874 Shares 5400 views

Haji Zeynalabdin Tagiyev – azerski milioner i filantrop, radca stanu: biografia, rodzina, ciekawostki z życia

Nie wiele osób można nazwać wielkie, ale są. Na przykład, taka osoba – Haji Zeynalabdin Tagiyev. Jego biografia jest pełna ciekawych faktów. O nim opisujemy w tym artykule.

Dobry start

Zastanawiam się, co przyszłość Azerbejdżański milioner ur biedny szewc. Jego rodzice byli analfabetami, co tłumaczy fakt, że dokładna data urodzenia nie jest znana Tagiyev. Ale uważa się, że to było w 1823 roku. Od dzieciństwa, Haji Zeynalabdin Tagiyev był cichy i pracowity. Po tym jak jego matka zmarła, gdy miał zaledwie 10 lat, ojciec wysłał go do pracy. Chłopiec staje się murarz praktykant. Powierzono mu nieść wanna z roztworem. Dwa lata później, on uczy się rąbać kamienie, a kolejne trzy he mistrzów rzemiosła i sam staje się murarz.

To szczęście

To doświadczenie było przydatne do niego w przyszłości. Był w stanie kontrolować siebie zbudowali swoje budynki bez polegania na czyjejś opinii. Wkrótce Haji Zeynalabdin Tagiyev staje się budowniczym-wykonawca. Udaje mu się zarobić. Choć istnieje legenda, że jego pierwsza stolica dostał znaleźć skarb w skarbcu opuszczonego domu, który sam raz i wymyślone, a zatem w stanie otworzyć. Jakiś czas później kupuje fabrykę naftową i tworząc własną firmę, zaczyna własną produkcję.

Trzy lata później, wraz z jego przyjaciół on dzierżawi ziemię. Towarzyszami rozpoczął wiercenie. Miejsce produkcji oleju wybrano Bibiheybat. Ta ziemia nie był korzystny dla nich, i ze studzienek nie mogła dostać nic. Towarzysze zdecydowali się sprzedać swoje akcje, ale Haji Zeynalabdin Tagiyev był cierpliwy. W końcu jeden z dołków uderzył olej. Cierpliwość została nagrodzona. olej Baku wykonane wiele bogaty i szczęśliwy Tagiyev.

Umiejętne podejście

Zaczął rozwijać swój warsztat i pierwszą rzeczą określonego przed nim dobry sposób. Jednocześnie, Haji Zeynalabdin Tagiyev zaangażowany w innych sektorach biznesu. Zainwestował pieniądze zarobione z produkcji ropy w innych branżach. Siedem lat później, jego firma już w posiadaniu trzydzieści dziesięcinę z ziemi, na której dobrze wyprodukowany oleju. Byli w Balakhna i Bibi-Heybat. Do przewozu ropy naftowej, Tagiyev kupił dwa Schooners. magazyn składowania oleju wynajęła kilka, z których jeden był w Moskwie.

dobra komunikacja

Nawiasem mówiąc, olej produkowany w swoich fabrykach. Czy nafty i olejów smarowych. Firma „paliwa” został stworzony w czasie. Była zaangażowana w handlu w Kaspijskie-Morze Czarne i kierunek należała do Rothschildów. Tagiyev przedstawiła ideę, że rurociąg „Baku-Batumi” miał zostać zbudowany. Został on zbudowany w ciągu 10 lat i rozciąga się na długości 800 kilometrów. Przeszedł Kurinskaya i Rioni nizinna, na zboczach Mały Kaukaz, podnóża twierdzy Surami. Tak więc, rurociąg podłączony do wybrzeży Morza Kaspijskiego i Morza Czarnego. Nie był to jedyny projekt, który Tagiyev prowadzone w połączeniu z innymi kapitalistami. Stworzyli także społeczeństwo konia, koleje i uruchomił pierwszą konkuren.

młyn bawełna Zenalabdina Haji Tagiyev

Azerbejdżański milioner nie tylko bogaty, ale również szanowanym człowiekiem. Ludzie są mili do niego, bo opiekował się nimi. Na przykład, nie jest po prostu zbudował fabrykę i myślał o tym, co do tych, którzy będą pracować na nim, to było wygodne. On zbudował meczet, szkołę dla dzieci pracowników. A nauczyciele wynagrodzenia wypłacane z kieszeni. centrum medyczne i apteki były otwarte dla pracowników. Tagiyev zadbane i że pracownicy byli zaangażowani w samokształcenia, na kursach wieczorowych.

