735 Shares 3648 views

Że otworzył holenderski Explorer Abel Tasman? Wkład Abel Tasman w geografii

Abel Tasman Yanszon słynny holenderski badacz, odkrywca Nowej Zelandii, Fidżi i Wyspy Bismarcka, a także wiele innych, mniejszych wysp. Jej nazwa pochodzi od Tasmanii wyspie, znajduje się na południe od Australii, która była pierwsza wizyta w Abel Tasman. Który otworzył słynny podróżnik, a gdzie był – o tym przeczytać w niniejszym materiale.

Tajemnica pochodzenia nawigatora

W rzeczywistości, myślałem Abel Tasman znana jest nie tyle, co najmniej, do dyspozycji historyków, istnieje też kilka dokumentów, które mogłyby rzucić światło na jego biografii. Wśród dostępnych źródeł, istnieje blog Voyage 1642-1643 gg., Napisany własną ręką, a niektóre z jego listów. Jeśli chodzi o datę urodzenia marynarza, znane jest tylko jeden rok – 1603. Miejscem narodzin Tasman stał się znany dopiero w 1845 roku, kiedy holenderska archiwa, sporządzonej zostały one znalezione w 1657 roku – Przypuszczalnie Lyutgegast wioski, znajduje się w Holandii, w prowincji Groningen.

Również niewiele wiadomo o jego rodzice żeglarza, oprócz tego, że jego ojciec, przypuszczalnie o nazwie Jans, jako drugie imię Abel Yanszon liczy „Jansa syn”. Gdzie Tasman był wykształcony, stał marynarza – na to jak nie ma informacji. Prawdopodobnie zanim skończył trzydzieści lat, nie zajmują wysokie stanowiska, ale Abel Tasman żeglowania po wodach europejskich, głównie ograniczona.

Przeprowadzka do Holenderskich Indii Wschodnich

W 1633 roku (według innej wersji – w 1634 roku) jest holenderski żeglarz opuścił Europę i udał się do Indii Wschodnich, były w tym czasie holenderski kolonii. Nie Abel Tasman pełnił funkcję kapitana na statkach należących do holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej, zyskując doświadczenie i to działało dobrze, już w 1638 roku został mianowany kapitanem statku „anioł”.

Tasmania musiał wrócić do Holandii, gdzie podpisał nową umowę z firmą od dziesięciu lat. Oprócz Indii powrócił z żoną, o których niewiele wiadomo. Mają córkę, która przez wiele lat mieszkała z ojcem w Batawii (obecnie Dżakarta), a następnie za mąż i przeniosła się do Europy.

Treasure Hunt

Wśród hiszpańskich i holenderskich odkrywców dawno legendy o jakiś tajemniczy, bogaty w metale szlachetne Wyspy Rico de Plata de Oro i Puerto Rico, co znaczy „bogaty” i „srebro złota bogaty”, rzekomo znajduje się w East Ocean Japonii. Anthony van Diemen, ówczesny gubernator generalny Indii Wschodnich, przeznaczony do znalezienia tych wysp. W poszukiwaniu dwóch statków, łączna liczba załogi, która wynosiła 90 osoby były uzbrojone. Statek „przeszczep” był prowadzony przez Abel Tasman.

02 czerwca 1639 statki z portu w Batavia i skierował się w stronę Japonii. Oprócz głównego zadania wyprawa miała niewielki problem. Na przykład, na Filipinach zostały dokonane w celu dostosowania mapę w regionie, dodatkowo, Mariners miał szczęście, aby otworzyć kilka nowych wysp Wyspy Bonin. Zostali również nakazał targować z rdzennych mieszkańców tych miejscach będą odwiedzają. Oni nadal iść w kierunku zamierzonego, ale wkrótce wybuchła epidemia statki, w wyniku wyprawy był zmuszony zawrócić. Jednak Abel Tasman, lata życia, które, ogólnie rzecz biorąc, przeszedł w niekończące się podróże, ale tym razem nie tracić czasu w drodze powrotnej, a jednocześnie nadal prowadzić badania na przestrzeniach morskich.

Nowa nawigacja – nowe zagrożenia

Ekspedycja wróciła do Batavia dnia 19 lutego 1640 r. Abel Tasman wyjazd nie był całkowicie udany, ponieważ jego załogi przeżyło zaledwie siedem osób zostało w lewo, a ładunek importowane towary nie są zbyt zadowoleni wylądować van Diemen, ponieważ nie można było odkryć bogate skarby tajemniczej wyspy. Mimo to, gubernator generalny nie mógł ocenić zdolność Abel Tasman, a od tamtej pory wielokrotnie wysyłane w różnych pływania.

