825 Shares 3287 views

Androgen – co to jest? hormon androgenów

Androgeny – męskie hormony płciowe, które odgrywają kluczową rolę zarówno w męskich i żeńskich w organizmie. Ważne jest, że poziom tych hormonów były normalne. Wszelkie odchylenia od normalnych wartości na ryzyko poważnych konsekwencji dla organizmu. Androgen – co to jest? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie w tym artykule.


androgeny

Jest to ogólna nazwa hormonów steroidowych, które są wytwarzane przez korę nadnerczy oraz gruczołów płciowych u mężczyzn (- jąder u kobiet – jajników). Ich cechą charakterystyczną – powoduje maskulinizację u pewnych stężeniach, androgenizację ciała, to jest w celu promowania rozwoju obu płci drugorzędnych cech płciowych.

Funkcje androgenów

 • Ma przeciwbakteryjne i przeciwzapalne działanie anaboliczne, która zwiększa syntezę białka i zapobiec ich rozkład.

 • Zwiększenie aktywności enzymów glikolitycznych (np heksokinazy), przy czym komórki wykorzystują glukozy szybciej.

 • Niższy poziom glukozy we krwi. Zwiększenie siły i masy mięśniowej.

 • Zmniejszenie całkowitej ilości tłuszczu podskórnego i zmniejszenie masy tłuszczu w stosunku do masy mięśniowej. Jednak pod ich wpływem może się zdarzyć odkładanie tłuszczu męskiego wzorca (na brzuchu) i jednoczesną redukcję tkanki tłuszczowej w miejscu typowym kobiecym – na udach, pośladkach, piersiach.

 • Androgen – hormon pod wpływem co zwiększa pobudliwość ośrodkowego układu nerwowego psychoseksualnego centrum seksualnego pożądania (libido) w obu płci, siły i częstotliwości prącia erekcji u mężczyzn, moc erekcji łechtaczki u kobiet.

 • Androgeny zmniejszenie ilości lipidów i cholesterolu we krwi, zapobiegania rozwojowi miażdżycy tętnic i chorób sercowo-naczyniowych.

 • Dzięki androgenów pojawić się lub rozwijać drugorzędowych cech płciowych: głos coarsens i opada na ciało i twarz włosy rosną męskiego wzorca, włosy mieszkowe włosy przekształcony terminalu, wzmocnione wydzielanie potu i zmienia swój zapach, penisa i jądra u mężczyzn wzrosła do genetycznie maksymalnej wielkości, rozwijanie pigmentację moszny i sutki, rodzaj męski szkielet powstaje i twarze zwiększona wielkość prostaty oraz liczbę tajemnic w nim.

 • Androgenów – hormonu, który w pewnym predyspozycją genetyczną może powodować łysienie głowy typu męskiego.

Jaki wpływ mają na androgeny kobiecego ciała?

Tak, androgen – co to jest i jaką funkcję spełnia w organizmie człowieka, okazało się. Mamy teraz wziąć pod uwagę wpływ nadmiernej zawartości tych hormonów w organizmie kobiety. Dla kobiet, dane są niezbędne hormony. Androgeny reguluje pracę gruczołów potowych i mieszków włosowych, promują tworzenie białek we włóknach mięśniowych. Określają one rozmieszczenie owłosienia. Wszystko to jest typowe dla zdrowego ciała kobiecego.

Jeśli podwyższony poziom androgenów – obraz znacznie się zmienia. Włosy zaczyna rosnąć na klatce piersiowej, twarzy, brzuchu, a tu na głowie, a wręcz przeciwnie, jest łysienie. Kiedy nadmiar hormonów danych treści gruczoły łojowe zaczynają wytwarzać duże ilości tłuszczu, pozostaje ona w nabłonku, bez konieczności przechodzenia się na powierzchnię skóry, w wyniku czego powstają trądziku. Zmiana zapachu potu. To jest rozwój górnej części ciała. Zmniejsza ilość tkanki tłuszczowej w dolnej części, figura kobieta zaczyna przypominać człowieka. Znacznie zmniejszone gruczołów sutkowych. Zakłócony cykl miesiączkowy. Staje się bardziej gruboziarnisty głos.

Wpływ androgenów na ciążę

Nadmiar androgenów w organizmie do wywołania choroby, takie jak hiperandrogenizmu. Stan ten charakteryzuje się różnych zmian układu hormonalnego, co może być bardzo niebezpieczne. Obecność takiej choroby w okresie ciąży wywołuje poronienie, to prowadzi do poronienia, która pojawia się na wczesnym etapie.

Który przyczynia się do rozwoju hiperandrogenizmu podczas zajścia w ciążę?

Przyczyny mogą być różne. Powodując stan choroby tarczycy, zapalenie, raka i innych. Objawy hiperandrogenizmu różne: trądzik, otyłość, przedwczesne pęknięcie błon płodowych słabej pracy i tak dalej.

Wykrycie choroby jest dość prosta. Ciężarnej prowadzone genitalia ultradźwięków. Należy również tomografia ultrasonografii nadnerczy, krwi i moczu. Leczenie tej choroby jest ustalana indywidualnie. Jak zmniejszyć androgenów u kobiet, to zostanie opisane poniżej.

Jak androgeny wpływają na skórę?

W okresie dojrzewania zwiększa produkcję hormonów w organizmie, które mogą spowodować pojawienie się dużej liczby trądziku. W pracy gruczołów łojowych, zależy od działania układu hormonalnego. Gruczoły może być „leniwy” lub odwrotnie, pracy pod presją. Skóra, w zależności od tego, staje się bardziej tłuste lub suche.

