266 Shares 9435 views

Bombardowanie atomowe na Hiroszimę i Nagasaki: przyczyny i konsekwencje

W następnym roku, ludzkość będzie obchodzić 70. rocznicę II wojny światowej, yavivshey wiele przykładów niespotykanej brutalności, gdy przez kilka dni lub nawet godzin zniknąć z powierzchni ziemi całe miasto i zabił setki tysięcy ludzi, w tym cywilów. Najbardziej jaskrawym przykładem jest bombardowanie Hiroszimy i Nagasaki, etyczne uzasadnienie, które jest kwestionowana przez każdego rozsądnego człowieka.


Japonia podczas końcowych etapów II wojny światowej

Jak wiecie, nazistowskie Niemcy poddali się w nocy z 9 maja 1945 r. To oznaczało koniec wojny w Europie. A także fakt, że jedynym przeciwnikiem koalicji antyfaszystowskiej pozostał imperialnej Japonii, która w tym czasie oficjalnie wojnę około 6 kilkunastu krajach. Już w wyniku krwawych walk jego wojska zostały zmuszone do opuszczenia Indonezji i Indochiny w czerwcu 1945 roku. Ale kiedy Stany Zjednoczone, wraz z Wielkiej Brytanii i Chin przedstawił ultimatum do polecenia japońskiej, został odrzucony w dniu 26 lipca. W tym przypadku, nawet w czasie konferencji w Jałcie, Związek Radziecki zobowiązał się w sierpniu, aby rozpocząć ofensywę na dużą skalę przeciwko Japonii, dla których koniec wojny, miał być przeniesiony do Południowej Sachalin i Wyspy Kurylskie.

Wymagania użyć broni atomowej

Na długo przed tymi wydarzeniami, jesienią 1944 roku na spotkaniu przywódców USA i Wielkiej Brytanii do czynienia z możliwością korzystania z nowych bomby sverhrazrushitelnyh przeciwko Japonii. Po tym, słynny projekt Manhattan, rozpoczęła rok wcześniej i ma na celu stworzenie broni jądrowej, to zaczął działać z nową energią i pracować nad stworzeniem pierwszych próbek zostały zakończone pod koniec działań wojennych w Europie.

Hiroszima i Nagasaki: Powoduje bombardowanie

Tak więc, w lecie 1945 roku, w USA stał się jedynym posiadaczem broni jądrowej na świecie i postanowił wykorzystać tę przewagę w celu wywarcia presji na przeciwnika i stary zarazem współpracownik antyhitlerowskiej koalicji – ZSRR.

Jednocześnie, mimo porażki, morale Japonia nie była złamana. O czym świadczy fakt, że codziennie setki żołnierzy Armii Cesarskiej stało Kamikaze Kaiten i skierował swoje samoloty i okręty torpedowe i inne cele wojskowe US Army. Oznaczało to, że w trakcie operacji naziemnej na terytorium Japonii Sam wojska sprzymierzone oczekiwać ogromne straty. Ten ostatni powód dziś najczęściej cytowane przez urzędników amerykańskich jako powód uzasadniający potrzebę takich działań jak bombardowania Hiroszimy i Nagasaki. Zapominamy, że w słowach Churchilla, trzy tygodnie przed konferencją w Poczdamie , Stalin powiedział mu o próbach Japończyków do ustanowienia pokojowego dialogu. Jest oczywiste, że takie wypowiedzi przedstawicieli kraju zamierza uczynić Amerykanów i Brytyjczyków, jak masowe bombardowania dużych miast wprowadziły ich przemysł wojskowy na krawędzi upadku i sprawił, że nieuniknione kapitulacji.

