224 Shares 4424 views

Yuri Borzakovskiy – biegacz, trener i DJ

Yuri Borzakovskiy jest rosyjską lekkoatletyką, specjalizującą się w biegu na 800 i 1500 metrów. Mistrz Europy i Świata (2000, 2001). Zwycięzca Igrzysk Olimpijskich w 2004 roku (800 metrów). W lutym 2015 roku zakończył karierę zawodową.


Zacznij

W lekkoatletyce Yuri Borzakovskiy (zdjęcie poniżej) przypadkiem przypadkiem. Zdaniem sportowca był przekonany, że początkowo zajmował się piłką nożną. Młody człowiek zobaczył, jak jego rówieśnicy ścigali piłkę w sekcji, a także zdecydowali się zarejestrować się. Szkolenie polegało na rozgrzewce, biegach i piłce nożnej. Kilka miesięcy Yuri postanowił wziąć udział w lokalnych konkursach w lekkoatletyce. Niespodziewanie Borzakowski wygrał ich i zdał sobie sprawę, że jest bardziej biegaczem niż piłkarz. Dlatego zdecydowano się rozwijać w tym kierunku.

Pierwszy sukces

Jurija Borzakowskiego, którego biografia jest opisana w tym artykule, ćwiczyła wiele, a wkrótce dała silny efekt. W 1998 r. Zawodnik wygrał światowe ligi młodzieżowe w Łużnikach. Ten sukces Borzakowski zadeklarował o sobie na arenie międzynarodowej. Chociaż w owym czasie miał tytuł mistrza Rosji wśród juniorów na 800 i 1500 metrów.

W młodości gry, Yuri wykazał swój własny styl, co pozwoliło mu rozdzielić siły w czasie całego wyścigu. Kiedy zapytano go o te konkursy w wywiadzie, sportowiec powiedział, że nie biegał powoli na początku, jak wielu myśli. Idealny styl, według Borzakowskiego – jest płynny i biegnie we wszystkich częściach dystansu.

Taka strategia pozwoliła Yuri'emu nie "stungać" i skończyć jako pierwsza, podczas gdy jego rywale szybko przebiegały w początkowej części dystansu i wyczerpały się pod koniec.

Puchar Europy

W 1999 roku Jurij Borzakowski wystąpił dopiero w wieku dorosłym, a Puchar Europy stał się dla niego pierwszym międzynarodowym konkursem na poziomie dorosłym. Muszę powiedzieć, działał doskonale. W każdej odległości sportowiec pozostał w cieniu silnych i wybitnych rywali. Dopiero w końcu Yuri podkręcił się i wyrwał zwycięstwo z ostatnich metrów. Takie samokontrolne i zimne kalkulacje nie wystarczy każdemu w tak młodym wieku.

Sydney 2000

W finale Olimpiady Yuri Borzakovskiy spotkał się z posiadaczem rekordu Wilsonem Kidenteckerem, który był jego idolem. Później w wywiadzie bohater tego artykułu przyznał, że stracił przed rozpoczęciem konkursu. A w planie fizycznym Borzakovskiy był gotowy, ale w psychologii. W efekcie Yuri skończył na 7. miejscu.

Brukseli i Lizbonie

Głównym rywalem Jurij w Brukseli w 2001 roku był André Bucher. Pierwszą połowę dystansu poprowadził Kentur Kenetur, który pokonał ją na 49.06. Borzakowski powtórzył trzecie rundy i wygrał. Ponadto sportowiec wyznaczył rekord Rosji (1.42.47), który nie został pokonany do dziś. W Lizbonie Jurij miał również przewagę (1.44.15). Wśród juniorów stał się światowym rekordzistą i Rosją.

Ateny 2004

Olimpiady w Grecji stały się szczytem kariery zawodowej. Zostało zrealizowane marzenie o życiu Yuri. Zdobył złoty medal, stając się jedynym mistrzem świata w wyścigu i jednym z sześciu mistrzów olimpijskich w lekkoatletyce.

Pekin 2008

Jak twierdził Borzakowski, zbliżył się do tych zawodów w najlepszej formie w swojej karierze. Podobnie jak przed czterema laty sportowiec był ustawiony na złoto. Ale Yuri popełnił strategiczny błąd. Fani Borzakovskogo wiedzą, że najtrudniejsze dla dnia aklimatyzacji atleta – piąty. Tuż przed Pekinem Borzakowski był z trenerem w obozie szkoleniowym w Irkucku. Zdecydowali zrobić bez aklimatyzacji. I stało się śmiertelnym błędem. W dniu półfinału sportowiec czuł się słaby i nie potrafił zrealizować własnej formy.

Rekord świata

W wywiadach Yuri wielokrotnie stwierdził, że nigdy nie miał ochoty złamać zapisu planety. Sportowiec ma pewność, że takie cele są szkodliwe, ponieważ szybko zubożają rezerwy organizmu i kładą krzyż na długowieczności atlety. Borzakovskiy wierzy, że od kilku lat można pokazać wyniki zbliżone do zapisów planety. Wtedy to po prostu nie ma wystarczającej siły i sportowiec będzie nie tylko "wypadł" z elity lekkoatletyki, ale także stracił zdrowie. Pomimo to, Yuri ustawił wiele płyt. I zarówno w pomieszczeniach (600, 800 i 1000 metrów), jak i na stadionie (800 i 1000 metrów).

Co dalej?

W lutym 2015 roku Yuri Borzakovskiy ukończył karierę. Teraz pracuje jako starszy trener rosyjskiego zespołu wytrzymałości dla juniorów. W najbliższej przyszłości najprawdopodobniej będzie to główny trener drużyny lekkoatletyki. Miejmy nadzieję, że w tej pozycji pojawi się tak jasno, jak na bieżni.

Życie osobiste i hobby

Irina – to jest imię dziewczyny, którą wybrał Jurij Borzakovskij jako jego towarzysz. Jego żona dała mu dwóch synów – Leo i Jarosława.

Inny sportowiec ma hobby, w którym jest tak dobry jak w prowadzeniu taktyki. W swoim żydowskim Żukowskim znany jest pod nazwą DJ Borzakovskiy. Ulubione style Yuri – garaż, elektro, dip i minimal-tech. Czasami sportowiec jest zaproszony do gry w klubach.