facer

Haji może być utwardzana w konkursie. Wciąż myślał o zwykłych ludzi, takich jak jego ojciec. Ale otwarcie fabryki nie było tak łatwe. Chociaż było kilka tekstylny produkuje w Rosji. Ich właściciele nie byli zobowiązani konkurentów, zwłaszcza żyjących w ziemi bawełny. Rzeczywiście, bliskość surowców pozwoliło obniżyć cenę produktów, co oznacza, że tkaniny produkowane w młynie Tagiyev, będzie sprzedawać lepiej. Emir Buchary, obawiając się utraty rynków, Tagiyev proponuje się zbudować fabrykę w Bucharze. Ale Haji odrzucił jego ofertę.

dobry produkt

Chciał, aby rozpocząć produkcję w domu i nawet kupił dużą działkę w dzielnicy Javanshir, która rozpoczęła się silnie rozwijać bawełny, aby zapewnić jego fabryki surowego materiału. W efekcie produkcja została uruchomiona. Ale one produkowane tylko calico, idąc na ustępstwa wobec konkurentów, którzy byli przeciwni fabrycznie produkowane inne rodzaje tkanek.

Ale calico duże zapotrzebowanie, zwłaszcza wśród muzułmanów. Po tym wszystkim, to było robione w fabryce muzułmańskich pracowników, którzy należą do tej samej wiary. Tak więc, dzięki czemu doskonale nadaje się do tradycyjnego stroju pogrzebowego i ubrania dla nawrócenia ludzi udających się do czczenia świętych miejscach. Fabryka została wyposażona w najnowszą technologię czasu. Choć raz konkurenci zaczęli pożar w fabryce. Tak, ale nie wszystko spłonęło, ale szkoda było znaczne. Wyposażenie w porządku, zmarł zapasów produktów gotowych. Z biegiem czasu, udało się przywrócić produkcję, a po chwili Haji Zeynalabdin otworzyła drugą fabrykę w Tyflisie.

rybołówstwo Tagiyev

Firma Gadzhi Zeynalabdina miał szerokie zainteresowania. Należała do łowisk Dagestanu. Ponad 300 km od Machaczkała do Kaspijskiego Tagiyev rybackiej w celu zwiększenia przychodów. On również wypożyczyć w stan połowów w rzece Kura. To złapany jesiotr, Beluga, jesiotra, łososia i innych ryb. Dagestan dał wielki połów śledzia. Przetworzone produkty fabrycznie Haji. Produkowany jaja, które są dostarczane do Rosji i Europy.

milioner rodzina

Jaka była rodzina Tagiyev za? Był dwukrotnie żonaty i miał ośmioro dzieci. Jego pierwsza żona, Zainab, który, nawiasem mówiąc, był jego kuzyn, miał dwóch synów i córkę. (Ismail, Sadiqa i Khanym). Kiedy jego syn Sadiq żonaty Tagiyev lubiłem młodszą siostrę żony Sona Arablinsky. Była córką generała-porucznika armii rosyjskiej. Był w dobrych stosunkach z królem i został nawet nagrodzony złote ręce. Fakt ten pomógł jego młodszy córki zapisać się na szkolenia w Instytucie Smolny w Petersburgu, który miał tylko córki chanów i Beks. Z drugą żoną, oprócz trzech córek – Sarah, Sarah i Leila, w Tagiyev miał dwóch synów – Ilias i Mamed.

odmiany losu

Bardzo długie życie mieszkał Haji Zeynalabdin Tagiyev. Jego żona i dzieci były zmuszone żyć w nędzy po jego śmierci. W naszym kraju, jako czas był okresem sowietyzacji. Po śmierci jego rodziny milionera pozbawiony wszelkich środków utrzymania i rzucony na ulicę. Jego żona zmarła w Sona skrajnej nędzy w 1932 roku. Blisko opuszczony, ale to jej dobroć nikt do winy. Wiedziała, co może okazać się mieć jej poparcie.