Wybór celów

Po otrzymaniu porozumienie co do zasady w sprawie użycia broni atomowej przeciwko Japonii, została utworzona specjalna komisja. Jego drugie spotkanie odbyło się w dniach 10-11 maja i było poświęcone wyboru miast, które miały być zbombardowane. Główne kryteria, które były kierowane do Komisji:

  • Obowiązkowa obecność wokół cel wojskowy obiektów cywilnych;
  • jego znaczenie dla Japończyków, nie tylko z ekonomicznego punktu widzenia i strategiczne, ale także z psychologicznego;
  • wysoki stopień znaczenia obiektu, zniszczenie miałoby powodować rezonans w świecie;
  • celem nie powinny były zostać zniszczone przez bombardowania, że wojsko było w stanie docenić prawdziwą moc nowych broni.

Które uważane jako cel miasto

Liczba „kandydatów” były:

  • Kioto, który jest największym ośrodkiem przemysłowym i kulturalnym oraz dawnej stolicy Japonii;
  • Hiroshima jako ważnego portu wojskowego i miasta, w których skoncentrowana sklepy armii;
  • Yokohama, która jest ośrodkiem przemysłu zbrojeniowego;
  • Kokura – lokalizacja największego arsenału wojskowego.

Według wspomnień ocalałych uczestników tych wydarzeń, choć najbardziej odpowiednie celem było Kioto, Stany Zjednoczone minister wojskowy G. Stimson nalegał na wykluczeniu miasta z listy, jak był osobiście zapoznał się z jego zabytków i reprezentował ich wartości do kultury światowej.

Co ciekawe, bombardowanie Hiroszimy i Nagasaki pierwotnie nie panierowane. Dokładniej, jako drugi cel został uznany za miasto Kokura. Dowodem na to jest fakt, że przed 9 sierpnia na Nagasaki przeprowadzono naloty, które spowodowały zaniepokojenie i zmusił mieszkańców do ewakuacji większość studentów w okolicznych wsiach. Nieco później, w wyniku długich dyskusji zapasowe cele zostały wybrane, w nagłych przypadkach. Są to:

  • dla pierwszego bombardowania, jeśli nie będzie w stanie trafić Hiroshima – Niigata;
  • na sekundę (zamiast Kokura) – Nagasaki.

szkolenie

Bombardowanie atomowe Hiroszimy i Nagasaki wymagał starannego przygotowania. W drugiej połowie maja i czerwca, w bazie na wyspie Tinian została przeniesiona 509 th Composite Air Grupy US Air Force, dlatego wyjątkowe środki bezpieczeństwa zostały podjęte. Miesiąc później, w dniu 26 lipca na wyspie przyniósł bomby atomowej „Little Boy”, a 28 numery komponentów do montażu „Fat Man”. W tym samym dniu Dzhordzh Marshall, który w tym czasie pełnił funkcję Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, umieścić swój podpis pod nakazanie wdrożyć bombardowania nuklearnego w dowolnym czasie po 3 sierpnia, gdy istnieją odpowiednie warunki pogodowe.

Pierwszy atak atomowy na Japonię

Data bombardowania Hiroszimy i Nagasaki nie można nazwać jednoznacznie jako ataków jądrowych na tych miast zostały popełnione z różnicą 3 dni.

Pierwsze uderzenie zostało zadane na Hiroszimę. I stało się 6 czerwca 1945 roku. „Honor” upuścić bombę „Little Boy” udał się do załogi samolotu B-29, nazywany „Enola Gay”, dowodzonej przez płk Tibbets. I przed odlotem pilotów, przekonany, że robi dobrą robotę i za ich „wyczyn” odbędzie się szybkiego zakończenia wojny, odwiedził kościół i otrzymał fiolkę z cyjankiem potasu w przypadku popadnięcia w niewoli.

Wraz z „Enola Gay” wzrósł trzy rozpoznawczego samolotu w powietrzu, mający na celu ustalenie warunków pogodowych i zgrubienie 2 z fotograficzną i urządzeń do badania parametrów eksplozji.

