864 Shares 7481 views

Bitwa pod Gaugamelą. Aleksandr Makedonsky i Darius: bitwa pod gaugamelą

Bitwa pod Gaugamelą miała miejsce w 331 pne. e. Była to ostatnia walka pomiędzy wojskami króla Persji Dariusza III i Aleksandra Makedonskogo. Walka odbyła się w znacznej przewagi Persów. Było kilkaset tysięcy ludzi, a oni walczyli dziesiątki tysięcy żołnierzy armii grecko-macedoński. Na początku konfrontacji Parmenion – dowódca armii przekroczyć Wielki – poniósł bardzo znaczące straty. Alexander dowodził prawą flankę i popełnił zwodniczą i całkowicie nieoczekiwany manewr. To doprowadziło do zamieszania perskiego króla i opuścił pole bitwy. W rezultacie armia macedońska wygrał. Co się naprawdę stało? A jak poszedł na walce, która nie jest zapomniany, a dziś?


Aleksandr Makedonsky

Słynny przywódca wojskowy żył w latach 356-323 pne. Podbój Aleksandra Makedonskogo stał się jednym z największych wydarzeń w historii całej ludzkości. Na nich składają eposy i legendy, nakręcony i napisany praca naukowa. Aleksander był władca Macedonii i założyciel państwa hellenistycznego świata. Wielki był synem króla Filipa II i córkę monarchy Molosser Olimpiady. Dziecko wychowywane w arystokratycznej ducha: uczył matematyki, pisania, grając na lirze. Jego nauczycielem był sam Arystoteles. Wyrok i charakter walki, Aleksander miał już w młodości. Jako przyszły władca mógł pochwalić się niesamowitą siłą fizyczną, a on był w stanie okiełznać bucefał – konia, który nie dały do czyjejkolwiek szkolenia.

Oto kilka znaczących dat w historii, którego wielbili macedońskiego króla:

  • począwszy od sierpnia 338 pne. e. – 16-letni władca wojska pokonały armię grecką;
  • Wiosną 335 pne. e. – kampania który przyniósł zwycięstwo nad Alexander górskich Traków, Ilirów i triballi;
  • zima 334-333 lat pne. e. Macedoński udało się wygrać Pamfilii i Licji.

Ale to jeszcze nie cała lista zwycięstw wielkiego dowódcy.

zwycięstwo

Wszystkie podboje Aleksandra Wielkiego jest mało prawdopodobne, aby opisać w kilku zdaniach, ale niektóre są nadal warto wspomnieć. Raz w roku 335 pne. e. Alexander ogłosił się królem, podporządkowana jego woli tych, którzy odważą się zbuntować przeciwko nim były oddziały w północnej części Macedonii. On również zdobył Ilirowie i zawiózł je do Dunaju.

Następnie Wielki został stłumiony przez zbrojnego powstania Greków. Pokonał Teby i nie oszczędził potężny Ateny. Wkrótce potem, z jego ogromnej armii króla Persów pokonały armię i tym samym ustawić swoją wolę w całej Azji Mniejszej. Data w historii wskazują, że Aleksander wielokrotnie walczył z Dariuszem III i zatriumfowała nad nim. Po raz pierwszy stało się to w 333 pne. e. Następnie przejście Taurus, na Issos walka odbyła się między wojskami obu wielkich generałów. Ale wygrał Wielki, król perski zmuszony do ucieczki do Babilonu.

Prostaty władca Aleksander zaproponował pewne warunki pokojowe. Ale on ich nie akceptuje. Postanowił podbić kraj położony na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego. Z kolei w Wielkiej stonowane Ilirii, wówczas Palestyny, a następnie Egiptu. W krainie piramid zbudował Aleksandrii. A potem była wspomniana bitwa pod gaugamelą.

Powody bitwy

Jak czytelnik już wie, wydarzenia te miały miejsce w 331 pne. e. Na kilka lat przed Dariuszem III po raz pierwszy pokonał swojego przeciwnika. Wtedy perski chce pokoju i zaoferował 10.000 talentów Macedońskiego jako okup za ich przechwyconego rodziny. Dodatkowo, perski król Dariusz był gotowy zapłacić za jego córka Alexandra satyra. Posagu założono jako posiadaniu od Hellespontu, i aż do Eufratu. Również Dariusz III był gotowy do sojuszu i pokoju ze swoim wrogiem.