Leila, najstarsza córka Haji udało się wyemigrować do Stambułu z mężem, który uratował je od śmierci. Choć jego ojciec był bardzo zdenerwowany tą wiadomością. Średnia córka Sarah podejrzany o przygotowanie zabójstwa Kirowa, został aresztowany i spędził dwa lata w więzieniu w Petersburgu. W 1941 roku, jej córka Safia już wygnany w Sterlitamak gdzie udała się z mężem i dziećmi. Młodsza córka spędziła swoje życie w Baku, wraz z mężem, pracował jako dentysta. Ilyas Mammad synami i zabity. Ilyas zmarł w więzieniu.

przebaczenie

Haji Zeynalabdin Tagiyev znany był patronatem. Wdał się w miłości i jego żony. Była powiernik instytucji edukacyjnych, organizowanych opłat charytatywne, pomagając ludziom w potrzebie. Co ciekawe, jej córka Sarah Harden nie. W Baku wróciła po śmierci Stalina i zaczął starać się przywrócić dobre imię Ojca. Jednak nic nie jest w stanie zrobić. Urzędnicy byli głusi na jej zarzutów. Z kolei jej córka Safia była w stanie nawiązać charytatywny fundusz o nazwie po matce. Zaczęła zbierać fundusze i wysłać je do potrzebujących pacjentów, dzieci i osób starszych. Jej córka Camille także kontynuuje tę tradycję, ale zaangażować się w miłości w naszych czasach jest bardzo trudne.

tylko tutaj

Dlaczego Taghiyev nie opuścił kraj i nie ratować swoją rodzinę, podobnie jak wielu bogatych ludzi? Fakt, że kochał swoją ojczyznę Azerbejdżanie. Choć były pogłoski, że chce jechać do Turcji, zaprzeczył im. Tagiyev został pozbawiony wszystkich jego bogactwa. Oni nawet nie da się żyć w jego kamienicy, a on był już na progu starości. Nadal uważa swoje usługi do Azerbejdżanu ludzi i mogą spędzić ostatnie dni w kraju, w Mardakan. Tam też przeniósł swoją rodzinę.

tak jak

Podczas swojego życia, został uhonorowany Abuturaba Molla, który powiedział Tagiyev które muszą być przygotowani na kaprysy losu i utratą dóbr, i poprosił, aby myśleć o wieczności. Te słowa są w pewnym stopniu prawdziwe. Dlatego Tagiyev być pochowany niedaleko Abuturaba. Wniosek ten został spełniony, a on znalazł miejsce spoczynku na cmentarzu w Mardakan. Nad jego grobem został zbudowany mauzoleum, który załamał się w czasie. Ale Haji Zeynalabdin żywe w pamięci ludzi Azerbejdżanu.

Więc to było wcześniej

Nie każdy będzie przetrwać utratę jędrności swego bogactwa. Zwłaszcza, jeśli to, co posiadał, było tak wielkie, jak w Tagiyev. Ale oprócz pieniędzy był właścicielem kilku budynków. miał swój pałac w centrum Baku. Jej dach ozdobiony gigantycznej kopuły. Teraz jest to muzeum z Azerbejdżanem. Przybywając w Moskwie, Tagiyev przebywał w swoim domu, który został zbudowany w pobliżu Biblioteki Lenina. Budynek miał 4 piętra i zdobiły cztery jasno oświetlone przez lampy gazowe. Tagiyev były fabryki, samochody, statki pasażerskie i handlowe, młyny. Poza tym, on posiadał wiejskiej posiadłości w Mardakan, miał swoje biura w innych krajach.

dobre uczynki

Haji Zeynalabdin nie chwalił się swoim bogactwem. W swoim domu trzymał starą siekierę który pozostawał z nim od czasu, gdy miał zaledwie murarzem. To przypomniało mu o koleje życia, że dobrobyt można stracić w każdej chwili. Tagiyev zawsze pomagał ludziom i nie zapominać, że pochodził z biednej, prostej rodziny.

Haji wykonane regularne datki do dobrych przyczyn. Prowadził rejestr dokładnie jaką kwotę podarował. Na przykład, dał 50.000 rubli szkoły handlowej, w których dzieci uczono muzułmanie. Pomógł sieroty, wdowy, chorych ludzi. Jego pieniądze wybudowano budynek muzułmańskim Towarzystwa Dobroczynności w Petersburgu. Poświęcił do naprawy meczetów, upiększania cmentarza. 55000 rubli przekazane na budowę madras w Teheranie. Rosyjski Girls School „Święta Nino” otrzymał 5000 rubli od niego.

