307 Shares 3146 views

OHP – co to jest i jakie są jego funkcje?

Czasami, gdy dziecko ma problemy z mową, lekarze postawić diagnozę: OHP. Co to jest i jak to objawia się, dlaczego dzieci cierpią z powodu tej choroby, i przyjrzeć się bliżej w tym materiale. Ponadto dowiesz się, co trzeba uczęszczać na zajęcia w obecności diagnozy, ponieważ może być regulowana dzieci.


EPD: co to jest

Ten skrót oznacza całkowity niedorozwój mowy. To choroba, która charakteryzuje się objawami, takimi jak funkcja nieformowanych dźwięki emitowane przez dziecko, a co oznacza, że chce się z nimi porozumieć. Ponadto, jeśli zaznaczone patologii leksykalne i gramatyczne i procesy fonematyczny, dziecko może nie zgodzić się na słowie, wymawia niektóre litery itd

Jednak charakterystyka dzieci z EPD – to nie tylko wada wymowy, w taki czy inny sposób charakterystyczny dla wielu w wieku przedszkolnym, ale również głębokie patologie, które, jeśli nie są one adresowane, mogą prowadzić do poważniejszych schorzeń – dysleksji i dysgrafii, w którym dziecko nie będzie w stanie opanować technikę pisania.

Ponadto, choroba ta należy odróżnić to zjawisko zwane fonetycznej-fonemiczna hipoplazji. Sam OHP często postrzegane na tle takich zespołów jak:

 • alalia (całkowite lub zasadniczo bez mowy);
 • rhinolalia (problemy z przegubem i postaci głosowej);
 • dyzartria (zaburzenie wymowy);
 • afazja (utracone, gdy już utworzona funkcja mowy).

Przyczyny OHP

Logopeda, co do zasady, w czasie trwania inspekcji może ujawnić przyczyny, które wywołało coś takiego w dziecku. Wiele z nich odnoszą się do okresu ciąży matki, w szczególności:

 • silny toksykoza;
 • palenia i picia alkoholu podczas schronienia;
 • stosowanie toksycznych substancji;
 • Niezgodność grup krwi matki i dziecka;
 • urazy podczas porodu lub patologii;
 • zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego u dziecka w młodym wieku.

Wśród innych przyczyn, które powodują zaburzenia mowy, rozróżnienie złych warunków wychowawczych, a także częste infekcje w tym jamy ustnej.

Najpoważniejsza forma, która wymaga szczególnej uwagi i leczenie – jest OHP, nabyte w okresie macicy lub w pierwszym roku życia. Tutaj jest bardzo ważna kontrola. Nie zapominaj, że normalny rozwój mowy dzieci z EPD jest niemożliwe bez regularnych zajęć z logopedii i badań.

Jak rozpoznać chorobę?

Wielu rodziców, których dzieci są w pewnym wieku nie zacznie mówić, gdy ich rówieśnicy zemsta zwane obiekty, biją na alarm. Czasami jest to całkowicie nieuzasadnione, ponieważ jeśli nie ma patologii, dziecko mówić prędzej czy później. Ale jak ustalić istnienie NRO? Co to jest i jak to wygląda w praktyce, zobaczmy:

 • jeśli nie rozumiemy dziecko u dorosłych i trudno jest rozpoznać, a to nie jest zjawisko wieku;
 • gdy widzisz, że on rozumie cię, ale nie mogę nic powiedzieć w odpowiedzi;
 • Podstawy mowy zaczynają tworzyć od 4-5 lat;
 • jeśli podczas rozmowy dziecko nie może zgodzić się na podstawowym kształcie przypadkach ze sobą (na przykład, grzeczna, pięć Domei, piękne słońce).

Jeżeli którykolwiek z powyższych objawów natychmiast prowadzić dziecko do logopedy, a jeśli to konieczne – aby logopedzi i neuropsychiatra. Lekarz powinien zbadać go i określić, czy EPD, istnieją inne objawy opóźnienia rozwoju mowy.

Klasyfikacja chorób

Tak więc, w zależności od objawów klinicznych nad dzieckiem, był szczególnie grupa może być przypisany do OHP. W sumie są trzy:

 • nieskomplikowane (minimalne dysfunkcje wspomniano, istnieje małe regulacji napięcia mięśni zauważyć niedojrzałości emocje i woli, etc …);
 • skomplikowana (w obecności zaburzeń neurologicznych i psychicznych, wyrażona na przykład padaczka, porażenie mózgowe i inne zespoły);
 • rażące naruszenie (organiczne rodzaje uszkodzenia mózgu odpowiedzialnych mowy, zwłaszcza gdy alalia).

wyróżnić także, gdy poziom choroby OHP, w zależności od zdolności dziecka do powiedzenia:

 • pierwszy (kiedy dzieci nie mówią w ogóle);
 • drugi (to jest, ale to jest bardzo słaba, nie agramatyzm – naruszenie użycia form przypadków, słownik nie polegaj na wiek);
 • trzecie (zwroty mogą być rozwinięte, ale występują problemy z dźwiękiem i semantycznie);
 • czwarta (liczba szczelin fonetyki, słownictwa i gramatyki mówiąc).

