252 Shares 5969 views

Witebsk, Katedra Wniebowzięcia: zdjęcia i historia

Święty Katedra Wniebowzięcia NMP w Witebsku – jedna z unikalnych zabytków architektury Białorusi. Cerkiew znajduje się nad brzegiem Dźwiny Zachodniej na założeniu Hill. Z niej wywodzi swoją nazwę Katedra.


historia

Lepiej znany na Białorusi i za granicą jest katedra NMP (Witebsk). Historia tego miejsca sięga XV wieku. Ta sama góra, które zwykło się nazywać Łysego, przez wiele wieków, została wykorzystana do budowy budynków sakralnych – świątynie.

Pierwsza wzmianka o kościele drewnianym, wzniesiona na górze, odnoszą się do początku XV wieku. Następnie została ona nazywa Kościół Wniebowzięcia NMP. W XVII wieku został przeniesiony do unitów. Unicki arcybiskup został zabity, a zniszczony obywateli świątynia w ciągu kilku lat. Kościół został rozebrany przez sąd, a później mieszkańcy Witebska przywrócił go na własny koszt.

Według niektórych raportów, kościół spłonął w połowie XVII wieku, a po pewnym czasie wybudował nowy drewniany kościół na swoim miejscu. Ale budowa szybko tracą swój pierwotny wygląd. Podczas gdy rezydent Witebsku, sędzia Adam Kissel, za własne pieniądze i zbudował świątynię założył klasztor Bazylianów go. Ale w XVIII wieku miasto zostało spalone wraz ze świątynią. Adam Kissel ponownie przywrócone wszystkie budynki.

Niestety, nie był to jedyny pożar w historii katedry. Wkrótce znowu spalony. To miejsce zostało opuszczone przez prawie dwadzieścia lat.

Pierwszy kościół z kamienia

Święty Katedra Wniebowzięcia NMP w Witebsku nie spieszy się odzyskać. Dopiero w 1743 roku zdecydowano się zbudować kamienny kościół. W ramach projektu opracowano z Grodno architekta Josepha fontanny. Świątynia stała się cennym budowa architektury miejskiej, jak sądzono, że autor rozwoju jako podstawy wziął jeden z kościołów w Rzymie i niemal skopiował. Ale budowa zatrzymała się niemal natychmiast, a dopiero po zjeździe z Witebska z imperium rosyjskiego pojawiły się pierwsze zmiany. Zbudowany w 1777 roku kościół został konsekrowany dopiero po dziesięciu latach.

Katedra kościoła Wniebowzięcia nazwano rzędu Pawła I na przeniesienie działu prawosławnego klasztoru. Ale trudności w drodze do katedry nie był koniec. Podczas Wojny Ojczyźnianej 1812 w kościele został wyposażony szpital francuskiej, wszystkie wartości zostały zniszczone. Po wojnie został przebudowany i stał się jasny punkt.

W połowie XX wieku, władza radziecka przyszedł w Witebsku. Katedra Wniebowzięcia został zamknięty, a po kilku latach wczesną jesienią rano eksplodował.

W tym samym miejscu, warsztaty dla produkcji obrabiarek zakład został zbudowany, ale wkrótce został opuszczony i zburzony.

Przywrócenie Zaśnięcia katedry Świętego

Na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku białoruscy architekci opracowali plan odbudowy katedry. W 1998 patriarcha Moskwy i Wszechrusi Aleksy II konsekrował kapsułkę i pierwszy kamień został położony na drugim miejscu zniszczonej świątyni.

Archeolodzy mają dowiedzieć się dokładnie lokalizację wszystkich części świątyni. Również w tym miejscu ludzkie szczątki zostały znalezione, które mogą należeć do ofiar NKWD lub niemieckiego gestapo. Szczątki pochowano obok katedry. Na jednej z jego ścian zainstalowana tablica pamiątkowa i krzyż.

