411 Shares 9467 views

Ostrość wzroku – co to jest ten lek?

To jest niemożliwe do przecenienia znaczenie wizji osoby. Dzięki niemu możemy uzyskać lwią informacji o rzeczach, które nas otaczają. Kilka razy mamy do czynienia z koniecznością przeprowadzenia badania ostrości wzroku, począwszy od wczesnego dzieciństwa o dopuszczenie do szkoły i przedszkola, a ostatnim urządzeniem na komisję lekarską do pracy i biura rekrutacji lub prawo jazdy.


W biurze okulisty sprawdzić różne cechy oka, w tym ostrości wzroku. Procedura ta nazywana jest visometry. Metoda opiera się na wykorzystaniu specjalnych tabel z zestawu znaków, które są oferowane do pacjenta rozważyć pewną odległość. W Rosji ustawić standard 5 metrów. W medycynie, ostrość wzroku – umiejętność dostrzegania i rozróżniania między dwoma blisko obiektu. Normą jest, gdy człowiek może zobaczyć z odległości kilku metrów, dwa punkty, a odległość między nimi wynosi 1,45 mm.

kąt widzenia

Określa ona pozorną wielkość obiektów, które są bliskie w dwóch oddzielnych punktach, a nie stopione. Jedna rzecz może być postrzegane przez oko na różne sposoby. Zależy to od tego wyniku zmniejsza jego kąt widzenia zwiększa się, a tym samym rozmiar obrazu na siatkówkę. Dzięki temu dowiesz się z okulistą. W recepcji można uznać definicję ostrości wzroku. Wszystkie dane zostaną zapisane w dokumentacji medycznej.

Ostrości określa najmniejszy kąt widzenia, w której może jeszcze znajduje się w pobliżu każdego innego punktu widzenia oddzielnie. Ta definicja ciężkości pojawiła się 200 lat temu. Jest on stosowany w nowoczesnej medycynie do tej pory. Na podstawie wniosków wyciągniętych przez angielskiego uczonego Robert Hooke, stół niemieckiego okulistę Snellena została opracowana. Doktor normy fizjologicznej, co odpowiada 100% widzenia, przyjęty kąt widzenia równy jeden stopień.

Snellen tabela składa się z 11 linii. Powyżej znajduje się duża litera wiersz w dół inne spadki wielkości. Egzaminy przeprowadzane oko z odległości 6 metrów. Obliczony ostrość następująco: liczba stóp do listów – to licznik, mianownik – odległość, która jest uważana za najlepszą osobą, aby móc czytać znaki.

egzaminy oko za Sivtsev

Każdy z nas pamięta tabeli Sivtseva w gabinecie okulisty, który jest używany przez rosyjskich lekarzy. To proste narzędzie jest nadal bardzo popularne. Tabela Sivtseva – jest 12 linii z literami, które są większe przy każdej kolejnej ścieg jest zmniejszona. Pacjenta na odbiór widzi tylko znaki. W rzeczywistości na stole mają litery wsparcia. Dla przykładu, «D» po lewej pokazuje dystans, z którego człowiek musi rozróżnić pomiędzy znakami. Na dolnym rzędzie wynosi 2,5 m do góry – dwukrotnie. Z prawej strony litery «V» zauważa, ostrość wzroku w jednostkach podczas odczytu z 5 metrów:

 • widoczny jest zakres poniżej – 2,0;
 • widoczny tylko górny rząd – 0,1;
 • co dziesiąty jest to widoczne z dużej odległości 5 metrów – 1,0 (normalny Vision).

Ostrość wzroku – to środek, który może zawierać więcej niż norma 1,2 do 3,0. Pod zjawisk patologicznych, krótkowzroczności, dalekowzroczności, astygmatyzmu, zaćma, jaskra ostrość może spaść do 0,4 i 0,05. Główną różnicą jest to odległość, w której człowiek może wyraźnie zobaczyć obiekt. Powiedzmy, gdy ostrość wzroku 1,0, można zobaczyć wiele samochodów z 40 metrów, z indeksem 0,4 – 16 m, nie więcej, inaczej numery z listy seryjnej.

Jeżeli ostrość wzroku wzrosła w codziennym życiu korzyści z tego zjawiska trochę. Kierowcy zobaczyć wczesne oznaki i innych obiektów, ale zdolność tych osób nie różnią się od tych z normalnego widzenia.

Tabela Orłowa

Stosowane do diagnozowania dzieci, które nie potrafią czytać. Tutaj, zamiast litery drukowane zdjęcie. Zasada działania jest taka sama jak tablica Sivtseva – wielkość rzędu zmniejsza się ku dołowi. Jeśli dziecko nie rozpoznaje znaki z odległości 5 metrów, ostrość tak wizualny jest niska. W tym przypadku, zdający wnieść na stół na dwóch nogach, aż wołał górny wiersz obrazu poprawnie. zasady walidacji:

 1. Wysoki poziom oświetlenia (700 luksów).
 2. Pierwszy badali prawe oko, drugi – w lewo.
 3. Oczy nie zazhmurivayutsya i chowają się za klapką.
 4. W 1-3 linii błędy są niedopuszczalne. Linie C 4-6 – jeden błąd. C7-10 dwa dozwolone.
 5. Na oglądanie znak wyróżnia się nie więcej niż trzy sekundy.

