326 Shares 3247 views

Rury HDPE: montaż własnych rąk, zwłaszcza instalacja i instruktaż

Rury polietylenowe są uniwersalne ze względu na doskonałe właściwości materiału. Coraz częściej stosowane w życiu codziennym jest rura HDPE. Instalacja może odbywać się własnymi rękami, jakby chciał zrobić wszystko zgodnie z zasadami. To nie wymaga specjalnych umiejętności.


właściwości materiałowe

Wielki popyt na rury HDPE spowodowane wysoką jakość materiału:

 • Zakres temperatury – -50 0 ° C do + 60 0 ° C;
 • Odporność na kwaśnych i zasadowych mediów;
 • wysoka elastyczność i wytrzymałość;
 • Niewielka przewodność cieplna;
 • Polietylen nie jest przewodnikiem prądu elektrycznego.

Zastosowanie rur

W domu lub w domku rur HDPE są wykonane:

 • kanalizacji i drenażu;
 • wodę;
 • Doprowadzenie gazu do domu;
 • Kanał kablowy przewodów elektrycznych.

Wybór rur

Do pitnej wody wodociągowej rury uzyskać średnicę nie większą niż 60 mm, grubości ścianki 4 mm. muszą one być dostosowane do ciśnienia roboczego płynu w układzie jest mniejsze niż 1 MPa. Zaletą jest brak korozji metalu i smaku wody. W razie potrzeby, aby wyposażyć dostarczania gorącej wody, należy wiedzieć, że w temperaturze 80 0 C polietylenu mięknie i na dalsze podwyższenie zaczyna się topić. W związku z tym powinny być wybrane klasy PE80. Dla rur na gorącą wodę mogą być znakowane lub PE-RT PN20, są odporne na ogrzewanie do 110 0 C. Do tego warunki życia jest wystarczająca.

Należy odróżnić rury do zaopatrzenia w wodę i bezuciskowe. Dla zwykłych warunków działania podejmowane są akwedukt wnękę 25 m długości co najmniej 2 mm, grubość ścianki. Jeśli główny przewód biegnie pod dobrym ciśnieniem i ma średnicę większą niż 25 mm, jest traktowana jako kranu rury cala. W każdym razie, usuwanie powinno być mniejszy przekrój niż ogólnej energii elektrycznej.

Sposoby rur HDPE

Przed rozpoczęciem instalacji, aby wybrać metodę połączenia, które mogą być następujące:

 1. Integral – elektrooporowego lub zgrzewania doczołowego. Otrzymany w tej samej mocy jak w samej rury związku.
 2. Metoda Split – pochodni, kompresja i połączenie kołnierza. Takie systemy rurowe są łatwo montowane i demontowane, to jest możliwe, aby naprawić lub montaż w ciasnych przestrzeniach. Połączenia wykonywane są za pomocą złączek.

Sposób połączenia wybiera się w zależności od następujących czynników:

 • Średnice rur;
 • rodzaj pracy: swobodnego przepływu, ciśnienia okablowania;
 • stosowanie zaworów z różnych materiałów, o różnych średnicach;
 • dostępny część;
 • Obecność urządzenia spawalniczego.

Najbardziej trwałe są uzyskiwane spawanych i kołnierzowych połączeń. Gwintowany rękaw z odpornego na obciążenia uszczelki. Montaż rur HDPE do pompowania wody ze złączkami zaciskowymi zwykle odbywa się w ogrodach przydomowych dla systemów irygacyjnych.

Najsłabszym połączenie – pochodni. Są one stosowane jedynie w rurociągach bezciśnieniowych wyjątkiem przypadku, gdy połączenie zgrzewane.

złączki do rur HDPE: montaż

Dla rur HDPE stosowane okucia głównie z plastiku, ale są również bardziej stabilne warianty stali, żelaza, miedzi i mosiądzu. Różnią się one w konstrukcji i może być wykonane gwintowane, ze złączkami. Dla rur z tworzyw sztucznych stosuje się korzystnie złączki zaciskowej, przy czym mocowanie odbywa zaciskowy dzielony pierścień twardego tworzywa sztucznego, z wycięciami i uszczelniania – dokręcanie pierścieni uszczelniających.

Podobnie jak w przypadku innych urządzeń łączących, złączki są z kilku rodzajów:

 • Sprzęgło – połączenie rur o jednakowej średnicy i kierunku;
 • Przejście – do mocowania końców rur, których średnice są różne (przejście „Metal-PE„);
 • Kąt cofania – odbywa się na strukturze krętego 45-120 0;
 • trójniki, krzyże – tworzyć oddziały;
 • Złącze – urządzenie do łączenia rury z wężem;
 • wtyczkę – do uszczelniania końców rur.

Przed routingu dopływ wody musi najpierw narysować schemat ze wszystkimi jego armatury i zaworów. Spieniony rura ma tendencję do załamują jest więc zamocowany za pomocą zacisków lub sprasowany w stanie rozszerzonym, w ciągu 2 dni.

Jeśli wybrany do montażu instalacji rur HDPE często wykonane ze złączkami zaciskowymi.