Odbudowa świątyni rozpoczęła się w lecie 2000 roku. W ciągu trzech lat, zostały zakończone w dolnej kondygnacji katedry odbył się pierwszy liturgii. W 2005 roku ten etap został zakończony, a rok później był gotowy, a na pierwszym piętrze. Pod koniec 2007 roku, wzniesiono mury drugim piętrze i dzwonnicy.

W lecie 2008 roku został konsekrowany i zainstalowane na jednej z wież dziesięciu dzwonów, największy ważyć do dwóch ton. Został on wkrótce zainstalowane kopuły i krzyże.

Później rozpoczęły się prace wewnątrz świątyni, było nastrojowe oświetlenie. Na innej wieży zainstalowano jedenaście dzwony. Wśród nich są najcięższy dzwon w Białorusi, waży ponad pięć ton. Ogromna pomoc w odbudowie świątyni miał Rosjanin patronów. Podczas budowy katedry, odwiedził patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl.

W 2011 roku triumfował cały Witebsku. Katedra Wniebowzięcia został całkowicie odnowiony. Uroczyste otwarcie odbyło się w przeddzień wielkiego święta – Zwiastowania.

Mieszkańcy i turyści są zawsze chętnie przychodzą do kościoła, bo tylko tutaj można usłyszeć dzwonek ponad 20 dzwonów. Dumna ze swojej budowie Witebsku. Katedra Wniebowzięcia został konsekrowany 30 września 2011 roku, metropolita mińsko-Słuck Filaret w koncelebracji ze wszystkimi biskupami Białoruskiego Kościoła Prawosławnego.

Legendy

Istnieje wiele legend związanych z świątyni. Jedna z nich mówi, że pod katedrą istnieje podziemne przejście, które prowadzi do Zachodniej Dźwiny.

Wynika to z faktu, że w XVIII wieku podczas budowy świątyni zostały utworzyły systemy odwrócić nagromadzonych wód gruntowych z piwnic do rzeki. Krany były tak wysokie, że człowiek może chodzić po nich w pełni wzrostu. Z biegiem czasu, krany nie są już zatem jasne, w piwnicach zebrali sporo wody.

Cechy architektury katedry

Początkowo świątynia została zbudowana w stylu barokowym. Ze względu na wielkość naw (wydłużone przestrzeń ograniczona z obu stron przez podpory lub kolumny sąsiednich) utworzone objętościową strukturę katedrę. Sylwetka budynku została ozdobiona trzema światłami, jeden umieszczony powyżej głównej kopuły, drugi – na dwóch wieżach.

Do projektowania elewacji stosować łuki, nisz, taśmy osłonowej. Kompozycja została w pełni zakończona w XIX wieku. Na drugim piętrze znajduje się galeria. Ekstremalne nawy zostały podzielone na kaplice. Całkowita wysokość katedry sięga ponad pięćdziesiąt metrów.

Arcydzieło architektury

Witebsk zaskakuje odwiedzających z jego architekturą. Katedra Wniebowzięcia NMP – jedna z unikalnych roślin białoruskich. Jest to jedyna świątynia w Witebsku, dolna kondygnacja, która jest umieszczona pod ziemią. Po doświadcza wielu trudności, świątynia nadal reaktywowana i stają się jeszcze piękniejsze. Mieszkańcy Witebska naprawdę docenić to wspaniałe miejsce.

Jednym z rozbiórki świątyni Radzieckiego Petro Hryhorenko powiedział, że widząc ten cud, wiele ukląkł.

Przekształcił modern Witebsk. Katedra Wniebowzięcia zmienia się wraz z nim. To przyciąga nie tylko jego powagę zewnętrzne, ale także wewnętrzne dekorację, która tworzy szczególną atmosferę ciepła świątyni błogosławi dobrych przyczyn.

Wielu historyków porównać Białoruś rosyjskich budynków Katedra i docenić jej piękno. Niektórzy nazywają to arcydzieło architektury.