Uproszczenie i przyspieszenie ostrość wzroku optotypes pomocy projektorów. Kątowa wielkość reprodukcji symbolu, bez względu na odległość od ekranu pozostaje niezmieniona. Ważne jest, aby pacjent, a urządzenie jest wyświetlane na ekranie w tej samej odległości.

W celu określenia ostrości wzroku u pacjentów obłożnie specjalny tabeli oblicza się w odległości 33 cm od oka. Kontrola jest tu sam rozpoznać znaki i wolne czytanie mały tekst o znaku na odległość, w którym badanie zostało przeprowadzone.

Co jest oko i jak to działa?

Ostrość wzroku – to niesamowite pracy zespołowej oczy, umysł i mózg. Poważny i skomplikowany mechanizm szarej, zapewniając przesyłania, przetwarzania i interpretacji informacji przychodzącej od narządu wzrokowego, nie badano do tej pory. Mówimy o unikalnych rzeczy – funkcjonowanie oka wraz ze świadomością. Poruszają się na bok, w górę iw dół, co daje nam szeroki przegląd maksimum.

Porównaj oko do pracy z aparatem, są one wykorzystywane do wielu, nie jest prawdą. Tak wizualny narządu – kompletny system optyczny składający się z soczewki, rogówka, ciele szklistym i wilgoci. Jednak urządzenia optyczne prostu usunąć obraz na filmie, a ludzie rozpoznają trafienia na siatkówce informacji i, począwszy od tego czynu.

ciekawostki

O oczach mają wiele ciekawych informacji, które mogą nie wiedzieć:

 • Codziennie, 12 godziny na migający osoba spędza 25 minut.
 • Krótkowzroczność – choroba japoński. znaków Kanji postrzegane są trudne, więc jeśli trzeba czytać dużo czasu, aby naprawić oko na krótkie odległości. To psuje wzrok.
 • Noworodki zaczynają migać z sześciu-miesięcznego.
 • Każdy od urodzenia niebiesko-szare oczy. Zaledwie dwa lata później sprzedał prawdziwy kolor.
 • Tylko 2% ludzi na ziemi mają zielone oczy.
 • Wzór z tęczówki oka u ludzi, a także odcisk palca jest unikalny. Na nim jest również możliwe do zidentyfikowania osoby.
 • Człowiek z 150 batów za każdym wieku.
 • Z otwartymi oczami nie włączy do kichania.

Najprostszym sposobem na sprawdzenie, czy normalna ostrość wzroku jest patrzeć na nocne niebo, aby znaleźć Wielki Wóz. Jeśli uchwyt wiadra obok przeciętnego gwiazdy widać kolejny mały, więc normalną ostrość. W ten sposób badanie przeprowadzone przez starożytnych Arabów.

Wizualne Rights Acuity: objawy

Jak często możemy znaleźć czas na wizytę do okulisty, gdy oczy są ból, nie wspominając środka zapobiegawczego? Jednak pogorszenie następuje stopniowo. A jeden nie zauważy od razu, że ostrość wzroku maleje.

Powodzenie leczenia może liczyć tylko z terminowym wykryciu wady. Najczęstsze rodzaje naruszeń są: dalekowzroczność / krótkowzroczność, astygmatyzm, starczowzroczność, zaćma. Objawy sugerujące zmniejszenie ostrości widzenia, co następuje:

 1. Chodzi o twardym spojrzeniu na rzeczy, które wcześniej były dobrze widoczne. Co ważne, co stało się obiekt, aby zobaczyć co gorsza – te blisko lub tych daleko.
 2. można wyraźnie zobaczyć obraz w porę i złe, jeśli trochę odbioru głowę na bok. Sugeruje to częściowe pogorszenie jakości.
 3. Ból, swędzenie, uczucie ciała obcego, suchość, pieczenie nie zawsze mogą być objawy zaburzeń w ostrości wzroku, ale często towarzyszy poważnych chorób oczu i powiedzieć przepięcie.

Patologiczne przyczyny zaburzeń rozwojowych

Zaćma – najczęstszą na świecie przyczyną obniżonej ostrości wzroku. To całkowite lub częściowe naruszenie przejrzystości soczewki, która znajduje się za tęczówką i źrenicy. W młodości, w przypadku braku chorób wrodzonych uczeń całkowicie przezroczysty i elastyczny, przechodzi do oka wszystkie promienie światła i od razu skupia się na odległych, w pobliżu obiektów. Wraz z wiekiem soczewka mętnieje i stopniowo traci zdolność do skupienia obiektów w różnych odległościach. Zaćma – głównym powodem, dzięki którym rozwija zaburzenia widzenia i ślepoty. Po 40 latach, każde 6 osób mówi, że to choroba, po 80 – każda. Objawy zaćmy :

 • Niewyraźne widzenie, zmniejszenie ostrości wzroku stopniowo.
 • Pojawienie się obiektów rozmycie.
 • Zmniejszając kontrast i jasność koloru.
 • Kolor źrenicy jest biały.
 • Odległość widoczności i blisko.
 • Pojawienie się wokół jasnych źródeł światła oślepiający aureole.

