to potrzebne? Te i wiele innych pytań odpowiedzieć w tym artykule.


Z historii znieczulenia intubacji

Po raz pierwszy ten rodzaj znieczulenia jest sądzony w wieku XIV-XV, gdy lekarz Paracelsus szwajcarski wprowadzona do tchawicy rurki niż człowiek uratował mu życie. Po trzech stuleci w ten sposób uratował ludzi z braku powietrza. W 1942 roku, anestezjolog z Kanady po raz pierwszy użyty zwiotczające mięśnie – substancję, która zmniejsza napięcie mięśni szkieletowych aż do całkowitego unieruchomienia. Dzięki temu odkryciu znieczuleniu stało się bezpieczniejsze i bardziej doskonałe, umożliwiając profesjonalistom pełną kontrolę nad snem chirurgicznego podczas operacji.

W połowie XX wieku intubacji znieczulenia rozwija się szybko, wspomagany przez radzieckich lekarzy. Dziś jest najczęściej stosowaną metodą znieczulenia ogólnego, używane w trakcie większości operacji.

Znieczulenie intubacją: co to jest?

Aby chronić organizm przed ogromnym stresem zabiegu stosowany jest znieczulenie. To może być lokalne, regionalne lub ogólne. Ten ostatni typ nazywany znieczulenia. Charakteryzuje się pełnym „off” świadomości pacjenta z początkiem snu chirurgicznej. W nowoczesnej znieczulenia dożylnego podawania maskę lub znieczulenia kombinowanego. Ostatni łączy dwie metody i substancje dostają się do krwiobiegu i układu oddechowego. Ten typ połączenia i znieczulenia tchawicy.

Eksperci słusznie uważają go za najbardziej bezpieczną i skuteczną metodą uśmierzania bólu: pozwala w pełni kontrolować stan pacjenta, aby uzyskać głęboki sen chirurgicznego oraz zwiotczenie mięśni szkieletowych i aby uniknąć takich nieprzyjemnych powikłań, takich jak aspiracji i niewydolności oddechowej.

świadectwo

Znieczulenie dotchawicza uniemożliwia pacjentowi ból prądem i niewydolności oddechowej, może być stosowany w operacji i intensywnej opieki. Wśród wskazań do znieczulenia może być połączony:

 • Operacje na śródpiersia, gardła, uchu środkowym, jamie ustnej i głowy;
 • interwencji, w których trzeba użyć zwiotczające mięśnie;
 • usterki w układzie nerwowym;
 • Zespół pełny żołądek;
 • ryzyko niedrożności dróg oddechowych.

Dotchawicza znieczulenia ogólnego są często wykorzystywane do operacji długoterminowe z terminem więcej niż 30 minut. Może być stosowany w każdym wieku, w różnych stanach pacjenta, t. Aby. On nie obciąża serca, a drugi jest znacznie mniej toksyczne metody znieczulenia.

Przeciwwskazania

Planowanym zabiegiem chirurgicznym (na przykład operacja usuwania nowotworów jelit), a następnie przez staranne badania stanu pacjenta. Lekarz ma czas niezbędny do przejrzenia historii medycznej, zarządzania w celu obliczenia możliwych zagrożeń oraz określenie przeciwwskazań do konkretnej metody znieczulenia. Połączono znieczulenie nie jest zalecany do następujących warunków:

 • choroby zakaźne;
 • choroby wątroby, nerek;
 • podejrzewa mięśnia sercowego;
 • choroba dróg oddechowych;
 • fizjologiczne cechy struktury gardła;
 • ciężkie zaburzenia wydzielania wewnętrznego.

Szczególnie niebezpieczne w użyciu znieczulenia wewnątrztchawicznych infekcje górnych dróg oddechowych, t. K. wysokim ryzyku infekcji płuc.