dla ludzi

Tagiyev był honorowym przewodniczącym dobroczynnych społeczeństw. Zbudował szkół i kładzie duży nacisk na edukację młodych ludzi. Szczególnie utalentowany zapłacił szkolenia na uniwersytetach w Moskwie, Petersburgu, Kazaniu. W tym artykule omówimy kilka interesujących faktów z życia Tagiyev. Jednym z nich jest to, że dał jej pięć opowieści budynku młyna jako więzienie. Fakt, że więźniów odbywały się wcześniej na wyspie, ale blisko było bardzo trudno się tam dostać. Tutaj Tagiyev i jakieś ciekawe rozwiązanie tego problemu. Ponadto Haji Zeynalabdin przyczynił się do tego, że Koran został przetłumaczony na azerski. Na własnych funduszy drukowane były te książki.

Tak też można

szkoła pierwszego dziewcząt w Baku – również zasługują Tagiyev. Podczas gdy na swojej drodze spotkał wiele przeszkód. Duchowni byli przeciwni idei. Dlatego Haji został zmuszony do wysłania molo Mirza Muhammad o pozwolenie na otwarcie szkoły do żeńskiego muzułmańskiej muzhtahidam przestrzegane. Został on pobrany, a szkoła została wybudowana na pieniądze Tagiyev. Wcześniej muzułmanie mieli szkół no dziewcząt. W związku z tym, że to innowacja w tym czasie. Budynek szkoły był bardzo piękny. Szkolenie wzięło udział około stu dziewcząt. Ponadto, dzieci z ubogich rodzin zostały zwolnione z płacenia czesnego. Wydatki kompensowane Tagiyev. Dyrektor stał Ganifa Melikov.

Honorowa nagroda

Dziewczyny nie tylko dowiedzieć się, żyli w szkole i spotkał się z krewnymi tylko raz w tygodniu. Tagiyev był dumny z jego pomysłem. Na ukończeniu jest on zawsze gotowy do dziewczynek prezenty, wśród których były książki, pamiątki, ubrania. Tagiyev bardzo lubił książki. Pomógł zebrać doskonałą bibliotekę szkolną. I to nie tylko książki, ale także gazety i czasopisma.

Po kilku latach dla szkół Niektóre dziewczyny były w Baku. Niewiele osób wie, że za usługi do Rosji Tagiyev otrzymał tytuł „radca stanu”. Przyjął jego zasłużony. Wszakże jego życia uczynił znaczący wkład do rozwoju edukacji i kultury tego kraju. Tytuł „Radcy Stanu” dał właścicielowi wiele zalet. Do człowieka, oni mieli, miał zająć „Wasza Ekscelencjo”, mógł zajmować wysokie stanowiska w służbie publicznej.

Dobrze żyć

Haji Zeynalabdin zawsze dbał o jego rodzinnym mieście. Wiedział, że jego problem i próbował je rozwiązać. W dążeniu do sadzenia drzew i krzewów Baku, pomyślał, że do tego trzeba najpierw nauczyć się z ekspertami, więc otworzył ogrodników i ogrodników szkoły. W piaskowca, położył gaj eksperymentalną. Również w tym mieście nie było problemu wody. Dlatego Tagiyev postanowił utorować wody. W tym celu podpisał umowę z firmą zagraniczną. Dobrze znany ekspert William Lindley rozpoczyna się w sąsiedztwie poszukiwaniu wody Baku. Odnajduje go w 190 kilometrów od miasta. Rada Miejska przeciwieństwie przeprowadzenie kanalizacji. Ale Tagiyev nalegał, tym bardziej, że włożył w to własne pieniądze. W efekcie woda została zbudowana i Haji otrzymał podziękowania od ludzi.

Podziel się z innymi

Tagiyev nie wiadomo tylko za jego dobroć, ale także mądrości. W czasach głodu, gdy ziarna po zyski z nieszczęścia innych, sprzedając je po wygórowanych cenach, Tagiyev zbudowany cztery stodoły wypełnionej po brzegi z ryżu, mąki, pszenicy i jęczmienia. Wszystko to ziarno on rozprowadzany bezpłatnie do potrzebujących. Mądrość Haji mówi jeden legendę. Pewnego dnia dowiedział się, że miasto ma zapotrzebowania na ryby. Z tego powodu, rybacy nie chciał iść do pracy. Tagiyev następnie udał się do miejsca połowu, rybak wziął żywe ryby i umieścić go w ustach swój pierścionek z brylantem. Potem ukazał się ryby z powrotem do wody, i obiecał dać ten pierścień każdemu, kto go znajdzie. Wieść szybko rozeszła się po mieście, więc ludzie zaczęli kupować ryby, chcąc stać się właścicielami drogiej biżuterii.

