216 Shares 903 views

VAT z 10 procent, wykaz towarów i usług

VAT – jeden z najważniejszych podatków w Federacji Rosyjskiej. Dodaje do budżetu federalnego kraju. VAT jest traktowany jako podatek pośredni. Wpada do klientów końcowych. Ie Im więcej pośredników (dokładniej, cena pośrednik) będzie między producentem a konsumentem, wyższe dochody państwa. Nikt nie myślał, może dlatego państwo aktywnie eliminuje „wykupić”? Ale to już inny temat. Mówimy więcej o 10 procent VAT (wykazu towarów opodatkowanych w tym tempie). Ale po pierwsze, jak pojawił się podatek.

Historia podatku w Rosji

Efekt VAT od 1992 roku naszym kraju. Wcześniej pracował z podatku od sprzedaży. Ale takie prawo miarą zwalnia z zapłaty wiele tematów. Następnie rząd Egora Gaydara wprowadzono VAT.

Następnie reguluje odrębna ustawa federalna, która nazywa się „O podatku od wartości dodanej”.

W 2000 roku prawo „dołączył” do Ordynacji podatkowej. Podstawą kolekcji został zaczerpnięty z USA. Ale w tej chwili niemal wszystkie kraje stosują podobną zasadę jej naliczania. Różnią się one tylko w cenę.

Cóż to było wcześniej?

Miłośnicy krytykują nowoczesną „back-łamanie wymuszenie” i „sentymentaliści” twierdząc, „to był wielki wcześniej” powiedzieć, że od 1992 do 1993 roku wynosiła 28% podatku (stawka VAT w wysokości 10 procent wygląda fantastycznie na tym tle). Z roku stopa spadła do 20% w 1994 i 2004 roku. Oczywiście, można argumentować, że „nie było żadnych innych podatków.” Ale w tym czasie obniżona również podatku dochodowego od osób fizycznych do 13%. W tym czasie „wszyscy wyszli z cienia”. Stan obniżył stopę, t. Aby. Najkorzystniejszy nie płacić. Niemoc organów ścigania i organy podatkowe w połączeniu z wysokimi stawkami wyjaśnić przyczyny tego zachowania. Może to przypomnieć „adoratora z ostatnich dni”, nie płacąc absolutnie żadnych opłat.

Gdzie pojawił VAT?

Po raz pierwszy pojawił się taki podatek we Francji w 1942 roku (po wojnie przez wojnę, a przede wszystkim własności prywatnej). Ale nie złapać, t. Aby. Miał wiele wad. Był to rodzaj podatku od sprzedaży. W 1948 roku francuscy ekonomiści modyfikować go. Oni stworzyli metodę memoriałową, która spodoba się cały świat (czy raczej, władze wszystkich krajów, bo kto lubi płacić podatki?).

Co to jest VAT

VAT – rodzaj podatku pośredniego od towarów i usług w czasie realizacji. On nakładany na wszystkich etapach produkcji i spada ostatecznie konsument.

E. Wyższa producenci „apetyt”, tym lepszy stan. Przykład, masz sprzedawane kurczaka w sklepie. Jej koszt wyniósł 50 rubli. Kupujący zapłacił za to 200 rubli. Procent 150 rubli (200-50) będzie musiał zapłacić podatek od wartości dodanej. Jeśli sprzedawca jest „fit wielkoduszności” i „towary, dla których objął i dał” t. E. nie jest dodawana do pierwotnej ceny wszystkiego, państwo nie dostanie ani grosza z transakcji.

Czy firma ma zysk lub działa na straty. VAT nie jest anulowane. Stąd wniosek: im więcej taktowany lepiej budżet federalny. Pomyśl o tym, że jest to konieczne w celu ograniczenia dowolności pośredników państwowych. W ramach tego systemu, wręcz przeciwnie, ich wzrost jest korzystny tylko dla budżetu. Teraz przejdziemy bezpośrednio do stawek podatkowych, które ustawia zmieniony kodeks podatkowy (2015 Edition).

Ile płacimy do państwa?

Jak ustalić, ile państwo będzie zabrać ze wzrostu cen? Ordynacja podatkowa z 2015 roku przewiduje trzy stawki: 18% (standard), 10% (preferencyjne) i 0% ( "celnym"). stawki VAT z 10 do 18% – "wewnętrzną". Mają one zastosowanie do towarów i usług wyłącznie wewnątrz kraju. Jeżeli są one wyjęte z ograniczeniami, podatek nie jest pobierana. W przypadku zapłaty VAT przy zakupie towarów i odsprzedaje go za granicą, podatek zapłacony zostać zwrócone.

Stawka VAT z 10 procent, wykaz towarów i usług

18 procent zwykłej stawki VAT. Jednak znajduje się lista towarów, które zmniejsza go do 10. Wielu przedsiębiorców zapytać: „VAT 10% w niektórych przypadkach?”. Postaramy się na nie odpowiedzieć.

Stawka VAT 10 proc wykazu towarów i usług obejmuje następujące elementy:

 • Artykuły spożywcze.
 • Krajowy transport lotniczy.
 • produkty dla dzieci.
 • Niektóre leki.
 • Okresowe druki.

Lista wszystkich produktów zatwierdzonych uchwałą rządu № 908 z dnia 31 grudnia 2004 r. To właśnie w tym dokumencie Ustaw całą listę, która wchodzi w zakres 10 procent VAT. Lista (krótka) podane są poniżej:

 • Mleko i produkty mleczne.
 • Mięso w żywej wagi.
 • Jaj.
 • Oleje gotowanie, olej roślinny.
 • Sól.
 • Mąka i makaron produktów.
 • Warzywa.
 • Dla niemowląt i żywność dla diabetyków i inni.

