660 Shares 9374 views

Czyszczenie notebooka przed kurzem w domu. Jak czyścić chłodniej, klawiatury laptopa

Trudno polemizować z faktem, że pod względem wydajności, komputery stacjonarne są korzystniejsze niż ich kuzyni – mobilnych laptopów. Pojemny korpus umożliwia stosunkowo łatwo umieszczony jest skuteczny układ chłodzenia zdolny do dedykowanych komponentów rozpraszania ciepła. Jednak w ostatnich latach nastąpiła wyraźna tendencja do wycofywania przeciętnego użytkownika z komputerów stacjonarnych na notebooki. Wynika to w szczególności, zmniejszenie liczby fanów gier najnowocześniejszych, dla ich pracy wymaga ekstremalną moc obliczeniową i chęć jakoś zoptymalizować swoje miejsce pracy. Na przykład, w mieszkaniu na ziemi wymagane do pełnego systemu biurku urządzenie komputerowe, które można umieścić uzgodnień piosenka-kwiat. Jednocześnie, dla zwięzłości musi „zapłacić”: każdy właściciel przenośnego systemu komputerowego po prostu musi wiedzieć, jak wykonać czyszczenie laptopów z kurzu w domu.


gorący temperament

Są one teraz aktywnie dyskusji potencjalnego kwantowe albo nawet komputery biologiczne, które nie emitują dużo ciepła. Jednak rzeczywistość jest taka, że dopóki cała masa modelu są zwykle elektroniczny. Ich praca jest przedmiotem odpowiednich ustaw, wśród których kluczowym jest, aby podgrzać drutu poprzez przepuszczanie prądu. Odprowadzenie ciepła z procesora i GPU wykorzystuje radiator metalowy ciepła chłodzony przez strumień powietrza wentylatora. Z biegiem czasu, komórki te gromadzą się kurz, co znacznie zmniejsza ich efektywność i prowadzi do błędów w programach. Okresowy demontaż i czyszczenie notebook może zapobiec tego rodzaju problemów, a czasami, aby chronić komputer przed uszkodzeniem na skutek przegrzania. Ta operacja może być wykonywana niezależnie. Właściciele, którzy z jakiegoś powodu nie można zrobić tak, powinni skontaktować się z centrów serwisowych, gdzie będą one zaopatrzone w odpowiednią usługę – laptop naprawy. Czyszczenie zwykle jest jedną z odmian tej procedury.

Jakie „lekarz”

Przed przystąpieniem do śrubokręta, trzeba zapewnić terminowe czyszczenie. Jest to łatwe do zidentyfikowania przez poszlak. Na przykład, jeśli laptop jest nawet czytanie tego artykułu, głęboki głos buczący wentylator i przez chwilę nie zgaśnie; Jeśli aplikacja jest często zamknięty bez widocznej przyczyny; Jeśli obudowa kratek wentylacyjnych zawsze wyciągnął gorące powietrze i jak czyścić chłodnicę na laptopie, właściciel nigdy nie słyszał, można mieć pewność, że nadszedł czas, aby przeprowadzić audyt. Jak widać, „diagnoza” może umieścić nawet uczniak.

Lista narzędzi

Czyszczenie notebooka przed kurzem w domu jest możliwe bez demontażu obudowy. Więc najpierw trzeba przygotować wszystko, co niezbędne. Jest to zestaw śrubokrętów czasu, wełny i alkoholu. Bardzo pożądane mały tryskać dziecka, pędzel do malowania i pincety.

demontaż zasady

Większość laptopów zorientowanych na tej samej zasadzie. należy odłączyć zasilanie i wyjąć baterię. Zatrzask, który trzyma go, jest w dolnej części kadłuba i nadaje się oznaczenie. Zazwyczaj dostęp do akumulatora należy przesunąć przełącznik z boku z wizerunkiem otwartego zamka, a następnie skorzystać z drugiej strony, na której wyświetlana jest bateria. Zasilacz powinien być usunięty na zawsze. W przeciwnym razie, czyszczenia laptopa z kurzu w domu może prowadzić do tego ostatniego nie powiodło się z powodu krótkich ścieżek obwodów przypadkowo poległych za pomocą śruby.

