204 Shares 6458 views

Dla prawidłowego odżywiania jest konieczne rozważenie indeks glikemiczny pokarmów

Pod koniec XX wieku został rozwinięty system klasyfikacji produktów w poziomie glukozy we krwi z czasem po spożyciu danego produktu spożywczego. W tym celu wprowadziliśmy pojęcie „indeks glikemiczny żywności.” To odzwierciedla ilość wzrost poziomu cukru we krwi od jedzenia produkt. Jako średnia najczęściej brać glukozę, jej wskaźnik jest 100.


Im wyższy jest indeks glikemiczny żywności, tym większy jest poziom cukru we krwi po podaniu wzrasta bardziej rozwijają się insuliny. Hormon ten rozkłada cukier do tkanek organizmu, aby go używać, lub nadmiar tkanki tłuszczowej w niektórych częściach ciała, jak tłuszcz. Insulina zapobiega przemianie w glukozę zgromadzonego tłuszczu, który jest bezpośrednio przetwarzana przez organizm. Ten mechanizm akumulacji odziedziczyliśmy po naszych przodkach, gdy zapasy tłuszczu w przypadku braku składników odżywczych została gwarantem przetrwania w trudnych okresach braku pożywienia.

Po gwałtowny skok poziomu glukozy jest nie mniejszy spadek, powodując fałszywe uczucie głodu. Picie dużych ilości produktów posiadających dość wysoki indeks glikemiczny może powodować nie tylko nieuzasadnione uczucie głodu, ale także stymuluje rozwój cukrzycy typu II, bóle głowy, zawroty głowy, wysokie ciśnienie krwi, otyłość i inne choroby.

Jednocześnie biorąc kilka produktów, które mają niski indeks glikemiczny, pojawienie się uczucia głodu znacznie opóźnione i następny posiłek będzie jeść dużo mniej. Dlatego dietetycy polecam zacząć rano z kilku dań tej kategorii: zboża, warzywa, pełnoziarnistym pieczywie, kwaśne owoce, mleko i inne produkty białkowe, a także błonnika.

Indeks glikemiczny żywności zależy od stopnia przetworzenia żywności. Na przykład, surowy warzywa mają postać jest znacznie niższy niż na ciepło (surowe marchew – 35, gotowane – 85). Owoce i warzywa są najlepiej spożywać ze skórą – zawiera tylko błonnika, który spowalnia przepływ glukozy do krwi, co zmniejsza ogólny indeks glikemiczny pokarmów lub posiłek jako całość.

Wraz ze wzrostem stopnia mielenia produktu zwiększa indeks glikemiczny: kęsy mąki o wysokiej jakości – 95, białego chleba z mąki pierwszej grupy – 70, razowej – 50 Ogólna Otręby pszenne – 35. Z tego powodu, Większość diet oferujących wyłącznie używać produktów Mąka z mąki o niskim stopniu złośliwości.

Dla większości ludzi, to pożądane jest stosowanie produktów o niskim indeksie glikemicznym. Po ich odbiór a powolne produkty asymilacji i gładki wzrost i spadek ilości glukozy we krwi. Pozwala to na małym całkowitego spożycia kalorii nie czuć głodu, kontrolę masy ciała i uniknięcia gromadzenia się złogów tłuszczowych. W celu uwzględnienia tej opcji, trzeba będzie stolik. Indeks glikemiczny jest ogólnie podzielić na trzy kategorie:

  • Niska – do 40 lat.
  • Medium – od 41 do 70 lat.
  • Wysoki – ponad 71.

Trzeba pamiętać: im więcej tłuszczu, białka i błonnika, tym niższa produkty poziomu glikemii. Produkty białkowe, kwas i celuloza może spowolnić dużo glukozy w krwiobiegu, co zmniejsza ogólny poziom glikemii posiłek, a tym samym dostosować dietę.