 1. Rura jest cięta na żądaną wielkość specjalnego narzędzia. Można użyć zwykłej piłę, ale na tym samym końcu jest płaska i oczyszczona z zadziorów.
 2. Otwór wyrównany kalibrator jako owalny kształt jest nie do przyjęcia. zewnętrzny skos jest na końcu.
 3. dokładnie korpusu złączki jest połączony z przewodem, tak aby nie uszkodzić uszczelki. Sadzenie będzie łatwiejsze, jeśli zwilżyć skrzyżowanie.
 4. Ręce dokręcone nakrętki. Możesz użyć przycisku, aby zapewnić niezbędne połączenia pod kątem szczelności.
 5. W drugiej procedurze rury jest powtarzany.

złączki połączenie dogodnie stosowane, gdy instalacja rur HDPE w kraju. System jest łatwy w montażu na wiosnę na miejscu i demontaż jesienią.

Przyłącza wtykowe w ciasnych miejscach nie są wykonane. Jest wygodny do stosowania spawania elektrycznego z wbudowaną grzałką. Połączono montażu rury 2, po czym jest ona włączona, i ogrzewanie następuje spawanie, tworząc zespół jednoczęściowy. Cena jest wysoka, urządzenia, ale sposób ten jest efektywny i jest często stosowane.

Pomimo możliwość demontażu w złączek skręcanych należy wymienić uszczelki gumowe podczas ponownej instalacji. Zapewni to wysoką niezawodność konstrukcji.

połączenia kołnierzowe

Przy montażu rury zainstalowane HDPE o średnicy 40 mm, jest korzystnie zrobić za pomocą kołnierzy z metalu. Aby to zrobić, należy wyciąć krawędź noża rury pod kątem prostym do gotowego układu. Następnie są one spawane z tworzywa sztucznego tulei z płyt i ustawienie metalowych kołnierzy. Inny sposób polega na montażu pasa ściskanego rury, aby zabezpieczyć gładką część polimeru połączenia. Następnie zwykłym kołnierz, który jest zamocowany za pomocą sworzni i śrub z podobnego elementu zamontowanego na końcu rury stalowej.

kołnierzowe pozwala zawory, regulatory, zawory i rury między nimi.

połączenia spawane

Podobnie jak wyroby metalowe mogą być przyspawane rury HDPE. Instalacja własne ręce produkować za pomocą specjalnego urządzenia z ogrzewaniem elektrycznym spoiny.

 1. Wyczyszczone skrzyżowania, i przygotowuje się do urządzeń spawalniczych.
 2. Ustawione parametry spawania.
 3. Rury są mocowane w szczękach zgrzewarki i skupione. Końce obróbce mechanicznej.
 4. Grzejniki są zainstalowane pomiędzy rurami, przez które stopiony regionu.
 5. Końce zmniejszonym ciśnieniem, utrzymuje się aż do chłodzenia.
 6. Rury są ekstrahowane z zaciskami.

Koszty instalacji rur HDPE przez spawanie zależy od średnicy, ale do wartości 63 mm i tej samej cenie jest zwykle około 200 rubli. do stawu.

Przy stosowaniu sprzęgła elektrycznego koszty montażu są takie same jak w przypadku spawania doczołowego, ale jej cena jest wyższa. W rezultacie, koszt produkcji jest większa.

testy hydrauliczne

Funkcjonalność zebranego wodociągowej jest zaznaczone przez napełnianie wodą przez 2 godziny. Następnie ciśnienie w układzie jest podnoszony i utrzymywano przez 30 minut. Rurociąg kontroli przecieków.

W stanie pracy systemu jest stale monitorowana. Kiedy prawidłowo zmontowane będzie działać wystarczająco długo.

Błędów podczas montażu rur HDPE

 1. Ważne jest, aby brać pod uwagę współczynnik rozszerzalności rury przed działaniem temperatury. Jeśli je zapomnisz, rury wewnętrzne napięcie wyższe niż normalnie, co zmniejsza ich żywotność.
 2. Zbyt duży odstęp między punktami mocowania powoduje zwiotczenie kanał, który prowadzi do przedwczesnego uszkodzenia.
 3. Rury są mocowane tylko z izolacją.
 4. Nie tworzy się na powierzchni kondensatu karmienia ciepło lub na zimno rur wodnych są izolowane.
 5. Przy montażu armatury rozłożono dla rury do oporu wprowadzone. Podczas odkręcania nakrętki nie jest do końca, a następnie dociśnięta w kierunku rury łącznikowej może wejść wystarczająco głęboko. Gdy instalacja jest wykonana z rur HDPE z rękami w kraju dla systemów irygacyjnych, przecieki nie są tak niebezpieczne, ale to jest nie do przyjęcia dla zaopatrzenia w wodę. Niezależnie od konsekwencji w obu przypadkach konieczne jest, aby stworzyć szczelne połączenie.
 6. Nadmierne dokręcenie adapter prowadzi do ich zniszczenia lub ześlizgnięciu wkładkach z miejsc montażowych.

wniosek

Po zainstalowaniu rur HDPE, montaż odbywa się głównie przez spawanie lub kształtek zaciskowych. Z zastrzeżeniem przepisów ustanowić połączenie będzie szczelne i trwałe przez wiele lat.