651 Shares 2220 views

Wymiana stawu barkowego – jeden ze sposobów leczenia

Anatomia ramienia i przyczyny uszkodzenia

Nasze ramię ma dość skomplikowaną strukturę. Kompozycja składa się z trzech kości: kości ramiennej, łopatki i obojczyka. Połączenie odbywa się za pomocą zasady przegubu kulistego, to znaczy, że głowa kości ramiennej jest osadzona w małej depresji łopatki. W związku ze złożoną strukturą, uszkodzenie stawu barkowego następuje z zupełnie innych powodów. Może to być:


  • Złamanie akromionu łopatki;
  • Uszkodzenie więzadeł lub innych tkanek;
  • Stawów i stawów;
  • Nerwoból na ramieniu;
  • Inne.

Zasadniczo, przy urazach ramion, stosuje się konserwatywne metody lub wykonuje się artroskopową, minimalnie inwazyjną operację na stawie barkowym. Czasami jednak istnieją sytuacje, w których jedyną metodą leczenia pozostaje zastąpienie stawu barkowego. Teraz jest wiele klinik, które mogą pomóc w tej kwestii. Do tej pory zastąpienie stawu barkowego w Czechach – zjawisko dość popularne.

Opis procedury

Co się dzieje podczas wymiany stawu barkowego? Przede wszystkim uszkodzone części są starannie usuwane. Zastępuje się nimi instalacja sztucznych części zwanych protezami. Wykonywana jako zastępcza głowa kości ramiennej i wymiana głowy lub wnęki stawowej.

Działanie takiego planu jest zalecane dla silnego ramienia w ramieniu lub w związku z jego niezdolnością.

Jeśli chodzi o samą terapię, przed skontaktowaniem się z kliniką, najlepiej na początku ją zbadać, przeczytać komentarze innych pacjentów. Możesz odwiedzić ten link: en.bookimed.com, aby zobaczyć, jak wiele klinik jest gotowych pomóc w tej kwestii.

Kroki wymiany

Co się dzieje podczas wymiany stawu barkowego? Przede wszystkim sama operacja jest wykonywana za pomocą znieczulenia endologicznego. Oto podstawowe kroki podczas operacji:

  1. Po pierwsze głowica i glenoidalna depresja są piłowane;
  2. Natychmiast włożyć protezę, która idealnie pasuje do wnęki stawowej;
  3. Sama proteza jest przymocowana klejem cementowym lub jest wsuwana do specjalnego kanału;
  4. Po zakończeniu operacji złącze jest przemieszczane do pierwotnego położenia;

Po operacji rozpoczyna się okres rehabilitacji, który służy do przywrócenia funkcji mankietu na ramieniu. Drugiego dnia pacjent musi wykonać kilka ćwiczeń, które rozwijają mięśnie i więzadła. Te działania są wykonywane przed pojawieniem się trochę bólu, ale konieczne jest zniesienie tego bólu. Cały okres rehabilitacji dzieli się na dwa typy – jest wczesna i późna. Ostatnim jest okres sześciu tygodni po operacji, kiedy kości i więzadła goją.