Na dole jest kilka śrub, które posiadają pokrywę. Muszą być starannie odkręcony. Pokrywa jest ponadto zamontowany zatrzaski, zaciski, które powinny pry śrubokrętem płaskim ostrzu. Ważne jest, aby upewnić się, że sonda nie iść w głąb ciała, aby nie dopuścić do uszkodzenia elementów wewnętrznych. Polecamy w każdym razie, nie spiesz się i myśleć o każdym działaniu. Zwłaszcza jeśli demontażu i czyszczenia laptopów z domu kurz na własną rękę po raz pierwszy.

Jak chłodny komponenty

Po zdjęciu pokrywy można zobaczyć układ chłodzenia. W dzisiejszych komputerów przenośnych jest reprezentowana przez kilku radiatorów połączonych Heat pipe. Z jednej strony, że zbiegają się w wymienniku ciepła, składająca się z cienkich płytek metalowych, wentylatorem chłodzącym powietrzem. Do działania systemu jest bardzo prosta ciepła z gorących części tych rur ciepło przenoszone jest na płytki. Respirator jest ogrodzenia zewnętrznego powietrza przez ruszt na dole (przy okazji, dlatego pracuje z laptopa leżącego na kolanach – nie jest dobrym pomysłem). Ponadto, dzięki specjalnej konstrukcji „ślimak” powietrze jest kierowane do urządzenia wymiany ciepła, i odprowadzane na zewnątrz za pomocą kraty z boku lub z tyłu obudowy (w zależności od modelu). Wszystko bardzo proste.

Jak wyeliminować zanieczyszczenia

W tym przykładzie wykonania, „problematyczne” w kilku miejscach – wentylator powietrza dolotowego kraty / rozładowanie „ślimak” i płyty rozpraszania ciepła. Które stopniowo gromadzą się kurz i odpady z gospodarstw domowych (czasami nawet słomy), ze względu na to, co proces oddawania ciepła jest zmniejszona lub nawet zatrzymany. Przybysze są często zadawane jak czyścić chłodnicę na laptopie. W rzeczywistości, wszystko jest bardzo proste. Przede wszystkim, trzeba odłączyć od kabla zasilania wentylatora na płycie głównej – jest po prostu złącze wtykowe. Dalsze delikatnie wykręcić śruby mocujące wentylator (najlepiej namagnesowane wkrętak) i usunąć całą strukturę. Potem, za pomocą strzykawki i szczotką można usunąć wszelkie zanieczyszczenia z płyt, po prostu je wiatr. To samo przydatna do całego systemu rur ciepła. Łopatki wentylatora czyścić wacikiem zamoczonym w alkoholu. Krótko mówiąc, wszystko sprowadza się do stanu „nowo zakupione”. Śruby miniaturowe instalacja z powrotem może wymagać pęsety. Cała operacja w celu usunięcia kurzu nie trwa dłużej niż 10-15 minut, jeśli odbywa się bez pośpiechu. W niektórych przypadkach „zaniedbanych” nie zawsze mogą pomóc takiego laptopa czyszczenia. Wymiana pasty jest ostatnim argumentem można rozwiązać wszystkie problemy związane z przegrzaniem, które pozostały po usunięciu kurzu. Faktem jest, że pomiędzy źródłem promieniowania i chłodzi wióry mają szczególne warstwy, przeznaczonej do poprawy przenoszenia ciepła. Nazywa się to „pasta termoprzewodząca” i ma złożony skład, często w tym srebra. Z biegiem czasu, jego przewodzący ciepło właściwości upadku, i trzeba go zaktualizować. Wymaga to, aby przygotować nowy smar cieplną, dokładnie zdemontować cały układ chłodzenia (w każdym przypadku, aby nie zerwać i ostrożnie usuń), usunąć resztki starego warstwy zastosować za pomocą cienkiej warstwy nowych dopasowania i ustawić wszystko miejsce. Sama pasta można nabyć w każdym sklepie sprzętu komputerowego za prawdziwe grosze (100 rubli.).

Nawiasem mówiąc, nie powinniśmy ignorować przetwarzanie klawiatury podczas procedury czyszczenia. Zwłaszcza, jeśli klucze zlewozmywak lub kij. W większości modeli, a każdy z nich można łatwo zaczepić się śrubokrętem, usuwając zabezpieczenie. Następnie, korzystając z runa i alkohol powinny być wycierane siedzeń i samych przycisków. No centrum usług nie jest wymagane!