Podczas kolejnej misji floty Taiwan złapany silny tajfun zatopił prawie wszystkie statki. Tasmania cudem udało się uciec na flagowym tylko przeżyły, ale perspektywy nie miał różowe, ponieważ statek ledwo utrzymuje się na powierzchni: maszt i ster zostały złamane, a chwyt został zalany wodą. Ale los ocalił marynarz jak niedbale pływa przez holenderskiego statku.

Przygotowuje nową główną wyprawę

Holenderska Kompania Wschodnioindyjska rozszerzyć jego wpływ cyklicznie organizować nowe ekspedycje. W związku z tym, gubernator generalny van Diemen w 1642 wyposażony kolejną wyprawę, której celem było zbadanie południowym obszarze Oceanu Indyjskiego oraz wyszukiwanie nowych szlaków morskich. To miała za zadanie znaleźć Wyspy Salomona, a następnie za pomocą żagli na wschód w poszukiwaniu optymalnej trasy do Chile. Ponadto konieczne było, aby dowiedzieć się zarysy południowej ziemi, która została odkryta explorer Willem Yanszon na początku XVII wieku.

W tym czasie, holenderski żeglarz uważany niemal najbardziej umiejętne nawigator East India, nie jest zaskakujące, że tak ważnym liderem został wyznaczony dla firmy Abel Tasman wyprawy. Co odkrył podczas rejsu? Ten Tasman napisał szczegółowo w swoim dzienniku.

Odkrycie Tasmanii

Ekspedycja, 14 sierpnia 1642 opublikowane w Batavia, 110 osób uczestniczyło. Zespół miał odpłynąć na dwóch łodziach: flagowy „Hemsmerke” i trzy wózki „Zeehane” wyporność 60 ton i 100, odpowiednio. Według zeznań Tasman, statki, na których marynarze musieli udać się na wycieczkę, nie były w najlepszym stanie, więc wiedział, że na tych statkach jest mało prawdopodobne, aby przepłynąć Pacyfik i dotrzeć do wybrzeży Chile.

Abel Tasman postanowił przeprowadzić szczegółowe badanie południowym Oceanie Indyjskim, który udał się na wyspę Mauritius, który jest na wschód od Afryki, a stamtąd zwrócił się do południowo-wschodniej, a następnie, osiągając 49 ° szerokości geograficznej południowej, na czele wschód. Tak dotarł do brzegów wyspy, który później został nazwany jego odkrywcy – Tasmania, jednak sam holenderski żeglarz nazwie to Ziemia van Diemena po gubernatora kolonii Indii Wschodnich.

Ciąg dalszy pływanie i nowe osiągnięcia

Wyprawa kontynuowała pływanie i porusza się w kierunku wschodnim, okrążył nowo odkrytej ziemi wzdłuż południowego wybrzeża. Więc Abel Tasman osiągnął zachodniego wybrzeża Nowej Zelandii, który następnie przejął Ziemi USA (obecnie Staten Island, położonej na południowym krańcu Ameryki Łacińskiej). Podróżujący częściowo zbadane u wybrzeży Nowej Zelandii, po kapitan dowiedział się, że ziemia odkryta nie są Wyspy Salomona, postanowił powrócić do Batawii.

Tasman wysłał okręty do północnej części wyprawy. W drodze powrotnej miał otworzyć wiele nowych wysp, w tym Fidżi. Nawiasem mówiąc, europejscy odkrywcy przyszedł tu tylko po 130 lat. Co ciekawe, Tasman popłynął stosunkowo blisko do Wysp Salomona, który kazano mu szukać, ale z powodu słabej widoczności wyprawy nie zauważył.

Powrót do Batavia. Wytwarzanie następnego ekspedycji

Hemsmerk Ships' "i" Zeehan „powrócił do Batavia 15 czerwca 1643 r. Ponieważ wyprawa nie przyniosła żadnych dochodów, a kapitan nie spełnił wszystkie swoje zadania, zarząd Kompanii Wschodnioindyjskiej jako całość był niezadowolony z wyników pływanie, które dostarczyły Abel Tasman. Odkrycie Ziemi furgonetki Diemena jednak zadowolony z gubernatorem, który był entuzjastyczny, uważał, że nie wszystko jest stracone, a już myśli o wysłanie nowej wyprawy.

