90 Shares 6473 views

Przyczyny i objawy kamicy żółciowej

Niestety, kamienie żółciowe trudno nazwać to rzadkość, ponieważ taki problem często spotykanych w praktyce lekarskiej. Dlatego informacje na temat jakie są przyczyny i objawy kamicy żółciowej, jest tak ważna. Chociaż choroba wrażliwych mężczyzn i kobiet, płeć piękna jest diagnozowana trzy razy częściej.


kamicy żółciowej: Przyczyny

Przyczyną powstawania kamieni może być każda choroba, która prowadzi do zastoju żółci , lub zmiany w jego składzie. I zanim się dowiedzieć jakie są główne objawy kamicy żółciowej, powinien zapoznać się z głównymi czynnikami ryzyka.

  • Najpierw trzeba wspomnieć, zaburzenia hormonalne, ponieważ hormony w taki czy inny sposób kontroli metabolizmu i wydalania cholesterolu z organizmu. Na przykład, kamieni żółciowych często pojawiają się w wyniku ciąży, menopauzy lub stosowanie określonych preparatów hormonalnych.
  • Nadrzędne znaczenie i dieta. W szczególności, stosowanie pokarmów bogatych w cholesterol, a także przypraw i alkoholu zwiększa ryzyko wystąpienia takiej choroby. Przez grupę ryzyka obejmuje osoby z otyłością.
  • Objawy kamieni żółciowych często pojawiają się na tle marskości.
  • Poza tym takie choroby są bardziej podatne osób z takich chorób, jak cukrzyca, choroby Crohna, zespołem metabolicznym.

W każdym razie, zawsze należy uważnie monitorować stan ciała i dobre samopoczucie – jedyny sposób, można w czasie, by podejrzewać istnienie problemów.

Objawy kamicy żółciowej

Kamienie pęcherza żółciowego są wytwarzane, składający się głównie z cholesterolu, protein, niektóre substancje pigmentowe i soli mineralnych. Mogą mieć różne rozmiary i kształty. Wczesne stadia rozwoju choroby kamieni żółciowych występują, zazwyczaj bezobjawowe – główne objawy pojawiają się, gdy kamienie blokują normalny przepływ żółci.

  • Zazwyczaj atakują tzw kolka zaczyna boleć ból, który pojawia się w prawym górnym kwadrancie, a czasami może dać za mostkiem lub w prawej łopatce.
  • Ból zwiększa się po spożyciu zbyt tłustych, pikantnych i ostrych potraw.
  • W niektórych przypadkach, nudności i wymioty.

Takie ataki występują okresowo i może trwać od kilku minut do kilku godzin. W każdym przypadku powinno się szukać pomocy.

kamicy żółciowej i zabiegi

Możliwości leczenia zależy od stanu pacjenta i nasilenia objawów, a także wielkości i składu skał.

  • W przypadku stwierdzenia dużych kamieni w pęcherzyku żółciowym, jedynym skutecznym sposobem leczenia – jest chirurgiczne usunięcie pęcherzyka żółciowego. Prawie 95% tej operacji prowadzi do całkowitego wyleczenia.
  • Jeśli kamienie są małe, mogą próbować rozbić za pomocą fal ultradźwiękowych.
  • Reszta sanatorium może pomóc tylko niektórym pacjentom z rozpoznaniem kamicy żółciowej „”. Terapia mineralna woda i niektóre leki jest możliwe tylko wtedy, gdy kamienie są zbudowane głównie z cholesterolu, dopiero wtedy mogą spróbować rozpuścić stosując metody zachowawcze.