234 Shares 3007 views

Urządzenie do pomiaru prędkości wiatru. przyrządy meteorologiczne

Urządzenie do pomiaru prędkości wiatru i kierunku jej definicji zwanej obserwacyjnych rozdmuchiwania lub anemometru. Zastosowanie takiego urządzenia, jeśli ruch powietrze niezbędne parametry kontrolne.


Zasada działania

Pomimo różnorodności anemometry, które różnią się strukturalnie, większość z nich działa na zasadzie określenia charakteru działania przepływu powietrza na ruchomych elementów obrotowych.

Urządzenia tej kategorii są w stanie określić maksymalny prąd prędkości wiatru z przepływem oddechu w określonym kierunku. Niektóre modele wskaźniki dać objętościowe natężenie przepływu, temperatury, wilgotności przepływu. Zatem funkcjonalne urządzenie do pomiaru prędkości wiatru jest przekształcana przenośnej stacji pogodowej.

typy

Zidentyfikować kilka konkretnych odmian urządzeń w stanie obliczyć prędkość wiatru. Obecnie, następujące typy urządzeń docelowych:

 • obrotowej;
 • Eddy;
 • termicznej;
 • moment obrotowy;
 • optyczny;
 • USG.

Weźmy bliżej przyjrzeć się każdego typu urządzenia, określenia ich zdolności, metody operacyjne.

wiatromierz obrotowa

Przyrząd meteorologiczny może zostać wyposażony w filiżankach lub ostrza, które działają jako elementu czujnika. Najnowsze rozłącznie zamocowane na wale pionowym i są podłączone do licznika. Ruchu strumienia powietrza powoduje, że łopatki obracają się o tej osi. Ponieważ ruch mechanizm pomiarowy wykrywa liczbę obrotów na określonym przedziale czasowym. Wyjścia wizualny zakres prędkości wiatru informacje lub wyświetlacz cyfrowy.

Konstrukcje tego typu wymyślony dawno temu. Jednakże, pomimo pojawienia się bardziej wyrafinowanych instrumentów, anemometry rotacyjne nadal skutecznie działać meteorologów na całym świecie.

anemometry wirowe

W takich urządzeniach do pomiaru prędkości i kierunku wiatru następuje w wyniku działania strumienia powietrza w kole światła łopatki umieszczony w płaszczyźnie pionowej. Podobnie jak w poprzednim przypadku, ruch obrotowy wirnika przez oddziaływanie na układ przekładni transmituje dane do mechanizmu zliczającego.

Obecnie anemometry wirowe najczęściej ręcznie. Te ostatnie służą do pomiaru natężenia przepływu powietrza w systemach wentylacyjnych i rurociągi są instalowane w kanałach projektów przemysłowych i mieszkalnych.

anemometry termiczne

Nie zbyt w urządzeniach cieplnych popytu. Najczęściej zachodzi potrzeba ich stosowania w pomiarze wskaźników wolnych przepływów powietrza.

Funkcje termicznego czujnika prędkości wiatru na zasadzie pomiaru temperatury włókna lub specjalnych płyt, który znajduje się pod ciśnieniem powietrza. Przy różnych szybkościach przepływu przydziela się określoną ilość energii, która pozwala na utrzymanie określonej temperatury elementu ciepła. W ten prosty sposób, a prędkość wiatru jest ustalona.

anemometry Moment

Urządzenie do pomiaru prędkości wiatru może również działać przez identyfikację wskaźniki ciśnienia strumienia wiatru zamknięty w środku jednej strony T-kształtnej rury. Dane uzyskane na podstawie porównania nadmiaru ciśnienia wewnątrz i na zewnątrz komórki.

Urządzenie do pomiaru momentu obrotowego prędkość wiatru jest wykorzystywana nie tylko w meteorologii. Są takie urządzenia i układy wentylacyjne, kanały, przy czym obliczanie prędkość objętościowego natężenia przepływu i przepływu.

ultradźwiękowe anemometry

Zasada działania urządzeń tej kategorii opiera się na określaniu prędkości dźwięku w odbiorniku w zależności od natężenia przepływu masy powietrza. Oto najbardziej precyzyjna, wyrafinowane urządzenia, które również pozwalają ustalić kierunek przepływu wiatru.

Przeznaczyć trójwymiarowe i dwuwymiarowe urządzeń ultradźwiękowych. Najpierw włączyć dane produkcyjne kierunek ruchu przepływa w trzech składników. Z kolei przyrząd meteorologiczne wymiarowe mogą pomiaru prędkości i kierunku wiatru, w płaszczyźnie poziomej. Niektóre układy ultradźwiękowe produkują obliczania przepływów powietrza temperatury.

anemometry optyczne

Fizycy, inżynierowie zaangażowani w programach kosmicznych, często uciekają się do stosowania optycznych urządzeń laserowych do pomiaru prędkości i kierunku przepływu strumieni powietrza. Takie urządzenia działają zgodnie z tą definicją lub rozproszonego światła odbitego od prędkości poruszającego się obiektu. Sposób ten nie obejmuje bezpośrednie działanie substancji gazowych, ciekłych lub stałych do elementów urządzenia pomiarowego.

Zakres anemometry optyczne bardzo szeroki, począwszy od określenia kierunków przepływu substancji do żywych komórek i naczyń włosowatych, a kończąc obliczeń przepływ gazów w atmosferze prędkości.

Działanie urządzenia laserowego pozwala dokładnie obliczyć prędkość powietrza opływa poruszających się obiektów, zwłaszcza pojazdów samochodowych, samolotów, ciał kosmicznych. Uzyskane obliczenia okazją dla naukowców, inżynierów i mechaników na zaprojektowanie najbardziej aerodynamiczny kształt w budowie maszyn.

Porady dla Wybór

Co należy zwrócić uwagę przy wyborze przyrządu do pomiaru prędkości i kierunku przepływu prądów powietrznych? Crucial tutaj znajduje się lista zadań, które napotykają przez użytkownika. W zależności od tej wartości mają specyfikację urządzenia:

 • Maksymalny zakres pomiarowy;
 • Błędy wartości;
 • możliwość stosowania w różnych temperaturach;
 • Bezpieczeństwo na urządzeniu użytkownika, gdy narażone na działanie agresywnych czynników środowiskowych;
 • typ: stacjonarną lub urządzenie przenośne;
 • stopień mechanizmu ochronnego wpływu wytrącania;
 • charakter urządzenia i sposobu generowania danych zasilania;
 • Wymiary urządzenia;
 • możliwość obliczenia wskaźniki nocy (obecność oświetlenia).

Obecnie do pracy w warunkach ekstremalnie niskich temperaturach można stosować przyrządy meteorologiczne grzejników. Dla kopalni specjalistycznym anemometry, które są w stanie funkcjonować prawidłowo w dużej zawartości pyłu i otaczający przestrzeń w obszarze zagrożonym wybuchem. Takie urządzenia funkcjonalne cierpią ekspozycji na podwyższoną wilgotność i nadal działać, gdy znaczne różnice temperatur.

W rezultacie,

Jak można zauważyć, w zależności od indywidualnych potrzeb, możliwe jest, aby wybrać najbardziej odpowiednie urządzenie do ustalania stawki przepływu powietrza. Jednak istnieją pewne trudności. Ponieważ wszystkie anemometry są urządzeniami pomiarowymi, podlegają certyfikacji i certyfikacji przez odpowiednie instytucje państwowe.