Poprawa ostrości wzroku może przeprowadzić jeden sposób – przeprowadzaniu operacji mikrochirurgiczny, podczas którego soczewka chmurzy jest zastąpiony sztucznym implantem. To jest bezpieczna operacja, po czym Zdecydowana większość pacjentów powtórnie uzyskać wysoką ostrość widzenia.

Nadwzroczność i krótkowzroczność

Dalekowzroczności (dalekowzroczność) – choroba do którego obraz jest tworzony za siatkówką. Przyczyną tej choroby jest w osi krótkiej lub złego oka władzy załamujących soczewki, która jest niewystarczająca do stworzenia normalnej ogniskowej.

Krótkowzroczność (krótkowzroczność) – tworzenie obiektu w przedniej części siatkówki. Choroba jest załamania i osiowym. W pierwszym przypadku zwiększa współczynnik mocy soczewki lub rogówki, w drugim – długość oka. niewystarczająca długość ogniskowej formacja.

Astygmatyzm – naruszenie jest spowodowane przez zmiany w kształcie gałki ocznej. Staje się idealnie okrągły, owalny w normalnym oku. Patologia rozwija się zwykle w dzieciństwie i towarzyszy krótkowzroczności lub nadwzroczności. Jeśli czas nie rozpocząć leczenie – może to prowadzić do gwałtownego pogorszenia ostrości wzroku lub zeza.

dalekowzroczność starcza

„Choroba jest krótki ręki” – tak to choroba pod inną nazwą. Większość osób cierpiących na tego typu naruszenia, po 40 latach. Kiedy utrata ostrości wzroku presbyopia objawia się utratą widoczności małych obiektów i czcionki w pobliżu. Musimy odsunąć gazety, hafty zaangażowany w oddali.

Objawy i przyczyny prezbiopii

Pierwszą rzeczą, którą należy powiadomić osobę – rozmycie obiektów z bliskiej odległości. Muszę wysilać wzroku, aby ustawić ostrość obrazu z powodu tego, co rozwija się zmęczenie oczu, bóle głowy, zmęczenie wzrokowy. Wszystkie zmiany związane z prezbiopii wyniku procesów związanych z wiekiem w strukturze soczewki wewnątrzgałkowe i mięśni.

Najbardziej oczywistym i skutecznym sposobem korekcji – okulary do czytania i soczewek progresywnych, które są używane tylko podczas pracy w zwarciu. Operacja jest również możliwe, ale jest środkiem ostatecznym, co wiąże się z pewnym ryzykiem.

niedowidzenie

zaburzenia patologiczne, określane jako „słabych oczu”. To jedna trzecia wszystkich istniejących chorób u dzieci, związane z narządu wzroku. Jest to poważna choroba, co prowadzi do niebezpiecznych powikłań. Powodem, który spowodował takie naruszenie ostrości wzroku może być nabyte wady lub wady wrodzone. Niedowidzenie występuje, gdy pogorszenie jednego lub obu oczu jednocześnie.

Patologii często rozwija się na tle zez, zaćma, astygmatyzm, nadwzroczność, zmętnienie rogówki, oczopląs. Główne zmiany zachodzą w korze wzrokowej. Informacje otrzymane w zniekształconej formie, która wpada do oka, wizualne zmniejszenie ostrości i nie jest usuwana okulary.

Przyczyny pomocnicze wadami wzroku

Jako dodatkowe czynniki ryzyka rozwoju procesów patologicznych emitował:

 1. Długotrwała praca przy komputerze.
 2. Przemęczenie mięśni ocznych.
 3. Słabo oświetlonym pokoju w pracy.
 4. Obecność bodźców wzrokowych (zbyt jasne kolory i działaniem światła i tym podobne. D).
 5. nadużywanie alkoholu, palenie papierosów.

Ostrość wzroku: leczenie i zapobieganie

komputeryzacji masa jest główną przyczyną problemów dyskopatii degeneracyjnych i wizyjnych. Nikt nie odmówi od komputera, ale nie jest to konieczne. Ważne jest, aby odpowiednio rozłożyć obciążenie na oku. Okulistów zaleca, aby ustawić monitor tak, że główne źródło światła znajduje się z boku, rozpraszania bezpośredniego efektu oślepienia i był nie bliżej niż 50 cm od oczu.

Okulary przeciwsłoneczne – nie tylko stylowe akcesoria ubrania, ale realne środki ochrony przed jasnym światłem, co pomaga zachować widzenie. Oprócz leczenia farmakologicznego, a punkty do okulisty zaleci wykrywanie naruszeń, konieczne jest podjęcie witaminy dla oczu: A, B, C, E. Specjalne gimnastyka, 15-minutowa przerwa kilka razy w ciągu dnia od komputera, aby pomóc zachować wzrok na długo.