760 Shares 4761 views

Konstantin Pietrowicz Feoktistov: biografia, nagrody

Konstantin Pietrowicz Feoktistov – jedyną osobą w historii radzieckiego programu kosmicznego, który nie był członkiem Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego. Czy to możliwe? Jego pierwszy badacz przestrzeni wyprawa w październiku 1964 r. Kosmonauci Komarow, Feoktistov, Jegorow – pierwszy w ZSRR i grupa świat załoga przestrzeń z Triple zakwaterowanie na pokładzie.

Dzieciństwo i młodość opalonnaya

Przyszły astronauta urodził luty 7 , 1926 roku w Woroneżu. Konstantyn był drugi syn w księgowy rodzinnym Peter Pawłowicza i pielęgniarek Maria Fiodorowna Feoktistov. W swojej książce „Droga życia” Konstantin Fieoktistow, szczegółowy opis jego dzieciństwa i młodości. Fakt, że jego dziadek był ksiądz, człowiek nauczył się krótko przed przyjęciem na studia. Rodzice silnie ukrywane przed synami ten fakt, aby nie komplikować swoje życie.

Wojna piętnaście Konstantin Pietrowicz Feoktistov spełnione w Woroneżu. Jednak, gdy rodzina ewakuowana z rumowisko nastolatek pobiegł do przodu. Mężczyzna zaciągnął zwiadowcę w jednej z jednostek wojskowych garnizonu Woroneżu Front Briański, wycofując się na wschód kraju. Dokonując operacji rozpoznawczego w rodzinnym Konstantyna został schwytany przez Niemców i strzał. Na szczęście, to strzał w gardle nie był śmiertelny. Po szpitalu, młody harcerz wysłane do ewakuacji z rodzicami w Kokand (Uzbekistan), gdzie w 1943 roku uzyskał wykształcenie średnie.

Lata studiów na Baumana

Przeprowadzka do Moskwy wiązało się z przyjęciem do szkoły wyższej (MVTU. N. E. Baumana), który Konstantin Pietrowicz Feoktistov ukończył w 1949 roku, otrzymał inżynier mechanik do maszyn cieplnych i hydraulicznych. Po udanej obronie pracy dyplomowej młody inżynier otrzymuje dystrybucję w Zlatoust, Czelabińsk Region w tajnym biuro projektowe (SKB-385). Tam, począwszy od zwykłego inżynier projektant Konstantin Pietrowicz Feoktistov przyszedł do szefa zespołu projektowego.

Działają w organizacjach pozarządowych „Energia”

Pierwsze spotkanie z głównym projektantem S. P. Korolovym odbyła się w OKB-1, gdzie przyszły astronauta wyszkolonego i obronił tytuł. W 1957 roku K. P. Feoktistov idzie do pracy w OKB-1, który następnie przekształcono Stowarzyszenia Naukowo-Produkcyjnego „Energia” i przechodzi do zaprojektowania pierwszego satelity Ziemi jako szef grupy pilotażowej projektu.

Zastępca szefa służby specjalnej konstrukcji, szef sektora, szef tajnego wydziału 9 – jest to krótki utwór rekord K. P. Feoktistova. Po utworzeniu pierwszego kosmonauta Konstantin Pietrowicz wprowadza przyszłych badaczy kosmosu wysyłać urządzenie „Wschód”, aktywny deweloper, który był. Materiał nauczania z Centrum Szkolenia Kosmonautów, a pierwszy lot Yu. A. Gagarina tworzą naukowcy chcą uczestniczyć w lotach kosmicznych.

K.P. Fieoktistow – liczba kosmonauta 12

W 1964 roku, po przejściu pełnego cyklu szkoleń ogólnych przestrzeni, Konstantin Pietrowicz stał pierwszych specjalistów cywilnych w astronauty. Zaskakujący fakt, że przyszły badacz nie jest członkiem partii komunistycznej, bardzo zdenerwowany członkowie rządu. Jednak z osobistym zatwierdzenia L. I. Brezhneva a po jego triumfie w offsecie N. S. Hruschova ze stanowiska sekretarza generalnego KPZR do tego faktu w swojej biografii Konstantin Pietrowicz nie przywiązują szczególne znaczenie. Jego pierwszy lot do gwiazd K. P. Feoktistov, kosmonauta numer 12, wykonany 12 października 1964.