Na każdym poziomie choroby opiszemy szczegółowo.

Na tle tego, co może być ogólny niedorozwój mowy u dziecka?

Charakterystyka EPD jest to, że często może pojawić się zjawisko na tle następujących chorób:

 • Rh-konflikt;
 • niedotlenienie;
 • wewnątrzmaciczne niedotlenienie;
 • urazowe uszkodzenie mózgu.

Te dzieci z ONR różni się od zwykłych, niektóre z nich zaczynają mówić pierwsze słowa do trzech lat, podczas gdy norma jest jeden lub dwa lata. Mówią, że są mniejsze niż ich rówieśnicy, powoli i prawidłowo.

Bardzo często zaburzenia te mogą znacząco wpływać na rozwój innych funkcji poznawczych procesów: pamięć, proces poznawania nowego i tak jest oznaczony i zaburzenia ruchowe lub zaburzenia koordynacji ruchowej … Dziecko prawie nie mówi, idzie niska, nie jest zainteresowany tym, co powinno być w wieku: zabawek, książek, nie zadawać pytania rodzice nie są narysowane do komunikowania się z rówieśnikami, umiejętności motorycznych, zbyt wiele cierpienia.

OHP i jego wpływ nie może być jedynie wynikiem różnych patologii u matek podczas ciąży lub porodu. Często przyczyną choroby jest czynnikiem społecznym, gdzie rodzice nie zwracają uwagi na dziecko, a nie z nim porozmawiać. Im mniej kontaktu z dzieckiem, później zacznie mówić, to prawda jest znany wielu.

Specyfika poważnych form NRO

Poziomy choroby różnią się od siebie w zależności od stopnia zniszczenia pytanie. Istnieją cztery pierwsze i drugie – najtrudniejsze.

Pierwszy poziom charakteryzuje się całkowitym brakiem spójnej wypowiedzi, niezależnie od wieku dziecka. On używa do komunikowania się coś w rodzaju bełkotu i kawałki dźwiękiem, poczucie braku. Słownictwo rzadko zawiera co najmniej kilka znaczących słów, więcej jest onomatopoeia i kompleksy.

Powiedzieć, co najmniej jedno sensowne słowo dziecko z diagnozą jest niezwykle trudne, ponieważ proces fonemiczna jest dopiero na wstępnym etapie (podobny do niemowląt do dwóch lat).

Ale na drugim poziomie mowy dzieci z EPD dla więcej niż jest zrozumiana, choć dalekie od ideału. Przynajmniej, mogą produkować nie tylko gaworzenie, ale także pewną prostą konstrukcję dźwięku w trzech słowach.

Z reguły dzieci nie wiedzą, co liczby pojedynczej i mnogiej, są one ciągle mylić, nie można nazwać tego czy innego podmiotu, nie posiadają część negocjacji języka i nie skłaniają słowa, gdy jest to konieczne w tej formie NRO. Co do zasady, większość dzieci w tym samym wieku nie robi żadnych problemów.

zniekształcenie notatki brzmi je zastąpić, tak, że nawet dorosły nie może zrozumieć, co mówi, gdy dziecko po prostu nie jest w stanie analizować proces konwersacji.

Praca z dziećmi z ciężką klęskę mowy

Dla rozwoju przypisane są specjalne zajęcia dla dzieci z EPD dwóch pierwszych poziomach.

Są one przeznaczone do wykonywania zadań, takich jak:

 • tworzenie się osadów uwagi na mowę;
 • Rozwój sylab wymowy;
 • umiejętność rozróżniania i odtworzyć dźwięki;
 • promowania fonemiczna percepcji;
 • zdolność do wytwarzania elementarne formy wyrazów mowy;
 • słownictwo dziecka;
 • opanowanie najprostszych jednostek gramatycznych.

Również dla klasy, w zależności od wieku i stopnia zaawansowania choroby charakteryzuje się jedną lub inną techniką. OHP jest traktowany wykonując ćwiczenia, takie jak:

 • przywołanie dźwięków i ich automatyzacji;
 • praktyczny rozwój struktury sylabicznym słów;
 • zdolność rozumienia struktury mowy na poziomie słownictwa i gramatyki, i wiele więcej.

