364 Shares 1164 views

Świątynia Tychwina Ikona Matki Bożej w Aleksiejewskim: historia, opis, harmonogram usług

Pojawiła się gorąca wiara prawosławnych ludzi w cudowną ikonę, poświęcona Matce Boga Tikhvinów. Obraz ten był w dużym stopniu wśród Rosjan. Pierwszą lokalizacją ikonki był Kościół Wniebowstąpienia Dziewicy, który palił się trzy razy podczas pożaru, ale ikona cudownie pozostała bez szwanku.

O głównym

Druga połowa XVII w. Oznaczała fakt, że car. Aleksiej Mikhailowicz wyłożył kamień węgielny kościoła, ale konstrukcja została zakończona po śmierci suwerena. Nowy kościół na cześć ikon Tikhwina Matki Boskiej w Aleksiejewskim poświęcony był przez patriarchę i młodego władcę Fiodora Aleksiejewicza. Świątynia była kochana w królewskiej rodzinie, a zatem dla królewskiej pary, w kaplicy zostały specjalnie zbudowane dwie małe kaplice. Za panowania, zrobił wiele dla świętej siedzibie, przydzielił wiele środków finansowych na pomoc. Przecież ten car często odwiedzał kościół imienia Tikhwina Matki Bożej w Aleksiejewskim i klęczał przed sanktuarium. Był bardzo pobożnym i religijnym monarchistą.

Trochę historii

Ciekawe wydarzenia, które miały miejsce w świętej siedzibie przez cały jej istnienie. Świątynia ikona Tikhwina Matki Bożej w Aleksiejewskim znajduje się na starożytnej drodze Troitska, która prowadzi do Trójcy-Sergiusz Lavry, która zachowuje relikwie jednego z najbardziej cenionych świętych w Rosji – Sergiusza z Radonezh. Raz, podczas strajku Streltsy, car Piotr 1 zatrzymał się w tej świątyni. Wiedząc o tym, przybył tam duży oddział streltsi, który, żałując i prosząc o miłosierdzie, upadł na kolana przed królem, kłaniając głowy. Piotr 1 przebaczył wszystkich i przebaczył, chociaż inni streltsy zostali zabici. W 1812 r. Moskwa zdobyła armię Napoleona, która zbezczeszczyła wiele rosyjskich sanktuariów, nie była wyjątkiem dla kościoła na cześć ikon Tikhwina Matki Bożej w Aleksiejewskim. Świątynia stopniowo przekształciła się przez wojsko francuskie w sklep spożywczy, gdzie umieściła swoje przepisy i używała refektarza jako stajni. Przez długi czas wszystko było spustoszone, a dopiero w 1824 r. Cesarz Aleksander 1 przydzielił ze skarbca około 20 tysięcy rubli na przywrócenie świątyni. W tym samym czasie zbudowali dzwonnicę. W 1836 r. Odbyło się ważne wydarzenie dla samej świątyni i całego kościoła. Po raz pierwszy świątynia została pomalowana przez utalentowanego artysty D. Scotti. Cały kompleks świątynny w swoim stylu architektonicznym jest modelem budynku kościoła w postaci "rosyjskiej uzorochyy".

Opis Kościoła Tikhwina Ikony Matki Bożej w Aleksiejewskim

W pierwszej połowie XIX w. Zlikwidowano sufit pracowni refektarza, a od tego czasu stał się pokojem jednozakresowym. Na drugim piętrze były tylko chóry, które przemierzały ściany wzdłuż zachodniej, południowej i północnej części budynku. Na tych refrenach zachowane są stare żyrandole, zamknięte poręczami. Na kosztach kupca Konstantinowa, w narożach refektarza, pod chórami, zbudowano specjalne ołtarze św. Mikołaja i św. Sergiusza. W owym czasie w Rosji architekt Bykovsky zainwestował duszę i wszystkie swoje umiejętności w architektoniczny styl ołtarzy, których konsekracja odbyła się w maju 1848 roku.

Wiadomo, że pieszo pielgrzymka do świątyni Tikhwina Ikony Matki Bożej w Aleksiejewskim. Nawet członkowie rodziny królewskiej na czas podróży odmówili wszystkich wygód, aby w tym czasie przygotować się na wielkie sakramenty spowiedzi i komunii.

Życie podczas rewolucji

W 1917 roku, w listopadzie, pod północnym końcem świątyni, w symetrii z boczną kaplicą Aleksejewskiego, powstała kaplica Wielkiego Martyra Tryfona. Wierzący mieli okazję ukłonić się świętym i zaszczytić jego pamięć.