szerokie zainteresowania

Dla ich pieniędzy Tagiyev wybudowany w Baku Teatru Dramatycznego. Na jego scenie po raz pierwszy zaczął działać kobietę. Po 30 latach w teatrze obchodził trzydziestą rocznicę pierwszej produkcji teatralnej. Uroczyste marsz to wydarzenie pisał Uzeir Gadzhibekov. Podczas wykonywania tej pracy na scenie stanął znany filantrop. Artyści musiał zrobić miejsce dla niego, jako znak szacunku. Hall dała owację na stojąco.

Tagiyev kształcić ludzi, kochał do komunikowania się z inteligentnych, wykształconych ludzi. Stąd wystąpienie w Bakińskiej DI Mendelejew wziął go jako święto. Naukowiec zainteresowany oleju Baku. Haji Zeynalabdin serdecznie go przyjęli. Tagiyev Dom był miejscem bankiecie. Właściciel został sfotografowany z gościem i wziął go o autograf. Ta fotografia stała na biurku w biurze. Ale Mendelejew Tagiyev wspomniano w artykule „olej” w Brockhaus i Nephron.

I był konflikt?

Haji interesująca relacja z cesarza Aleksandra III. Jak godny wierzący Tagiyev został wybrany do reprezentowania muzułmanów Kaukazu na koronację króla. Podczas ceremonii, ubrany był w krajowym muzułmańskim stroju. Nosił czapkę arhalug, chukha, Tcharykov. W dłoniach trzymał ręcznik, na którym był chleb i sól. Premier przedstawił go jako przedstawiciel dzikich ludzi. W odpowiedzi na to, Tagiyev powiedział, że jego kraj ma bogatą historię i nie jest dziki. Drugi nieprzyjemny incydent, kiedy Aleksander III przybył do Baku. Stacja i miasto zostało urządzone przed przybyciem króla. A tłum ludzi czekających na ich cesarza. Tagiyev nie zdjął futrzaną czapkę z głowy, widział Alexander III, podobnie jak reszta ludzi. Cesarz był niezadowolony. Więc poszedł do Haji wyjaśnić, którego obywatelem jest. I choć Tagiyev sugeruje odpowiedź, pełnił Jego Królewska Mość, odpowiedział na swój własny sposób, że był obywatelem Imperium Rosyjskiego.

darmowe posiłki

W tym artykule dowiedziałeś się, kim jest Haji Zeynalabdin Tagiyev. Dobroczynność była w jego krwi. Nie mógł pomóc, ale robić dobre uczynki. Ponadto, do tej pory słyszeliśmy pogłoski o jego niespotykaną hojność. Jedna z historii mówi, że kiedyś stało się w Niemczech, kiedy przyszedł Tagiyev. W jednej z restauracji, gdzie udał się na obiad, nie był w pośpiechu, aby służyć. Człowiek orientalny wygląd i zwykła odzież nie spowodował tam szacunek kelnerów.

Ale Tagiyev nie było tak łatwe. Wraz z nim był tłumaczem, który pomógł Haji komunikować się z właścicielem restauracji. Początkowo uczył się obiadem w szkole, a potem poprosił, aby policzyć, ile jest tam obiad dla 20 osób. Następnie zapytał, ile będzie cię to kosztować obiad dla stu osób za sto lat. Liczby są zdumiewające. Tagiyev ale to nie przeszkadzało, a on zapłacił za obiad dla każdego Azerski Kto pójdzie do tej restauracji na sto lat. Niniejsza umowa została podpisana w 1911 roku. To wygasł w 2011 roku, podobnie jak w Azerbejdżan otrzymał list z ambasady niemieckiej.

Oto ciekawy i trudny los był człowiekiem, który mógłby stać się milionerem, a potem stracić wszystko. Z pewnością dom Tagiyev była przyjazna i gościnna, właściciel po prostu kochał ludzi i pomagać im. Haji Zeynalabdin wielokrotnie powiedział, że szanuje swoją religię i szanować swoje prawa, więc jego prawa ręka trzyma na Koranie. Ale w tym samym czasie, jego lewa ręka spoczywa na gazety, co oznacza uzyskania postępów.