Porażka poziom mowy 3

Na tym poziomie nie jest już podłączone mowy dzieci z ONR, a inni mogą przynajmniej zrozumieć, co one oznaczają.

Do tej formy choroby charakteryzującej wykorzystaniu prostych zdaniach jednego słowa, ale trudniejsze do zbudowania konstrukcji gramatycznych uzyskaliśmy z wielkim trudem. W szczególności, dziecko jest bardzo trudna do opanowania, aby dowiedzieć się zaangażowany wymowa i werbalne imiesłów frazy, uczyć się logiczne i przyczynowych relacji obiektów do komunikowania się z innymi ludźmi.

Na tym poziomie, EPD może być w stanie używać go mówiąc prawie wszystkie części mowy i przeważnie poprawnie wypowiada nazwy rzeczy i zjawisk wokół nich. Klucz w rezerwie są rzeczowniki i czasowniki, przymiotniki i przysłówki do tutaj mogą być stosowane bardzo rzadko. Są błędy w przyimków, spójników, koordynacji, właściwie podkreśla słowa.

Najbardziej łagodna choroba

Czwarty poziom jest najłatwiejsze, ale dzieci w wieku przedszkolnym z ONR, nawet do tego stopnia, jeszcze cięższe inne dzieci uczą szkolenia do nauki. Są one daleko w tyle za rówieśnikami pod względem rozwoju mowy.

Globalnie, poważne naruszenia w tej formie nie są dostępne, co więcej, słownictwo Twojego dziecka jest stosunkowo duża. Ale on nie wie i nie rozumie, że to synonimy, antonimy, nie pamiętam nic z aforyzmu i nie jest w stanie zrozumieć ich znaczenie, nawet jeśli jest to długa historia. Podobna sytuacja może wypadają z postrzeganiem tajemnic, ponieważ logiczne myślenie jest poważnie ograniczona.

Charakterystyczną cechą jest skok do drobnych szczegółów, gdy mówi o czymś i przekazać najważniejsze momenty akcji, częste powtarzanie tego, co zostało już wcześniej wspomniano. Dlatego w pracy z dziećmi z EPD tego typu powinno odbywać się regularnie i obejmują techniki, takie jak teksty i parafraz innych sposobów myślenia i tworzenia możliwości narracyjnych głos plany.

Rozpoznanie choroby w logopedii

W większości przypadków, logopeda i inni lekarze przepisują badanie EPD, które obejmuje wspólna diagnoza mowy dziecka i każdego z procesów fizjologicznych związanych z jego tworzeniem.

Wstępna faza badania jest rozmawiać z rodzicami o funkcjach ciąży i porodu, a także warunków socjalnych edukacji dziecka: jak często mówi do niego, jaką użycia języka w komunikacji i wiele więcej.

Następnie badanie diagnostyczne mowy i określa, w jaki sposób elementy systemu mowy powstają w tym przypadku. Aby to zrobić, najpierw badamy stopień pokrewieństwa rozmowy przez prośbą o opisanie obrazu własnymi słowami lub obiektom nazw.

Dalej jest badanie struktury aparatu wokalnego i koreluje z ruchliwość trwa do diagnostyki pamięci werbalnej, jak również resztę procesów psychicznych dziecka.

Po tym wszystkim, jest ona zawarta przez logopedy, lekarza, który wskazuje poziom OHP i czynników przyczyniających się, jeśli są one obecne. Inspekcja pozwoli uspokoić rodziców, którzy do tej choroby miały opóźnienie rozwoju mowy, który charakteryzuje się powolnym tempem kształtowania umiejętności konwersacyjne dziecka, a zatem nie narusza.

działania naprawcze

Dla celów terapeutycznych, przeprowadza takie zdarzenia jak korekcie NRO. Co to jest i jak jest ona wykonywana, przedstawimy poniżej.

Na pierwszym poziomie, nacisk położony jest na rozwijanie zrozumienia leczenia dziecka oraz aktywizacji własnej wymowy. Nie mówimy o poprawności fonetycznego punktu widzenia, ale gramatyka jest podana pewną wartość, aby poprawnie zapamiętać słowa konstrukcji.

Jeśli OHP Level 2 dzieci, korekta obejmuje tworzenie zdolności do konstruowania zdań i odróżnienia struktury leksykalne, wyrafinowanym dźwięku wymowy, to jest brak zobowiązania do korzystania z dodatkowych znaków w danym słowie.

Trzeci mowy jest rozwój połączeń i lepszą fonemiczna postrzeganie rozmowy. Dzieci przygotowują do prawidłowego przyswajania gramatyki.

