182 Shares 4246 views

Jak zbudować szklarnię z poliwęglanu własnymi rękami: podkreśla

Własna szklarnia daje możliwość uprawy różnych tropikalnych owoców i roślin, a także do jedzenia świeżych warzyw i ziół niezależnie od pory roku. W ogrodzie można zbudować szklarnię o dowolnej konfiguracji. Co będzie zbudowane z tego typu konstrukcji, zależy od warunków i życzeń osobistych właściciela. Ostatnio jednak na rynku budowlanym pojawiły się materiały syntetyczne o doskonałych właściwościach technicznych i doskonałej jakości. Wśród nich można wymienić blachę poliwęglanową o lekkim ciężarze, dużej wytrzymałości i znacznej odporności na zmiany temperatury i inne obciążenia. W tym samym czasie, wiedząc, jak zbudować szklarnię poliwęglanu własnymi rękami, możesz zaoszczędzić wiele i uzyskać piękną strukturę.


Projekt cieplarniany

Jak wiadomo, struktury szklarniowe składają się z dwóch głównych części – podstawy ramy i pokrycia. Jako materiał powlekający oprócz wstęgi poliwęglanowej stosuje się specjalną folię i szkło. Forma szklarni jest ustawiana przez podstawę, która jest przeznaczona do różnych modyfikacji – namiot, łukowe, jednopokładowe, szczytowe i inne.

Jednocześnie, biorąc pod uwagę kwestię budowy szklarni wykonanej z poliwęglanu własnymi rękami, należy wziąć pod uwagę, że podstawy ramy są również odróżniane w zależności od stosowanych surowców:

 • Drewniana rama – ten wzór działa dobrze, ale wymaga dodatkowej pielęgnacji i leczenia specjalnym związkiem w celu ochrony przed zepsuciem przez owady i wilgoć.
 • Profil ocynkowany – doskonały materiał na podstawę, lekki i szybki montaż. Ma też niski koszt.
 • Konstrukcje PVC – takie ramy są drogie, ale ich jakość i trwałość uzasadniają koszt.

Prace instalacyjne

Instalacja szklarni składa się z kilku etapów:

 1. Wybierz miejsce, w którym znajduje się szklarnia. Lepiej jest zbudować szklarnię na płaskiej powierzchni, a nie na nizinach, aby uniknąć gromadzenia się wody.
 2. Kolejność lokalizacji szklarni. Jednym z ważnych punktów w zrozumieniu, jak zbudować szklarnię poliwęglanu własnymi rękami jest znajomość prawidłowego układania struktury. Jeśli więc planujesz korzystać z pokoju przez cały rok, lepiej jest kierować ściany wzdłużne na północ i południe, wtedy rośliny otrzymają więcej światła słonecznego. Konieczne jest również wcześniejsze przygotowanie do budowy energii elektrycznej.
 3. Fundacja. W przypadku szklarni, która będzie stale używana, lepiej jest wyłożyć bazę betonową. U dołu rowu fundamentowego najpierw układaj warstwę żwiru, a następnie siatkę, aby wzmocnić sztywność. Dolny poziom rowu powinien znajdować się w odległości 0,8 m poniżej punktu zamarzania ziemi.
 4. Montaż podstawy. Ten rodzaj pracy różni się w zależności od wybranego typu ramy. W przypadku stosowania pokrywy poliwęglanowej najlepszą opcją jest profil ocynkowany.
 5. Wykonanie szklarniowej powłoki.

Powłoka szklarniowa z poliwęglanu

Aby wiedzieć, jak zbudować szklarnię poliwęglanu własnymi rękami, przydatne będą następujące informacje:

 • Gdy temperatura się zmienia, poliwęglan ma właściwość rozszerzania się i kurczenia się. Aby uniknąć deformacji i zniszczenia materiału, należy wziąć to pod uwagę podczas instalacji. W tym celu przymocowanie arkuszy otworów należy wykonywać z wyprzedzeniem przy użyciu wiertła elektrycznego, dzięki czemu elementy mocujące przechodzą swobodnie. Należy również pozostawić przestrzeń pod łącznikami i smarować punkt mocowania smarem, na przykład litol, aby zapobiec przyklejeniu.
 • Myśląc o budowie szklarni z poliwęglanu należy wziąć pod uwagę, że arkusze tego materiału są mocowane przez specjalne elementy profilowe. W tym samym czasie na początek jedna połówka profilu jest mocowana na ramie za pomocą śrub lub śrub, a następnie, po zakładaniu arkuszy, przymocuj drugą połowę niewielkimi wysiłkami. Mocowanie następuje z powodu wbudowanych zamków w tych elementach.
 • Miejsca łączenia z podłożem należy lakierować lub zaplombować taśmą klejącą.
 • Dla każdego typu ogrodu ważne jest zapewnienie dobrej wentylacji. Można to osiągnąć poprzez zaprojektowanie okien lub specjalnych otworów w konstrukcji.

Posiadanie szklarni jest bardzo wygodne i opłacalne, a budowa szklarni jest możliwa ręcznie, znając podstawy pracy i ważne kwestie. W tym przypadku można zbudować pomieszczenie spełniające warunki panujące w regionie i otrzymać doskonałe zbiory.