Etap połączone znieczulenie

Znieczulenie tak, dotchawicze. Co to jest, do lekarza? Anestezjolog wykonuje trzy kolejne etapy działania: wprowadzenie snu chirurgicznej, utrzymanie stabilnego stanu i przebudzenie. Pierwszym etapem jest wykonanie łatwego indukcji znieczulenia. Pacjent otrzymał dożylnie narkotyków lub wdychania mieszaniny gazowej. Kiedy mięśnie są całkowicie zrelaksowany, anestezjolog wprowadza do tchawicy rurkę intubacyjną lumen. Zapewnia wentylację mechaniczną oraz podawanie tlenu z znieczulających gazowych.

Po chirurdzy zakończeniu ich pracy, przychodzi decydujący moment dla anestezjologa – wyjście znieczulenia pacjenta. Dawki leków zmniejsza się stopniowo. Po przywróceniu spontanicznego oddychania ekstubowano – wyjmowanie rurki intubacyjnej w tchawicy. Pacjent jest transportowany do OIOM, obserwując życiowych i pooperacyjnej proces odzyskiwania.

indukcja znieczulenia

Łatwa początkowa znieczulenie jest wymagane do bezbolesnego i bezpiecznego intubacji, co jest niemożliwe bez wykonania znieczulenia intubacji. Aby osiągnąć taki stan stosowania inhalacyjnego lub znieczulające dożylnych. W pierwszym przypadku, pacjent oddycha a pary maski „Etra”, „Foran”, „halotan” lub inne podobne mieszaniny środków znieczulających. Czasami wystarczy podtlenku azotu i tlenu.

Jako leki podawane dożylnie, zazwyczaj stosowane barbituranów i neuroleptyków (droperidol, fentanyl). Są one używane w postaci roztworu (maksymalnie 1%). Dawka anestezjolog dobierana indywidualnie dla każdego pacjenta.

Po lekkim znieczuleniu aktu wykonać intubację. Aby to zrobić, stosowanie leków zwiotczających mięśnie rozluźnić mięśnie szyi. Rurkę wprowadza się poprzez laryngoskopu, po czym pacjent jest na sztuczną wentylację płuc. Etap zaczyna głębokie znieczulenie.

Droperydol: instrukcja

Droperydol – przeciwpsychotycznym, jest często stosowane w znieczuleniu tchawicy. Struktura chemiczna substancja jest trzeciorzędowa amina. Już ma działanie uspokajające 3 minuty po podaniu. Blokowanie receptorów dopaminy, powodujące neurowegetatywnych hamowania. Ponadto, hipotermii i ma działanie przeciwwymiotne. Oddychanie wpływa nieznacznie.

Wskazany premedykacji, indukcja znieczulenia, zawał mięśnia sercowego, szok, ciężkiej choroby wieńcowej, obrzęk płuc i nadciśnieniowego. Jest zalecany jako lek, eliminuje nudności i wymioty. Ma niską toksyczność, może on być stosowany w chirurgii dziecięcej i położnictwa.

Technika stosowania leków przeciwpsychotycznych podczas indukcji znieczulenia

Istnieje kilka realizacje neyroleptanalgezii. Indukcyjne zazwyczaj prowadzi się według następującego schematu: droperidol, która to prowadnica jest opisywana powyżej, w ilości 2-5 ml z 6-14 ml fentanylu podawanego pacjentowi dożylnie. Jednocześnie maski zasilany mieszaniną podtlenku azotu i tlenu w stosunku 2: 1 lub 3: 1. Po tłumieniu świadomości i rozluźniające mięśnie podaje się postępować intubacji.

Droperidol o działaniu neuroleptycznym do 4-5 godzin, jednakże, jest podawany na początku zasilania znieczulenia. Jest ona obliczana z uwzględnieniem masy ciała: 0,25-0,5 mg / kg. Wielokrotne podawanie leku potrzebne tylko podczas długich operacji.