Wysypka może być utworzona w wyniku choroby układu hormonalnego, takich jak zaburzenia czynności jajników. Ponadto produkcja androgenów zależy od stanu emocjonalnego danej osoby. Ludzie są często w silnym neuropsychologiczne stresu lub depresji, poziom tych hormonów jest dalekie od normalnych wartości.

Brak androgenów w organizmie mężczyzny

Stan, w którym androgeny są produkowane w ilościach niewystarczających, nazywa hipogonadyzmu. Z reguły takie zjawisko jest diagnozowana po pięćdziesięciu latach, ale istnieją przypadki, kiedy choroba rozwija się do trzydziestu lat. Jeśli androgenów u mężczyzn są obniżone, mogą być odchylenia w poszczególnych układów organizmu. mogą wystąpić następujące zjawiska:

 • słaba erekcja, zmniejszenie popędu płciowego, brak orgazmu, pogorszenie ruchliwości plemników, częste parcie na łazience;

 • nagłe wzrosty i spadki ciśnienia krwi, zaburzenia serca, uczucie dławienia, zawroty głowy, migreny;

 • osłabienie, nerwowość, utrata koncentracji, bezsenność, apatia, depresja;

 • kości stają się bardziej kruche, masa mięśniowa jest zastąpione tłuszczem, następuje utrata włosów na brzuchu, stan skóry jest coraz gorzej.

gruczołu krokowego

Najczęściej mężczyźni iść do lekarza, to jest z tą chorobą. Gruczołu krokowego upośledza nie tylko fizyczne, ale także stan emocjonalny człowieka. częściej diagnozowana u młodych dorosłych z chorobą każdego roku. Bieżące interwencje terapeutyczne nie zawsze gwarantują lekarstwo. Często staje się przewlekła choroba, która grozi bezpłodnością. Gruczołu krokowego towarzyszy dysbioza układu moczowo-płciowego, co może powodować problemy z poczęciem.

Androgeny – rodzaj antybiotyku, ale do tej pory mechanizm właściwości hormonu jest słabo poznana. Jednak eksperymenty medyczne, stwierdzono, że patogenne mikroflora staje się mniej aktywne pod działaniem testosteronu. Oznacza to, że androgeny są w stanie normalizować mikroflorę narządów moczowo-płciowych.

Leki zawierające androgenów

Preparaty oparte na męskich hormonów płciowych, w szczególności – na podstawie testosteronu nazywane są sterydy anaboliczne. Dostępne narzędzia w postaci tabletek (preparat „methandrostenolone”) i wtryskiwania (lek „Winstrol®”). Leki mają wyraźne androgenne działania ze względu na obecność w składzie ogromne ilości testosteronu. Leki te mogą być stosowane w celu zwiększenia poziomu androgenów, ale powinno być to naprawdę konieczne.

Androgenne leki mają dobry efekt terapeutyczny w leczeniu menopauzy u kobiet. Zmiany hormonalne w tym okresie może prowadzić do nerwowych załamań i histerię. Leki zawierające androgeny, pomagają znormalizować stan emocjonalny kobiet. W niektórych chorobach niepożądane jest stosowanie tylko żeńskie hormony płciowe (na przykład, zaburzenia piersi lub narządów miednicy), w tym przypadku, którzy przyjmują leki zawierające androgenów.

Należy pamiętać, że sterydy anaboliczne mogą nie tylko zwiększyć ilość androgenów. są one również zaangażowane w normalizacji funkcji wielu narządów i układów organizmu ludzkiego: przyspieszenie przemiany materii, pobudzają białka i minerałów wymian i więcej.

Jak zmniejszyć androgenów w organizmie?

Oczywiście, te hormony odgrywają ważną rolę w męskim i kobiecym organizmie. Jednak wiele problemów zdrowotnych może spowodować androgenów. Co się stało, okazało się, a teraz dowiadujemy się, sposoby na obniżenie poziomu tego hormonu w organizmie.

 1. Przede wszystkim, trzeba poddać się badaniom lekarskim w celu ustalenia liczby męskich hormonów płciowych. Zgodnie z wynikami analiz endokrynolog przepisać odpowiednie leczenie.

 2. Aby zmniejszyć poziom androgenów, antyandrogenów zażywanie narkotyków. Działanie takich środków, mających na celu zmniejszenie syntezę hormonu i zapobiegania ich stężenia w określonych częściach ciała. Jednym z nich jest lek „Finasteryd” dotyczy wyrażony hirsutyzm (mężczyzna wzorzec wzrostu włosów). odnosi się również do antyandrogeny narkotyków „flutamid,” on obniża poziom testosteronu we krwi. Należy jednak pamiętać, że to narzędzie może mieć działanie toksyczne.

 3. Bardziej skuteczne i bezpieczne leki są-progestageny. Lek „cyproteronu” ma aktywność androgenów. Ze względu na właściwości progestagenu lek hamuje owulację, zapobiegając w ten sposób syntezę hormonów w jajnikach.

 4. Antykoncepcyjny „Diane-35” pomaga wyeliminować androgenizację znaki. Lek ten jest stosowany w terapii złożonej z łagodnym hirsutyzm. Ciągły odbiór oznacza przyczynia się do normalizacji cyklu miesiączkowego, zmniejszenie wielkości jajnika, zmniejszenie liczby trądziku.

Leczenie powinno być prowadzone tylko pod nadzorem specjalisty. Aby zapobiegać występowaniu objawów niepożądanych należy zawsze uważnie instrukcje na lek. Coming pełny przebieg leczenia, zaleca się powtórzenie badania. Być może trzeba drugi kurs leczenia.

W tym artykule nauczyłeś się więcej informacji na temat tego hormonu androgenów – co to jest, jakie funkcje tych hormonów jest wykonywane w ludzkim organizmie i jak normalizować ich poziom.