552 Shares 1785 views

Struktura piórka ptaka. Rodzaje piór

Pióra to nie tylko dekoracja ptaków. Dają ciepło, zdolność do latania, znalezienia pary w sezonie godowym, wylęgania potomności i ukrywania się przed drapieżnikami. Rozważmy rodzaje piór i ich strukturę.

Dlaczego ptaki potrzebują piór?

Upierzenie jest charakterystyczne tylko w klasie ptaków. Ważne jest dla ptaków i pełni wiele funkcji. To pióra, które pozwalają ptakom latać, tworząc uproszczony kształt ciała, a co najważniejsze – powierzchnię nośną skrzydła i ogona. Pióro chroni ciało zwierzęcia przed uszkodzeniem i urazami. Skuteczna funkcja wodoodporna – wierzchołki piór mocno przylegają do siebie i zapobiegają zwilżeniu. Dolna część konturowych piór, puchowe pióra i dół są ze sobą ściśle powiązane, tworząc na powierzchni skóry szczególną poduszkę powietrzną chroniącą ciało ptaków przed hipotermią.

Wtapianie ma inny kolor i kształt i zawiera informację nie tylko o gatunku, ale także o seksie ptaka. Wygląd odgrywa dużą rolę zarówno w komunikacji wewnątrzgatunkowej, jak i międzygatunkowej.

Ogólna struktura pióra

Plumage pełni wiele funkcji, a każdy z jego elementów może różnić się wyglądem. Następnie rozważymy, jakie są pióra ptaków. Struktura i skład upierza mają wiele wspólnego, niezależnie od przeznaczenia. Pióro składa się z białka keratynowego. Z tego samego materiału, co nasze paznokcie i włosy.

Struktura piórka ptaka jest następująca: pręt, środek czyszczący, brody, brody, haczyki. Podstawą każdego pióra jest centralny przegub. Kończy się wydrążonym okiem, które jest przymocowane do torebki w skórze. To nazwisko pojawiło się nawet w czasie, gdy pióra gęsie były używane do pisania. Porady były czyszczone, to jest zaostrzone.

Górna część pióra, na którym znajdują się brzozy, jest nazywana tułowia. Do tułowia pod kątem 45 °, elastycznymi formami filamentowymi są brodate brody pierwszego rzędu. Na nich są jeszcze cienkie i małe nici – brody (nazywane są także brodami drugorzędnymi).

Na sztabkach znajdują się haczyki, za pomocą których łączą się przeguby i tworzą sprężyste i gęste miechy, które może wytrzymać ciśnienie powietrza podczas lotu. Jeśli haczyki są odłączone, ptak poprawia je przy pomocy dzioba. Mechanizm jest często porównywany z zamkiem błyskawicznym. Borodochki w dolnej części wentylatora nie mają haków i składają się na dół.

Rodzaje piór

Struktura i funkcje piór można podzielić na kilka typów:

  • Kontur;
  • Sterowanie;
  • Koła zamachowe;
  • W dół;
  • Puszysty.

Pomimo faktu, że pióra zewnętrzne wydają się dość proste, w strukturze są złożone i uporządkowane struktury i składa się z mnóstwa elementów najmniejszych. Struktura pióra zależy od wykonanych funkcji.

Pierścienie konturowe

Pierścienie konturowe nazywane są tak dlatego, że tworzą kontur ciała ptaka i nadają mu kształt uproszczony. Są głównym typem upierzenia i obejmują całe ciało. Struktura konturu pierza ptaka jest następująca: pręt jest sztywny, brody są elastyczne i połączone ze sobą. Te pióra są umieszczone na ciele nie równomiernie, ale dachówka, która pozwala na pokrycie dużej powierzchni ciała. Są one zapinane w pterilia, specjalne obszary skóry. Struktura konturowego piórka ptaka tworzy gęsty wentylator, który prawie nie pozwala przechodzić powietrzu.

Hełmy i pióra

Pióra ogonowe są na ogonie ptaka. Są długie i wytrzymałe, przymocowane do kośćcowej kości i pomagają zmienić kierunek lotu.

