695 Shares 2514 views

Powody i konsekwencje otyłości u dzieci, kobiet i mężczyzn

Nadmiar wagi zawsze zachęcał ludzi do kompleksowania ich wyglądu. Wiadomo, że psychologiczny aspekt tego problemu dotyczy zwłaszcza kobiet. Ponadto nadwaga często staje się przedmiotem śmieszności przez rówieśników w grupach dziecięcych. Warto pamiętać, że otyłość to nie tylko jeden z cech konstytucyjnych, ale poważny problem. Po pierwsze, wpływa na psychoemotionalny stan osoby. Ale to nie jest najgorsza rzecz. Przecież istnieją poważne konsekwencje otyłości. Obejmują one poważne choroby serca, wątroby i innych narządów.

"Otyłość" z medycznego punktu widzenia

Nadmierna masa ciała występuje dość często. Wiele osób ma predyspozycje do otyłości. Inni "zyskują" dodatkowe kilogramy podczas życia. Często jest to promowane przez patologie endokrynologiczne, niedożywienie, pasywny styl życia, itp. Jest zrozumiałe, że otyłość jest chorobą wymagającą opieki medycznej. Niektórzy ludzie z nadwagą nie chcą rozpoznać tego problemu, odnosząc się do faktu, że są zadowoleni ze swojego ciała. Rzeczywiście, emocjonalne tło nie cierpi dla każdego. Niemniej jednak, nawet jeśli czuje się komfortowo, konieczne jest pozbycie się nadwagi. Wszakże negatywne konsekwencje otyłości są plagą większości pacjentów. Z medycznego punktu widzenia przyrost masy ciała uważa się za wzrost indeksu masy ciała (BMI). Wskaźnik ten jest obliczany za pomocą specjalnego wzoru: waga / wysokość (m 2 ). Zwykle wskaźnik BMI wynosi 18-25 kg / m 2 . Jeśli liczba ta wynosi 25-30, lekarze zwracają uwagę na nadwagę pacjenta. Przy wskaźniku BMI większym niż 30 kg / m 2 , diagnozą jest "otyłość". W zależności od wskaźnika masy ciała wyróżnia się stopień nasilenia patologii. W wykrywaniu tej choroby konieczne jest poznanie przyczyn, konsekwencji otyłości, oceny świadomości pacjenta o powadze takiej diagnozy. Prawidłowe stwierdzenie problemu pomoże dostosować osobę do zwalczania nadwagi.

Uszkodzenie narządów wewnętrznych o otyłość

Konsekwencją otyłości ze strony zdrowia fizycznego jest porażka narządów wewnętrznych. Ze względu na nadwagę praktycznie wszystkie systemy funkcjonalne cierpią. Szczególnie silnie otyły boli serca i wątroby. W przypadku długotrwałej patologii następuje zwyrodnienie narządów, w wyniku czego przestają działać normalnie. Ponadto, nadwaga może powodować rozwój chorób układu kostno-stawowego. Przy wskaźniku masy ciała powyżej 40 kg / m2 trudno jest wykonać nie tylko aktywność fizyczną, ale również codzienne ruchy. Zwiedzanie nawet na krótkich odcinkach prowadzi do krótkiego oddechu i zwiększonego tętna. Konsekwencje otyłości u kobiet – jest to również rozkład funkcji reprodukcyjnych. Często pacjenci z nadwagą skarżą się na przypadki naruszenia cyklu menstruacyjnego, niepłodność. Ponadto choroba może promować powstawanie kamieni żółciowych, rozwój zapalenia trzustki, zapalenia kości i stawów.

Otyłość wątroby: konsekwencje patologii

Jednym z poważnych konsekwencji otyłości jest dystrofia wątroby (stłuszcząca się skórno). Ta choroba prowadzi do stopniowego zakłócenia funkcjonowania organizmu. Pomimo faktu, że patologia jest dość poważna, rzadko ma objawy kliniczne. Stomatologia jest chorobą, w której normalne komórki wątroby są zastępowane tkankami tłuszczowymi. W rezultacie ciało powiększa się, jego konsystencja staje się opaść. Uszkodzona wątroba nie jest w stanie zneutralizować substancji toksycznych dostających się do organizmu. Ponadto nie wykonuje innych funkcji. Obejmują one: tworzenie się składników krwi, żółci. W rezultacie proces trawienia żywności jest zakłócony, zmiany hormonalne zachodzą, itp. Przewlekła niewydolność wątroby rozwija się stopniowo.

Otyłość: konsekwencje psychologiczne

Nadmiar wagi uważany jest nie tylko za problem fizyczny, ale także psychologiczny. Kobiety są bardziej złożone z powodu otyłości. Niektórzy zaczęli się wstydzić własnego ciała, w wyniku problemów pojawiają się w ich życiu osobistym i zachowaniu. W wyniku rozwiniętych kompleksów pacjenci stają się podejrzliwi, cierpiących na samooceny. Uważa się, że skutki otyłości to apatia i stany depresyjne. Podobne problemy mogą wystąpić zarówno u kobiet, jak i mężczyzn.