Fentanyl jest w ilości od 0,1 mg podawanej co 20 minut, a jego zasilania jest zatrzymane przez 30-40 minut, po zakończeniu zabiegu chirurgicznego. dawka początkowa jest 5-7 mg / kg.

intubacja

Po tłumienie świadomości przeprowadzono sztuczną wentylację w tlen za pomocą znieczulające maskę. Następnie lekarz wykonuje intubacji przez usta (czasami przez nos). Rzuca głowę do tyłu, usta otwarte. Bezpośrednim wtryskiem paliwa brzeszczot laryngoskop wzdłuż linii środkowej między nieba i języka, naciskając w stosunku do nich w górę. Promowanie narzędzie dodatkowo podnieść końcówkę nagłośni. Pokazuje głośni, do którego rurki dotchawicznej. Warto udać się do tchawicy około 2-3 cm. Po udanej rurka dotchawicza fix i podłączyć pacjenta do respiratora.

Mniej powszechnie są stosowane laryngoskopu z zakrzywionego ostrza. Wprowadza się go pomiędzy podstawą nagłośni i nasady języka, otdavlivaya trwać siebie. Jeżeli nie jest możliwe włożenie rurki przez jamę ustną stosując ujścia niższy nosa. Na przykład, operacja usuwania cyst jamy ustnej.

Konserwacja i odzyskiwania z narkozy

Po intubacji i podłączenie pacjenta do respiratora występuje w pierwotnej. Aktywnie pracował jako chirurg, anestezjolog ściśle monitoruje wskaźniki utrzymania. Co 15 minut, sprawdzić tętno, ciśnienie krwi, z pomocą monitorów obserwować czynność serca pacjenta.

Ogólne znieczulenie utrzymuje się za pomocą dodatkowych dawek leków przeciwpsychotycznych, środków zwiotczających mięśnie, środków znieczulających lub mieszaniny inhalacji. Operacja w znieczuleniu w połączeniu typu pozwala anestezjologa w celu dostosowania do potrzeb ciała w leczeniu bólu, zapewniając optymalny poziom zabezpieczenia.

Po zakończeniu procedur chirurgicznych ostatni etap – po wyjęciu z narkotycznego snu. Do tego czasu stopniowo zmniejszyć dawkę leków. Aby przywrócić oddychanie atropiny i neostygminy w odstępach co 5 minut. Upewniając się, że pacjent jest w stanie oddychać samodzielnie, ekstubowano. Aby to zrobić, należy oczyścić powierzchnię drzewa tchawiczo. Po usunięciu rury i podobnej procedury przeprowadza się w jamie ustnej.

nadzór pooperacyjny

Po wyjściu z sali operacyjnej pacjent jest umieszczony w oddziale intensywnej opieki medycznej, gdzie ściśle monitorować jego stan. Po znieczuleniu ogólnym rozwijać dyskomfort, mniej powikłań. Zwykle pacjenci pooperacyjne skarżą się na:

 • ból;
 • dyskomfort w gardle;
 • nudności;
 • osłabienie mięśni i zmęczenie;
 • senność;
 • zamieszanie;
 • dreszcze;
 • pragnienie i brak apetytu.

Objawy te zwykle ustępują w ciągu pierwszych 2-48 godzin po zabiegu. Aby wyeliminować ból przepisane leki przeciwbólowe.

Więc podsumujmy. Znieczulenie intubacyjnej – co to jest? Ta metoda wprowadzania osoby do snu chirurgicznej, pozwala na wykonywanie skomplikowanych operacji, monitorowania aktywności układu oddechowego. Połączono znieczulenie jest mniej toksyczny i łatwy do kontrolowania głębokości znieczulenia w okresie interwencyjnym. W znieczuleniu dotchawicze głównie przeznaczona intubacji, po podłączeniu pacjenta do respiratora. Gdy jest to stosowane, jak wziewne i znieczulającymi lekami, które są zwykle połączone.