Ona bombardowanie miało miejsce zupełnie bez problemów, ponieważ japoński wojskowy nie zauważył obiektów udając się do Hiroszimy, a pogoda była bardziej niż korzystne. Co stało się potem można zaobserwować patrząc taśmę „bombardowania atomowego na Hiroszimę i Nagasaki” – dokumentalnego zmontowanego z kronik filmowych wykonanych na Pacyfiku pod koniec II wojny światowej.

W szczególności, pokazano grzyb, które, zgodnie z kapitana Roberta Lyuisa, który był członek załogi „Enola Gay” był widoczny nawet po ich płaszczyzna przyleciał z bomby punktu odbioru 400 mil.

Bombardowania Nagasaki

Zupełnie inaczej przebiegała operację spadać bomby, „Fat Man”, przeprowadzonych w dniu 9 sierpnia. W ogóle, bombardowanie Hiroszimy i Nagasaki, zdjęcia, które wywołują skojarzenia ze znanymi opisów Apokalipsy została przygotowana starannie, a jedyną rzeczą, która może dokonać zmian w jego realizacji, była pogoda. To, co się stało, kiedy wczesnym rankiem 9 sierpnia, na wyspie Tinian samolot przeleciał pod dowództwem majora Charles Sweeney i bomby atomowej „Fat Man” na pokładzie. Na 8 godzin i 10 minut rady przyszedł na to miejsce, gdzie miał spotkać się z drugim – B-29, ale go nie znaleźliśmy. Po 40 minutach oczekiwania, postanowiono dokonać samolotu bombowego bez partnera, ale okazało się, że miasto Kokura było 70% własnością mętny. Co więcej, nawet przed lotem był świadomy awarii pompy paliwa, aw chwili, gdy płyta się skończyła Kokura, stało się oczywiste, że jedynym sposobem, aby zresetować „Fat Man” – aby to zrobić w czasie lotu nad Nagasaki. Następnie B-29 udał się do miasta i wykonany reset bomby atomowej, prowadzony przez miejscowego stadionu. W ten sposób, przez przypadek Kokura został uratowany, a cały świat wiedział, że nie było bombardowanie atomowe na Hiroszimę i Nagasaki. Na szczęście, jeśli takie słowo w ogóle właściwe w tym przypadku, bomba spadła z dala od pierwotnego celu, dość daleko od obszarów mieszkalnych, nieznacznie zmniejszył żniwo śmierci.

Skutki bombardowania Hiroszimy i Nagasaki

Według naocznych świadków, w ciągu kilku minut wszyscy ci, którzy znajdują się w promieniu 800 metrów od epicentrum wybuchu, zmarł. Następnie rozpoczął pożary, w którym w Hiroszimie wkrótce zamienił się w tornado ze względu na wiatr, którego prędkość wynosiła około 50-60 km / godz.

Bombardowanie jądrowy Hiroszimę i Nagasaki i wprowadził ludzkość do takiego zjawiska jak choroby popromiennej. Pierwszy zauważył jej lekarzy. Byli zaskoczeni, że stan tych, którzy przeżyli pierwsze, poprawie, a potem zmarł z powodu choroby, której objawy jak biegunka. W pierwszych dniach i miesiącach po tym jak została przeprowadzona bombardowanie Hiroszimy i Nagasaki, niewiele mógł przewidzieć, że ci, którzy przeżyli to będzie całe życie cierpią z powodu różnych chorób, a nawet rodzić do niezdrowych dzieci.

późniejsze wydarzenia

9 sierpnia natychmiast po wiadomości od bombardowania Nagasaki i wypowiedzenia wojny przez ZSRR, cesarz Hirohito przemówił na rzecz natychmiastowego poddania się, pod warunkiem, że w kraju jego mocy. Ale po 5 dniach japońskie media podały jego oświadczenie o zaprzestaniu działań wojennych w języku angielskim. Ponadto w tekście Jego Wysokości wspomnieć, że jednym z powodów jego decyzji jest obecność wroga „strasznych broni”, których stosowanie może doprowadzić do zniszczenia narodu.