Psychologiczne konsekwencje otyłości najbardziej wpływają na chorobę dzieciństwa. Nadmiar wagi powoduje drżenie ze strony innych, w wyniku czego emocjonalne dziecko narasta. W rezultacie powstaje niska samoocena, samo-wątpliwość, depresja i psychopatia. Ze względu na pragnienie utraty wagi nastolatki idą do ekstremalnych środków, które mogą tylko zaostrzać sytuację (rozwój anoreksji).

Otyłość trzewna: konsekwencje tej choroby

W większości przypadków osoby w średnim wieku mają trzecią otyłość trzewną. Charakteryzuje się wzrostem górnej części pnia. Tłuszcz tłuszczowy jest szczególnie wyraźny w brzuchu, dłoniach, twarzy. Z wysokim wskaźnikiem BMI i obwodem talii większym niż 90 cm diagnoza jest "zespołem metabolicznym". Ten stan nie jest uważany za niezależną chorobę. Niemniej jest to czynnik ryzyka, który powoduje poważne patologie układu krążenia i endokrynologii. Zespół metaboliczny prowadzi do rozwoju następujących chorób:

  1. Ból piszczelowy. Ta patologia charakteryzuje się zmianami niedokrwienia mięśnia sercowego. W przypadku braku leczenia może prowadzić do zawału serca i niewydolności serca.
  2. Miażdżyca tętnic jest patologią, w której gromadzone są tkanki tłuszczowe na wewnętrznych ściankach naczyń krwionośnych. Prowadzi to do zablokowania tętnic, w wyniku czego powstaje niedokrwienie narządów.
  3. Cukrzyca typu 2. Występuje, gdy poziom glukozy we krwi wzrasta u osób powyżej 40 roku życia. Cukrzyca zwiększa przebieg patologii naczyniowych, prowadzi do postępującego upośledzenia wzroku, nefro- i neuropatii.
  4. Nadciśnienie tętnicze. Pomimo faktu, że wzrost ciśnienia krwi nie jest związany z otyłością, ryzyko rozwoju tej patologii u osób z nadwagą wzrasta ponad 2 razy.

Często pacjenci mają kombinację tych patologii. Warto zauważyć, że choroby te są jedną z głównych przyczyn śmiertelności populacji.

Poważne komplikacje dla otyłości

Poważnymi konsekwencjami otyłości są powikłania wymienionych schorzeń, które mogą prowadzić do niepełnosprawności i śmierci. Oprócz niewydolności wątroby, mogą zawierać następujące warunki:

  1. Zawał mięśnia sercowego. Charakteryzuje się nagłym pojawieniem się ostrego niedokrwienia i martwicy mięśnia sercowego. Rozwija się na tle miażdżycy naczyń wieńcowych i niestabilnej dławicy piersiowej.
  2. Ostra niewydolność niedokrwienna krążenia mózgowego. Występuje z powodu zablokowania naczyń przez blaszki miażdżycowe i skrzepliny.
  3. Ostra zastoinowa niewydolność serca. Do tej grupy patologii należą PE, wstrząs kardiogenny, obrzęk płuc. W większości przypadków warunki te prowadzą do śmierci.
  4. Zakrzepica żył głębokich kończyn dolnych. To jest przyczyna rozwoju gangreny.

Warunki te nie są bezpośrednio związane z otyłością. Niemniej jednak, przy nadmiernej masie ciała, wzrasta ryzyko ich rozwoju.

Otyłość u dzieci: przyczyny i konsekwencje

Do czynników etiologicznych rozwoju otyłości u dzieci należy niedożywienie, zaburzenia hormonalne (zwiększona produkcja hormonu leptonu), choroby endokrynologiczne, genetyczne predyspozycje do nadwagi. Im wcześniejsze odkrycie przyczyny patologii, tym niższe prawdopodobieństwo komplikacji. Konsekwencje otyłości dzieciństwa są takie same jak u dorosłych. Ale, biorąc pod uwagę początek choroby, dysfunkty narządów wewnętrznych mogą wydawać się szybsze.

Zapobieganie skutkom otyłości u dorosłych i dzieci

Głównym środkiem zapobiegawczym jest zmniejszenie masy ciała. W tym celu konieczne jest konsultacje dietetyka i endokrynologa. Nadwaga jest zalecana do stopniowego zmniejszania. Ważne jest zmniejszenie spożycia tłuszczów i węglowodanów. Aby zapobiec chorobom układu krążenia, zaleca się stosowanie specjalnych leków – statyny i fibraty.