890 Shares 3560 views

Lek "Methotrexate". Instrukcje

Lek "Methotrexate" odnosi się do kategorii antymetabolitów, analogów pirymidyny. Synonimy: "Zeksat", "Treksan", "Trixil" i inne.


Środek "Methotrexate" (tabletki) może być podawany zarówno jako lek mono, jak i jako część kompleksowej chemioterapii.

Do wskazań należą białaczka mieloblastyczna i limfoblastyczna, białaczka mózgu w przebiegu przewlekłego w późnym stadium, limfosarcoma. W ramach złożonej chemioterapii zaleca się stosowanie leku "Methotrexate" na raka jajników, płuc i piersi.

W większych dawkach (przy jednoczesnym podawaniu filinianu wapnia), lek jest zalecany do mięsaka osteogennego , guza Ewinga, raka sutka macicy macicy, mięsaka w tkankach miękkich.

Lek (w postaci zastrzyków) stosuje się w celu złagodzenia stanu w łuszczycowych zmianach skórnych.

Środek "Methotrexate" do budowy chemicznej (instrukcja zawiera takie informacje) jest bliski kwasu foliowego, podczas gdy ma on odwrotny skutek. Będąc antagonistą antymetabolitów i działaniem przeciwgorączkowym, lek hamuje podział komórek, rozwój aktywnie rozwijających się tkanek, szpiku kostnego. Lek "Methotrexate" pomaga spowolnić rozwój nowotworów złośliwych.

Lek jest przepisywany wewnątrz.

W złożonym leczeniu leku "Methotrexate" zaleca się dorośli 0,03 grama dwa razy w tygodniu. Dla dzieci dawka dobowa wynosi 0,02 grama na centymetr kwadratowy powierzchni ciała.

Czas trwania terapii wynosi do dwóch tygodni.

Intensywny przebieg obejmuje wyznaczenie dorosłej dawki 0,02-0,025 gramów dziennie. Czas leczenia – do 5 dni.

Pomiędzy lekiem "Methotrexate" zaleca przerwanie jednego lub dwóch tygodni.

Przeciwwskazany lek z stanami niedoboru odporności, choroba wątroby, małopłytkowość, leukopenia, niedokrwistość (w tym hipoplastyczna i apoplastyczna), nadwrażliwość.

Nie ma wystarczających danych na temat kursów terapeutycznych z użyciem leku "Methotrexate" w ciąży i karmieniu piersią. W związku z tym nie zaleca się stosowania leku w okresie prenatalnym i laktacji.

Są skutki uboczne leku "Methotrexate". Lek może powodować wymioty, nudności, biegunkę, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej (zapalenie jamy ustnej). W przypadku długotrwałego stosowania leku "Methotrexate" występują uszkodzenia z krwawieniem w jamie ustnej jamy ustnej, zmniejszenie liczby płytek krwi, wypadanie włosów, zmniejszenie zawartości hemoglobiny we krwi. W niektórych przypadkach może pojawić się wtórne zakażenie, prawdopodobnie wystąpienie toksycznego zapalenia wątroby (zwykle z większą dawką), uszkodzenia nerek.

Aby uniknąć niepożądanych konsekwencji, kurs terapeutyczny odbywa się pod ścisłym nadzorem lekarza.

Kiedy przedawkowanie nie jest rejestrowane konkretnych objawów. Rozpoznanie stanu przeprowadza się w zależności od zawartości leku "Methotrexate" w osoczu.

Specjalne instrukcje

Środek nie jest używany do wysięków opłucnej, wodobrzuszów, wrzodów, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, nefropatii lub dna moczanowego.

Nie należy przyjmować leku z ospą wietrzną (w tym z ostatnim lub po kontakcie z zarażonym), półpasiec i inne ostre infekcje pochodzenia zakaźnego.

Na początku iw trakcie leczenia konieczne jest kontrolowanie obrazu czynności krwi obwodowej, nerek i wątroby.

Kiedy lek jest stosowany w łuszczycy lub reumatoidalnym zapaleniu stawów, przeprowadza się co najmniej raz w miesiącu badanie krwi .

W trakcie badań ustalono mutagenne i rakotwórcze działanie leku "Methotrexate".