142 Shares 8309 views

Co to jest klimat i co się z nim dzieje?

My bardzo często używane terminy takie jak „pogoda” i „klimatu”. Ale są zawsze wyraźnie obecny, co to jest? A jeśli pogoda jak wiemy więcej, to jest klimat, nie wszyscy mówią. Spróbujmy zrozumieć.

Pogoda – stan warstwy powietrza atmosferycznego w pobliżu powierzchni ziemi na obszarze w tym czasie. To zależy od wielu czynników, z których najbardziej różnorodnych i przede wszystkim na procesy zachodzące w atmosferze.

Pogoda jest bardzo zmienna, czasami może się zmieniać w ciągu dnia. Ale jeśli przyjrzeć się bliżej, oglądać ją przez rok, można zauważyć pewne stałe właściwości. Na przykład, na przemian w sekwencji z ciepłej i zimnej pogody, jej zmianą pór roku. Te cechy są typowe dla tego obszaru, zwany klimat. Innymi słowy, fakt, że taki klimat, możemy powiedzieć – to długoterminowe pogodowe w okolicy.

Dlaczego jest inaczej?

Ponieważ Ziemia ma kształt sferyczny, jego powierzchnia jest oświetlona przez słońce inaczej. Na biegunach, promienie powierzchni Słońca ledwie ogrzewany, przesuwne i odbite od śniegu, idą z powrotem w przestrzeń kosmiczną. Jaki jest klimat w regionach polarnych – jest stałą zimno, wieczny śnieg i lód.

Ale w rejon równikowy jest zawsze gorąca, istnieje maksymalny zasięg, więc słońce jest zawsze na górze. Po obu stronach równika są obszary z gorących warunkach, są one nazywane tropikach. W tych dziedzinach, nie tylko zawsze jest ciepło, ale są również wysokiej wilgotności, z powodu wysokich temperatur, aby odparować dużo wilgoci. Obfitość wytrącania i ciepłego powietrza przyczyniają się do szybkiego wzrostu roślinności. Ta różnorodność gatunków flory i fauny na naszej planecie nie ma nigdzie indziej. Ponadto, aby wyjaśnić, w jakim klimacie rosną lasy tropikalne, że nie jest to konieczne, i dlatego wiele z tych samych tropikalnych pustynie, należy wyjaśnić.

powietrza nasycony wilgocią podczas przemieszczania się od równika biegunów stopniowo staje się bardziej suchy. W tropikach prawie nie ma wody, ze względu na to istnieją pewne zakątki świata, gdzie od kilku lat nie spadnie ani kropla deszczu. W takich okolicznościach i są utworzone na pustyni, w szczególności do największej na świecie pustyni Sahara.

Jaki jest klimat wyżyn?

W górach jest dużo chłodniej niż na nizinach, a zmiany te są związane z wysokością. Im wyższa od stopy, staje się coraz bardziej surowe środowisko, ponieważ odległość od temperatury powierzchni ziemi jest obniżona. W tym przypadku nie ma wzór – jeżeli wzrost na każde tys się zimniejsze 6 ° C

Wpływ klimatu na życie człowieka

Pogoda może zmienić się kilka razy w ciągu dnia, zbyt, klimat się zmienia, ale znacznie wolniej, to trwa od tysiącleci. Jest to wpływ nie tylko czynniki naturalne, takie jak wybuchy wulkanów, ale także z wynikami działalności człowieka. Wylesianie, zubożenie warstwy ozonowej, zanieczyszczenie powietrza – wszystko to ma negatywny wpływ na klimat Ziemi.

Zmiany, nawet najmniejsza, może prowadzić do poważnych problemów dla ludzkości. Zmiana lokalizacji obszarów naturalnych, w niektórych regionach jest zmiana gatunków flory i fauny, jest topnienie lodowców i pól lodu na Oceanie Arktycznym. Wszystko to ma wpływ nie tylko warunki życia ludzi, ale także o ich działalności gospodarczej.