Tym razem był zainteresowany w Nowej Gwinei, który, jego zdaniem, było warto dokładniej zbadać zasobów mineralnych. Gubernator był zdecydowany ustalić trasę między Nową Gwineą i Ziemi Nowo odkryta Van Diemena, więc od razu zaczął organizować nową wyprawę, na czele powołanego Tasman.

Badanie północnym wybrzeżu Australii

Na tej podróży holenderskiego nawigatora, niewiele wiadomo, jako jedynych źródeł dowodowych o tym – tego listu van Diemen, skierowane do East India Company, aw rzeczywistości, mapy sporządzone przez Tasman. Navigator udało się opracować szczegółowe mapy ponad trzech i pół tysiąca. Km od północnego wybrzeża Australii, a to był dowód, że ziemia ta jest Mainland.

Ekspedycja powrócił do Batawii 4 sierpnia 1644. Chociaż East India Company, i tym razem nie dostał żadnych zysków, w meritum nawigatora było żadnych wątpliwości, jak Abel Tasman popełnił wielki wkład do badań przedstawiono południowego kontynentu, na który w maju 1645 roku otrzymał stopień dowódcy. Ponadto, otrzymał wysokie stanowisko i dołączył do Rady Sprawiedliwości Batavia.

niepoprawni podróżny

Pomimo nowej pozycji, która odbyła Tasman, jak również jego zadań i obowiązków, wciąż okresowo udał się do dalekiego rejsu. Tak więc, w 1645-1646 gg. Brał udział w wyprawie do Archipelagu Malajskiego, w 1647 roku popłynął do Syjamu (obecnie Tajlandia), aw 1648-1649 – na Filipinach.

Abel Tasman, którego biografia pełna jest różnego rodzaju przygody, w 1653 roku, zrezygnował. Przebywał w Batavia, gdzie ożenił się po raz drugi, ale na jego drugą żoną także nie jest znany jako pierwszego. Po pobycie w cichej i spokojne życie do 56 lat, zmarł w 1659 roku Tasman.

Incydent, który wystąpił podczas jednej z wielu rejsów

Tasman blog istnieje wiele różnych rekordów, informując nas o wyprawie 1642-1643 gg., Gdzie Holendrzy mieli okazję uczestniczenia samotnie. Jedna z opowieści, zapisane je, opowiada o zdarzeniu, które miało miejsce na jakiejś małej wyspie, na której trzeba było odwiedzić Mariners.

Okazało się, że niektóre rodzimy strzałę w kierunku przyjazdów i zranił jednego z mężczyzn. Mieszkańców może obawiając się gniewu ludzi na statkach przyniósł sprawcę do statku i wysyłanych do przybyszów. Oni prawdopodobnie założyć, że marynarze wyprostował ich przestępczych plemienia, jednak większość jego współczesnych Tasman, prawdopodobnie zrobiłby tak. Ale Abel Tasman okazał się miłosierny, który nie był obcy do poczucia sprawiedliwości, więc puścił swojego więźnia.

Wiadomym jest, że marynarze, którzy podporządkowana Tasman, szanowane i doceniane go, a nie jest to zaskakujące, ponieważ w tej historii z native przestępca, możemy stwierdzić, że był godnym człowiekiem. Ponadto, był doświadczonym nawigatorem i specjalistą w swojej dziedzinie, więc żeglarze mu ufał.

wniosek

Ponieważ wyprawa holenderskiego Navigator to pierwsze duże badanie wód australijskich i Oceanii, wkład Abel Tasman w geografii nie da się przecenić. Jego prace przyczyniły się do znacznego wzbogacenia mapach czasu, więc Tasman jest jednym z najważniejszych pionierów XVII wieku.

Archiwum Państwowe w Holandii, znajduje się w Hadze, trzymane najbardziej cenne dla historii pamiętnika, który Tasman osobiście wypełnione podczas jednej z wypraw. Jest to masa wszelkiego rodzaju informacji i obrazów, które wskazują na obecność marynarskim wyjątkowym talentem artystycznym. Pełny tekst dziennika został po raz pierwszy opublikowany w 1860 roku przez rodaka Tasman Jacob Schwartz. Niestety, naukowcy wciąż nie mógł znaleźć oryginalny dziennik, ze statków, na których pływały Tasman.

Tasmania – nie jest to jedyna jednostka geograficzna, która nosi imię słynnego odkrywcy. Z tego, co nazywa się po Abel Tasman, możemy wyróżnić na morze, znajdujący się między Australii i Nowej Zelandii, a także grupa małych wysp położonych na Oceanie Spokojnym.