Co oferowane perskiego, było niezwykle ważne dla Aleksandra, więc musiał omówiono to wszystko z jego sojuszników. Jednym z zamknięciem Macedońskiego, Parmenion, powiedział, że akceptuje wszystkie warunki, będąc na placu Aleksandra. Ale nie w ogólnym stylu miała być prowadzona przez kogoś innego. Dlatego powiedział, że zgodził się również do wniosku, gdyby miał okazję być na miejscu Parmenion. Ale jak on – Aleksandr Veliky, a nie kogoś innego, ani do zawieszenia broni nie pójdzie.

Dariusz wysłał odpowiednią literę, który stwierdził, że nikt nie ma prawa do rozkazywania wielkiego dowódcy. I córką perskiej żony byłoby Wielki tylko jeśli ten ostatni sam tak chce, bo cała rodzina jest wrogiem w jego mocy. Alexander napisał, że jeśli Darius chce spokoju, pozwól im przyjść do swego pana, jak jego temat. Po takim komunikacie Dariusz III rozpoczął przygotowania do prawdziwej wojny.

army przeciwników

Walki Aleksandra Makedonskogo zawsze były krwawe i przynosi wiele strat przeciwnikom. Po tym wszystkim, armia macedońska była liczna. W ramach przygotowań do bitwy pod Gaugamelą, liczyła 40 tysięcy piechoty i siedem tysięcy jezdnych. Ale Persowie mieli przewagę w liczbie ciężkich. Jednak to nie zakłócić Fantastyczny, ponieważ większość armii króla składała się z dobrze wyszkolonych żołnierzy z doświadczeniem. Darius III armia liczyła 250 tys. Osób, wśród których było 30 tys. Najemników z Grecji i 12 tys. Baktrians mocno w siodle.

Jak mijaliśmy Eufrat

Bitwa pod Gaugamelą zaczęło się z faktem, że po przejściu przez Syrię, armia macedoński przyszedł do Eufratu. Perska armia bronić przeprawy. Ale Persowie zniknął tak szybko, jak widzieli główne siły swoich przeciwników. Dlatego Alexander udało się łatwo pokonać Eufrat i kontynuować marsz na wschód. Darius nie przeszkodziło Wielkiego. On, wraz ze swoją armią wrogów czeka na równinie, która doskonale nadaje się do rozmieszczenia wojsk i klęsce Macedończyków. Mała wioska Gaugamelą znajdował się obok tej równinie.

Tygrys i poprawiło armię Dariusza

We wrześniu udał się do rzeki Tigris Aleksandr Makedonsky (bitwa pod gaugamelą, jednym z jego wielu exploitów, był tuż za rogiem). Więźniowie, którzy już Grab, że Darius uniemożliwiają przekraczanie Macedończyków za pośrednictwem tego zbiornika. Ale po wielkim zaczęła się przez rzekę, nie było nikogo na przeciwległym brzegu. Persowie szykowali się do ataku w innym.

Tymczasem wojska Dariusza III zostały poprawione i wyrafinowane broń. Tak więc, do piasty i rydwanów dyszla one zatrzymany zaostrzonym wierzchołkiem. Założono, że jednostki te powinny powodować wielkie straty armii wroga. Broń piechoty stać się również bardziej wydajne.

Bitwa rozpoczęła

Prawy bok wielkiego rację, ukośnie do przodu głównej linii. Darius nakazał jego lewe skrzydło runda prawej flanki wroga. Kawaleria rzucili się je spełnić. Aleksander nakazał również grecką konnicę do ataku, ale jego ludzie nie powiodły się. Darius jeszcze plany nie zostały zrealizowane.

Alexander Winning

Bitwa pod Gaugamelą była gorąca. Ostatecznie Darius III uciekł z armii bitwy jak nashkodivshy kota. Mimo swej licznej armii macedońskiej nie był w stanie wygrać z powodu swojej inteligencji i rozwagi. Ta walka oznaczała koniec imperium perskiego, a jego władca został zabity przez swoich sojuszników przybliżonych. Aleksandr Makedonsky, po takim znaczącym walka zdobył wiele zwycięstw i rozszerzył jego własność nie jest potęgą.