„Mój produkt nie był”

Jeśli produkt na naszej liście nie było, a masz pytanie: „VAT 10% w niektórych przypadkach (czy raczej, w jakim towary i usługi) jest stosowany,” trzeba zobaczyć Rozdzielczość. Numer i datę, mamy już zauważył. Ustalono pełną listę. Co do zasady, to wszystkie istotne społecznie grup produktów, które cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców.

stawka VAT w wysokości 10 procent: powietrze

Z powodu kryzysu gospodarczego, ustawodawca obsługiwane nośniki zażądać, aby zmniejszyć VAT na „uprzywilejowane” 10 procent. 01 kwietnia 2015 Rada Federacji zatwierdziła ustawę i zatwierdziła zwolnienie od lipca 2015 do grudnia 2017 roku. Najprawdopodobniej termin ten zostanie przedłużony, jeśli sytuacja gospodarcza nie ulegnie poprawie.

wszyscy niezadowoleni

Ta ustawa nie spełnia nikogo. Rząd z uwagi na fakt, że miał otrzymać mniej pieniędzy z budżetu deficytu. przewoźnicy twierdzą, że to nie rozwiąże problemu w branży.

Szef „Aeroflot” Witalij Saveliev wyraził niezadowolenie w tej kwestii. Uważa on, że w tej sytuacji należy całkowicie usunąć VAT na przewoźników do lotów krajowych. Sytuacja okazuje się, że od Władywostoku do Moskwy niemal taniej dostać „światową trasę”.

Krym nasz?

Ciekawa sytuacja przychodzi do Krymu i Sewastopola. Połączenie referendum – to wszystko wiemy. Ale jeśli chodzi o prawa, to nie jest takie proste. Że wewnętrzne przepisy zmuszony myśleć – nasz Krym? Rosyjski?

Chodzi o ustawę w sprawie zmian w ordynacji podatkowej w 2015 roku, zgodnie z którym krajowe podróże lotnicze podlega preferencyjnej podatku 10%. Ten sam akt prawny zawiera sformułowanie „z wyjątkiem wyjazdów do Krymu i Sewastopola.”

Widocznie, rosyjskie firmy boją się ewentualnych sankcji ekonomicznych z „uznania” Krym terytorium Rosji. Aby to zrobić, należy takie regulacje dotyczące taryf, podatków itp. Firmy i prawo krajowe nie narusza, a pod sankcji międzynarodowych nie wchodzą.

10 + 10 = 28?

W „stawki VAT z 10 procent, wykaz towarów i usług”, powiedziano nam, że istnieje kategoria towarów ważnych społecznie, które mają korzystny wpływ na zapłatę VAT. Pełna lista kodów i nazw zarejestrowanych w dekrecie rządu RF z dnia 31 grudnia 2004 № 908.

Ale co, gdy produkty „na skrzyżowaniu” dwóch nazwisk. Ponadto wyglądać paradoksalnej sytuacji, w której produkty sprzedawane są w całości składa się z „miękkie” towary, jednak spada poniżej 18%.

Na przykład pizzy. Może ona składać się wyłącznie z tych produktów, które podlegają zwolnieniu. Mąka, jaja, mięso, ser, i tak dalej. D. Ale „połączenie” z tych produktów „społeczny” „Delikatesy” pizzy opodatkowane „w całości”.

Sytuacja ta wyjaśnia pismo Ministerstwa Finansów z dnia 10 września 2010 № 03-07-14 / 63 i służby podatkowe Federalnej w Moskwie w dniu 16 marca 2005 № 19-11 / 16469. Według nich, 10 procent VAT nałożonego na sprzedaży towarów, które są zawarte w lista rząd. Inne spadnie poniżej 18%.

Poniższa lista jest kategoria „ciasta, torty, pączki”, a także wędlin, różnych zbóż, warzyw. Ale nie ma czegoś takiego jak „empanadas” lub „pizza”. zasada „co nie jest dozwolone, a następnie zakazane,” tu stosowany urzędnicy. Uważają, że trzeba zapłacić pełną 18 procent sajgonki.

Pizza lub tort „włoski”

Ale istnieje „luka”. Jeśli chcesz zrobić pizzę i odbierać jej świadczenia w ramach podatku VAT, to można go sprzedać z masłem „włoski”. Wystarczy mieć wszystkie certyfikaty na zgodność i jakość produktów. Wymień nazwy produktu z „pizza” w „pie” nikt nie boli, ustawa przewiduje „co powinno być” w każdym z tych produktów. Najważniejsze – należy określić skład produktu.

Sąd Arbitrażowy po stronie przedsiębiorców

Ponadto przedsiębiorcy użyciu kodów klasyfikacji, co oznacza „pieczywo” do pizzy, a także „mięso i produkty mięsne” dla placków z mięsem. Obie te kodem „dozwolone” w użyciu 10 procent.

Ta „sztuczka” może prowadzić do trybunału arbitrażowego. Organy podatkowe zakwestionowały wysokości 10 procent, nalegając na 18. Ale praktyce arbitrażowej często po stronie przedsiębiorców, t. Aby. GOST „usług gastronomicznych. Terminy i definicje”, zatwierdzonego postanowieniem normy państwowej Rosji w dniu 30 listopada 2010 roku, do mąki produkty kulinarne obejmują ciasta, belyashi pizzę. I produkty te zawierają różnorodne nadzienia.