Ale w tym najbardziej łagodną formę NRO – czwartego poziomu – środki zaradcze zostały zaprojektowane w celu dostosowania do normalnej zdolności konwersacyjne od wieku, umiejętności uczenia praktykowane pisania liter i słów, a także podstawy czytania.

Na dwóch pierwszych poziomach choroby, dzieci w wieku szkolnym nie może być przeszkoleni na równi z rówieśnikami i wymagają szczególnej uwagi. Aby to zrobić, istnieją instytucje edukacyjne dla szczególnych kategorii uczniów, których nauczyciele zwrócić szczególną uwagę na zapewnienie, że istniejące problemy zostały przezwyciężone z czasem. Kiedy OHP trzeci poziom można dowiedzieć się w zwykłej szkoły, ale w specjalnych klasach naprawczych, aw czwartym dziecko może swobodnie przejść w pierwszej klasie na równi z rówieśnikami, ale regularnie uczęszczać na zajęcia w terapii mowy.

Wizualne modelowanie jako metoda leczenia EPD w starszych dzieci w wieku przedszkolnym: Wskazania do stosowania

Lekarze Logopedzi po środków diagnostycznych dla dzieci z EPD trzecim i czwartym form powiadomienia zazwyczaj mają następujące objawy:

 • spójne zdania bardzo krótkie;
 • niespójność wypowiedzi;
 • Tekst nie może wynosić od związku przyczynowego i logiczny;
 • mała baza informacji.

Również dzieci są często chętnie rozmawiać o kolorach, jak spędzili lato lub odwiedzić park rozrywki, ale żeby napisać esej na ten temat nie mogę. I nie dlatego, że są słabo poinformowani o czymś, ale ze względu na brak możliwości w projektowaniu wspomnień związanych gramatycznie poprawnie sformatowany strukturę.

Dlatego logopedzi często używają modelowania wizualnego jako metoda doskonalenia umiejętności językowych w ONR. Dzięki niemu dzieci mogą nauczyć się dostrzegać tych lub innych abstrakcyjnych pojęć jak obrazami, ponieważ, według wielu ekspertów branży w młodym wieku materiał wizualny jest trawione szybciej niż werbalne.

Pojęcie symulacji wizualnej

Dobry materiał symulacji nazywa właściwość odtworzenie przedmiotu, obejmujący następujące etapy:

 • Analiza abstrakcyjnej koncepcji;
 • jego tłumaczenie na język migowy;
 • do symulacji.

W terapii mowy, ta metoda jest stosowana jako sposób uczyć się nowych słów, a także do poznania nowych zjawisk środowiskowych dla małych dzieci. Jest to szczególnie ważne dla dzieci z ONR, którzy zostali pozbawieni komunikacji z rodzicami, a oni niewiele uwagi poświęcono w kategoriach postrzegania świata.

Dla wieku przedszkolnym do uzupełnienia słownictwa i poprawę funkcji mowy obsługą takich zadań jak parafraza tekstu, opierając swoją historię filmu, opis działania.

Eksperci Doświadczenie wykazało, że klasa NRO użyciu symulacji wizualnej mogą w wielu przypadkach znacznie poprawne słownictwo i umiejętności komunikacyjne, aby doprowadzić do normalnej dla ich wieku.

Nie ma potrzeby na alarm?

Naturalnie, nie jest zawsze pod rodzice strach mieć uzasadnioną podstawę. Na przykład, jeśli masz dziecko od dwóch lat może wypowiedzieć tylko kilka słów, a dziecko sąsiada już dręczony przez innych pytań dotyczących uporządkowania świata, jest całkiem możliwe, że już po kilku miesiącach sytuacja zmienia się dramatycznie, a powodów do zmartwień nie będzie będzie.

Jednak zaufanie najlepiej jest odwiedzić lekarza i posiadają odpowiednie środki diagnostyczne, aby ustalić, czy opóźnienie jest normalne w przypadku, czy nie.

Podobnie, nie można brać za niezdolność OHP dziecka wymówić pewien list, najczęściej na „p”. Taka wada, oczywiście, nie możemy tracić z oczu, należy je traktować w logopedy. W przeciwnym razie, może pozostać na całe życie. Jednak nevygovarivanie jedną literę nie pociąga za sobą zaburzenia mowy globalnych.

Jak można widać, NRO, w większości przypadków, utwardzone i korygowane, jeżeli rodzice dziecka w czasie, aby zwrócić uwagę na poważne choroby i nadają się do tego problemu. Kluczem do prawidłowego rozwoju ciąży, podczas którego przyszła mama powinna prowadzić zdrowy tryb życia, a także nie może być poddany różnego rodzaju zagrożeniami.