W skład grupy pierwszej ławce załogi „Voskhod” statków kosmicznych:

 • V. M., Komarov – dowódca i pilota statku kosmicznego.
 • B. B. Jegorow – pierwszy w kraju „przestrzeń” lekarz i zastępca dowódcy.
 • K.P. Fieoktistow – cywilnych kosmonauta-badacza.

Czas trwania aparatury „Sunrise” lot trwał trochę dłużej niż jeden dzień. Jego wyjątkowość polega na tym, że po raz pierwszy na orbicie kosmicznej ludzie zostali bez skafandrów. Innym celem tej wyprawy było spróbować miękkie lądowanie na Ziemi, która została pomyślnie zakończona. Naukowe zainteresowanie Explorer astronauta było określenie właściwości optycznych atmosfery, system nawigacji test-board i aparatury. Podczas tego lotu rząd tego kraju został przydzielony astronautów tytuł Bohatera Związku Radzieckiego. Medal „Gold Star» № 11227 otrzymał KP Feoktistov.

ciekawostki

 • Pomysł lotów kosmicznych kombinezonów kosmicznych bez korzystania z „Sunrise” Urodziłem się kilka dni przed startem. Szczelne kabiny statku nie może pomieścić trzech astronautów w pełnym biegu.
 • Podczas załogi misji kosmicznej krążyły planety 16 razy.
 • System wyrzucania na pokładzie pojazdu było całkowicie nieobecne.
 • Raport na temat załogi kosmicznej rozpocznie 12 października 1964 wziął Nikita Siergiejewicz Hruschov, a raport o zakończeniu wyprawy następnego dnia otrzymał już nowy prezes Leonid Iljicz Breżniewa rządu.

 • W 1979 roku radziecki kosmonauta K. P. Feoktistovu nie wolno było opuścić Związek Radziecki. Powodem było jego złe zachowanie na Wyspie Wolności. Podczas ceremonii ku pamięci zmarłego kubańskiej rewolucyjnego Camilo Cienfuegos Gorriarana astronauty „Rzuciłem kwiaty do morza.” Kwestia przyszłych misjach zagranicznych zdecydowano się na poziomie Przewodniczącego Bezpieczeństwa Państwowego ZSRR.

Nagrody ojczyzny

Wszystko w arsenale nagród Konstantin Pietrowicz ma więcej niż 30 państwa insygnia. Jest wyrazem wdzięczności, a nie tylko od rządu radzieckiego, ale także międzynarodowe uznanie innych państw:

 • Bohater Związku Radzieckiego.
 • Pracy Hero DRV (Demokratyczna Republika Wietnamu).
 • Order Lenina.
 • Order Czerwonego Sztandaru Pracy (dwukrotnie).
 • Order „Odznaka Honorowa” i wiele innych nagród.

Ponadto KP Feoktistov – Lenin nagroda i Nagroda Państwowa, honorowym obywatelem Woroneżu i Kałudze. Jej nazwa pochodzi od największego krateru uderzeniowego na północ (naprzeciwko) stronie Księżyca. Wiele ulic w miastach i miasteczkach byłego Związku Radzieckiego nosić nazwę XII astronautów Ziemi.

Prace kontynuowane

Z powodu problemów zdrowotnych w 1987 roku naukowiec opuścił korpus kosmonauta. Wszystkie kolejne lata Feoktistov Konstantin Pietrowicz którego biografia stała się „przestrzeń”, który jest ściśle związany z rozwojem naukowym i konstrukcji stacji kosmicznych.

Ponad 15 lat K. P. Feoktistov kierował wydziałem Uniwersytetu Moskiewskiego. Jego prace naukowe, wynalazki i autor książki o historii eksploracji kosmosu zostały przetłumaczone na wiele języków obcych. 21 listopada 2009 zakończył karierę Feoktistov Konstantin Pietrowicz.
Rodzina traci kochającego męża i troskliwego ojca. Żona (Vera V., 1955, str.) I dzieci (Natalia K. 1979 str. I Konstantin 1982 str.) Pogrzebany kosmonauta na Troekurov cmentarza.