Lotnicze pióra są silne, tworzą płaszczyznę skrzydła i mają na celu zapewnienie lotu. Znajduje się na skraju skrzydła i zapewnia ptakowi niezbędną siłę podnoszenia i przyczepność. Dolna część skrzydła ptaka pokryta jest jednym z typów piór – konturów.

Puszyste pióra i dół

Pierzaste pióra znajdują się na powierzchni ciała, pod konturem. Struktura piórka piórkowego ptaka ma swoje osobliwości: pręt jest bardzo cienki, nie ma haczyków na barbulek. Te pióra są miękkie, przestronne. Znajdują się między puchami w dół i konturu. Struktura piór ptasich piór pozwala na zapewnienie izolacji cieplnej.

Pooh przypomina piórko, ale z bardzo krótkim łodygą. Łańcuchy też nie mają haczyków, miękkich i runowych z barku.

Inne rodzaje piór

Bardzo interesujące może być struktura piór. Ptaki, a raczej ich gatunki, dużo, i mogą mieć własne cechy. Na przykład niektóre gatunki mają podobne do piór. Są bardzo cienkie formacje z długą łodygą i tylko na kilku końcach. Naukowcy nadal nie wiedzą dokładnie, jaka jest ich funkcja. Przypuszczalnie pióra filamentowe odnoszą się do organów sensorycznych i pomagają ustalić położenie lotu.

Struktura piór (ptaków niektórych gatunków), należących do zmysłów, jest zawsze specyficzna. Na przykład szczeciny, które wykonują zarówno wrażliwe, jak i ochronne funkcje, mają miękki rdzeń i kilka bolców u podstawy. Znajdują się one na głowie.

Istnieją również ozdobne pióra – zmodyfikowany kontur. Mają różne kształty i kolory i służą do przyciągania kobiet. Przykładem jest bogaty ogon peacock.

Większość gatunków ptaków posiada specjalny gruczoł, który rozwija tajemnicę, że zwierzęta smarują pióra. Zapobiega to zmoczeniu, czyni je bardziej elastycznymi. Ale są ptaki, które nie mają takiego gruczołu, a jego funkcja jest wykonywana przez pióra. W tym przypadku struktura piór ptasich jest prosta – składa się z jednego tułowia, który rośnie, rozdrabnia się w drobne cząstki, tworząc rodzaj proszku, który chroni upierzenie przed zmoczeniem i sklejeniu się.

Wtapianie wzrostu

Struktura pióra ptaka może być dość skomplikowana i rozwija się równie mocno. Podobnie jak włosy, pióra rosną z mieszków włosowych. Każde nowe pióro na początku rozwoju ma w tętnicy tętnicę i żyłę, która odżywia jej wzrost. Pień rozwijającego się pióra w ciemności jest ciemny, nazywa się krwią. Po zakończeniu wzrostu, oczko staje się przejrzyste, krew już nie wchodzi.

Powstający pióro jest chroniony przez woskową powłokę keratyny. Na pewnym etapie rozwoju pokrywa jest usuwana przez ptaka podczas czyszczenia piór. Jeden, dwa, mniej niż trzy razy w roku, ptak całkowicie zmienia jego upierzenie. Stare pióra same wypadają, ich miejsce zajmują nowe. Proces ten nazywa się moltingiem. Większość ptaków zanika stopniowo, nie tracąc zdolności latania. Są jednak gatunki, które tracą wszystkie pióra i nie mogą latać. Na przykład kaczki, łabędzie.

Kolorystyka

Struktura piórka ptaka wpływa na jego kolor. Możliwe jest oddzielenie czynników wpływających na kolor pióra na dwie grupy: fizyczne i chemiczne. Czynniki chemiczne obejmują obecność w piórkach różnych pigmentów. Linochromy w różnych stężeniach zapewniają żółty, zielony i czerwony kolor, melaniny – brązowe i czarne.

Czynniki fizyczne obejmują załamanie światła w komórkach pióra i kąt padania promieni. Powoduje to zielony, niebieski, fioletowy odcień i metaliczny połysk.