161 Shares 7641 views

Imiona greckich bogów – Panteon starożytnych ludzi

Starożytni Grecy praktykowali pogaństwem – politeizm, czczenia, w którym duża liczba bogów, z których każda była odpowiedzialna za jakiegoś jednego zdarzenia lub funkcji.

Greckich bogów, których nazwiska są znane niemal wszystkim w szkole, zachowują się jak zwykli ludzie na stanowiskach władzy. Są przebiegły, splot i kłótnia. Ich stosunek do siebie jest niezwykle skomplikowane, więc warto studiować mity, dedykowane do nich.

Najwyższy Bóg greckiego panteonu – Zeus piorunami rzucającego, ruszył na zewnątrz. Praktycznie wszystkie z głównych bogów Olimpu dzieci jesienią lub braci i sióstr, w tym jego żona, Hera, jednocześnie będąc jego siostrę, którą, według mitologii, często zmienia.

Hades, brat Zeusa, za podziemi, królestwa zmarłych. Wraz z nim, jego żona i jej matka Persefona Demeter związanych z interesującą mitu, tłumacząc zmianę pór roku.

Poseidon, brat Zeusa, jest władcą mórz i oceanów, chroni podróżujących morze. Zwykle przedstawiany z trójzębem w ręku.

Imiona greckich bogów, którzy są synowie Zeusa, znane niemal wszystkim: Aphrodite, Artemis, Ares, Apollo, Hermes.

Afrodyta, bogini miłości i piękna, które jest jednym z 12 największych bogów olimpijskich, urodziła się z morskiej piany, ale jednak, tradycyjnie uważane za córką Zeusa. To jest często określane w mitach jako wtórnego uczestnika akcji, ale istnieją historie przeznaczone tylko do niej.

Artemis i Apollo, bliźniaki urodziły się od Zeusa bogini Leto, oznaczają, odpowiednio, księżyc i słońce. Artemis, bogini łowów, wiecznie młody i Virgin protektora natury, jest często przedstawiany z łukiem otoczonym przez zwierzęta. Wiadomo Herostrat chcąc stać się sławny, to spalił świątynię poświęconą Artemidy. Apollo jako mecenas sztuki i nauki, był również uzdrowicielem.

Ares – bóg wojny, według pewnych założeniach miał nie greckiej i trackich pochodzenie, ale jest często określany jako syn Zeusa i Hery. Przez pewien czas był ukochany Afrodyty, jej siostra, ich związek jest wymieniona w wielu mitach i są przyczyną wielu konfliktów. Ich związek urodziła 6 dzieci: Phobos Deimos, Eros, Anteros, Gimerosa i harmonii. Jak widać, imiona greckich bogów zostały odzwierciedlone w astronomii, ale później w tej sprawie.

Hermes – patron kupców i złodziei, syn Zeusa i, według niektórych założeń, Maya, a z drugiej – Persefony, którzy przychodzą do Zeusa siostrzenicy. Hermes symbole są Kaduceusz i skrzydlate sandały, jak również charakterystyczny kapelusz, choć jest on często przedstawiany, a bez niego.

Również nie wspomnieć, Atena, która jest jednym z bogów olimpijskich. Ona jest patronem mądrości i wiedzy. Była córką Zeusa, zrodzone z jego głowy.

Innym znanym bogini, zajmuje znaczące miejsce w starożytnego greckiego panteonu, to Demeter, odpowiedzialne za płodność i rolnictwa, które jest dosłownie uniwersalny matka i siostra Zeusa. Imiona greckich bogów, takich jak Demeter, można zauważyć nawet w dzisiejszej kulturze, tak popularne w imieniu Rosji Dmitrij dosłownie oznacza „boginię Demeter”.

Jak już wspomniano, imiona greckich bogów, jak również ich rzymskie odpowiedniki, są szeroko stosowane w astronomii. Merkury (Hermes), Wenus (Afrodyta), Mars (Ares), Jowisz (Zeus), Saturn (Kronos, ojciec Zeusa), Uran (dziadek Zeusa), Pluton (Poseidon), a także satelity planet oraz liczne planetoidy.

Imiona greckich bogów, nie ma wątpliwości, znane niemal wszystkim, ale nie tylko ich nazwy, ale ich działania są godne badania, bo są ciekawe i zabawne.