W 1922 r. W kościele założyli kościół Zmartwychwstania Pańskiego, który znajduje się w piwnicy kościoła. Ponadto w tym samym czasie wzniesiono płot świątyni i dom przypowieści.

W okresie panowania bezbożności i straszliwych represji w Rosji w okresie radzieckim otworzyła się świątynia ikona Tikhwina Matki Bożej w Aleksiejewskim. A kto chciałby dotknąć wielkiego sanktuarium, mógłby odwiedzić go, odwiedzić służbę uwielbienia i czcić cudowną ikonę. Nie przeszkodziło to jednak rządowi sowieckiemu w 1922 r. Wycofania się z części świątyni w celu zlokalizowania tam bazy warzywnej, a następnie jej wykorzystania w warsztatach artystycznych. Ponadto skonfiskowano mienie należące do świątyni. To jest 114 kg srebra i 58 diamentów. Dzwonki na dzwonnicy nie były dotykane, ale nie dzwonili przez długi czas i nie podobały się przesłuchaniu parafian. Drzewa wokół kościoła były tak rozszerzone, że stało się prawie niewidoczne i znikło z pola widzenia. I tylko w 1998 roku wszystkie pomieszczenia zostały całkowicie przeniesione z powrotem do świątyni.

Cuda dokonane przez sanktuarium

Istnieje tradycja naszych czasów, że w 1941 r., Podczas inwazji Hitlera, Stalin kazał Stalinowi latać samolotem Moskwie, biorąc cudowną ikonę Matki Bożej Tikhvinów. Zrobili to, aby utrzymać morale armii i ludu. Co zaskakujące, ofensywa sowieckiej armii wkrótce zakończyła się sukcesem, a miasto Tikhvin zostało wyzwolone od Niemców, w którym trzymano oryginał ikony. Być może jest to tylko legenda, ale wierzymy, że ludzie szczerze w to wierzą, ponieważ znają wiele innych cudownych zjawisk z Tikhvin Ikona Matki Boskiej w Aleksiejewskim. Świątynia jest teraz znana i stała się przystań dusz wielu wierzących.

Życie powojenne

Świątynia Tychwina Ikonka Matki Bożej w Aleksiejewskim mocno wstała z jego kolan. Po zakończeniu Wielkiej Wojny Ojczyźnianej dokonano wewnętrznych remontów, a już w latach 70-90 XIX w. Przeprowadzono renowację świętego klasztoru. Potem otworzyły się na oczach wielu parafian piękne malowidła słynnego włoskiego malarza D. Scottiego, ukrywającego się pod wieloma zapisami.

W 1945 r. Ojciec Władimir Jakedow objął stanowisko opata świątyni Tikhvinów. Archipelag Aleksandra Witaliewicza był znany w kręgach prawosławnych, od 1953 r. Był opatem klasztoru. W 1982 roku został powołany do tego odpowiedzialnego urzędu Archpretant Arkady Tyshchuk.

Wspaniała tradycja świątyni Tikhvin

Bardzo interesujące i ważne dla wszystkich parafian prawosławnych jest tradycja, która rozpoczęła się w 1962 roku w tym kościele. Corocznie 30 marca patronką liturgii był patriarcha Moskwy i całej Rosji Aleksiej II. Był poświęcony pamięci patrona Patriarcha Aleksego – Człowieka Bożego, na cześć którego chowano podczas obrzędu chrztu. To uroczyste wydarzenie było wielkim urlopem dla całej parafii i wszystkich wierzących, którzy przygotowali się na to wydarzenie z wyprzedzeniem.

Patriarcha Moskwy i całej Rosji Aleksiej lubił odwiedzić świątynię ikonki Tikhwina Najświętszego Teotokosa, aby prowadzić służbę. Święto to odbywa się 9 lipca. W tym czasie wielu wierzących przychodzi, którzy obchodzą wspaniałe święta.

W naszych czasach, na nowo przywrócono wszystkim, którzy chcą odnowionej świątyni, którą każdy może odwiedzić, a każdy wierzący może upamiętnić wspomnienie wielkiego męczennika Sergiusza z Radonezh. Na oficjalnej stronie świętej siedziby można znaleźć adres, numer telefonu, harmonogram usług. Kościół imienia Tikhwina Matka Boża stała się miejscem pielgrzymki dla nie tysiąc wierzących i chcę wierzyć, że to nie jest granica.