312 Shares 7745 views

Ludzie Veps: fotografie, tradycje, zwyczaje, wygląd, strój, ciekawostki

W życiu codziennym i na lekcjach szkolnych dowiadujemy się o historii swojego kraju, badamy narody Rosji. Veps taka sama bez względu na przyczynę, są zapomniane. W rzeczywistości, mówimy o wielonarodowej Rosji, bez myślenia o swoich korzeniach. Na pytanie: „Co wiesz o Veps” – prawie każdy odpowie, że jest prawie wymarły naród. To wstyd, że ludzie nie są już zainteresowani osobliwości kultury, tradycyjnej działalności i zwyczajów i wierzeń starego narodu. Mimo to, wiele osób zdaje sobie sprawę, że mogą one Veps płynącej krwi, a mówi się, że ludzie z Veps jest częścią historii wielu rodzin, więc jest to w żadnym wypadku nie wolno nam zapomnieć, to ty osobiście zniszczyć swoją przeszłość. jeśli ktoś myślał, że to starożytne ludy Rosji zawdzięczamy dobrobyt naszego regionu, więc zapomnieć Veps – jest jak wyciąć kawałek historii kraju.

Kim są wepsowie?

Jest to stosunkowo mały kraj, który zamieszkuje na terytorium Republiki Karelii. Najczęściej ludzie wepsowie imitujące pewne grupy południowej Karelian, nazywa się słowo „lyadinikad”. Tylko nieliczne stosowanie ethnonyms „bepsya” lub „veps”, ponieważ od dawna wiadomo bratnie narody. Oficjalnie nazywa Chud Veps, ale w domu użył lekceważący nazwa-pejoratywne zabarwienie: Chukharev lub Caivano.

Historia narodów Karelski

Veps ludzie oficjalnie nazywa Chud do 1917 roku. Więcej starożytna nazwa vepsya w 20 wieku jest prawie nigdzie nie rejestrowane. W pracy historyka Jordan, pochodzący z 6 wieku pne, można znaleźć wzmianki o przodkach Veps, ponieważ są one w źródłach arabskich powiedział w „Opowieści minionych lat” w pracach zachodnich autorów. Przez archeologicznych starożytnych ludów zawierają wiele kurhany i poszczególne osady pojawiły się w 10 – początek 12. wieku na terenie obszaru jeziora Ładoga, Onega i Belozerja. Veps udział w tworzeniu rosyjskiego Komi. W 18 wieku, ludzie nadana broni fabryk Karelski Ołoniec. W ciągu 30 lat w szkole podstawowej staraliśmy się wprowadzić lekcje języka Vepsian. W latach 1980, niektóre szkoły wznowione językiem nauczania, nawet teraz specjalny podkład, ale większość ludzi komunikowania się i myśleć w języku rosyjskim. Jednocześnie jest to ruch, którego głównym celem było ożywić kulturę Veps.

Tradycyjnie wepsowie zaangażowany w gruntach ornych, ale zwierzęta gospodarskie i polowania został przydzielony drugorzędną rolę. Duże znaczenie dla wewnątrzwspólnotowej konsumpcji odegrała rybołówstwo i zbieranie. Rozwój prac sezonowych i burlachestva rzek rozpoczął się w drugiej połowie 18. wieku. Ceramika ewoluowały Oyat River. W czasach sowieckich, północne Veps zaczął angażować się w rozwoju przemysłowego kamienia dekoracyjnego, pojawił się w mięsie zwierząt i mleczarni. Mieszka w miastach, 49,3% populacji, wiele pracujących w przemyśle pozyskiwania drewna.

Korzenie Vepsian osób sięga starożytności. Najważniejsze wydarzenia związane są z jedną z największych placówek o znaczeniu krajowym – Ładoga, później historycznej przeszłości przeplatają się z Nowogrodu państwa.

Lokalizacje

Według ówczesnych źródeł, Karelski ludzie kolonizować południowo Prionezhye w kierunku północ-południe, od wsi Gimreka (północna Veps). Głównym odkryciem punktów uważane Rybreka, Sheltozero i wieś położona 60 km od Pietrozawodsk – Shoksha.

Wiele wsi znajdują się w rzece Oyat granice pokrywają się z dzielnicy Winnicy regionu Leningradu. Najważniejsze punkty są Lake Yaroslaviches, Ladva i Nadporozhe.

Na północnych i wschodnich zboczach wzgórza Vepsskaya mieści się jeden z największych osiedli – Shimozero jednak wiele osób przeniósł się na południe: w Meghri, OshTU i Wniebowstąpienie.

Napływ Meghri miejscowego klastra wsi, zwany Belozersk. Znajduje się 70 kilometrów od White Lake. Największy rozliczenia uznaje się za złożony.

Napływ jest Chagodishi lokalizację Sidorowo, dom Efimovskaya Veps. grupa Shugozerskaya położony w pobliżu źródeł rzeki Pasha i Kapsch.

Jedzenie i naczynia

Dieta wepsowie łączy nowe i tradycyjne potrawy. Chleb one raczej nietypowe, z kwasowością. Ostatnio, coraz częściej zaczynają kupować w sklepach. Oprócz głównych wepsowie pieczenia ugotować rybę torty (Kurniki) kalitady – Otwórz ciastka z kleiku prosa lub puree, wszelkiego rodzaju bale, serniki i naleśniki. Jak dla pohlebok, najczęściej zupy, różne zupy i ucha. Dzienna porcja zawiera Veppsians płatki, stosowany do wytwarzania w tym jęczmień, żyto (proszek). Artysta Karelski ludzi i płatków owsianych. Słodki spread sok żurawinowy i słód ciasto. Podobnie jak w całej Rosji, Veps jak kwas chlebowy i jęczmień piwo. Brewing odbywa się dwa razy w roku, na zbliżające się święta. Ale w zwykłych rutynowych wepsowie cieszyć mocnej herbaty.

To nie tyle za cywilizacji i niemal zapomniany przez całą populację. Obecnie są one wolne do zakupu towarów w sieci handlowej, która wcześniej tylko marzył (candy, kiełbasa, cukier, herbatniki), a istnienie niektórych produktów nie wepsowie nawet świadomy (makaron, konserwy i owoce). Największą liczbę produktów dostępnych w sklepach, ludzi mieszkających na wsiach leśnych. Do tej pory Veps osoby zaznajomione z nowych dań (zupa, gulasz, pierogi, sałatki).

Sport i Życie

Jak wcześniej wspomniano, rolnictwo było podstawą gospodarki, chociaż bydło zajmowała znaczące miejsce. W połowie 19 wieku rozpoczął się rozwój pozyskiwania drewna na dużą skalę. Produkcja rolna zorientowane głównie w kierunku w mięsie zwierząt i mleka.

Obszar zamieszkany przez Veps, była produkcja przemysłowa, która doprowadziła do odpływu dużej liczby ludności pełnosprawnych w regionach o silnej specjalizacji przemysłowej i produkcyjnej. Na osiedlach charakteryzujących wolnego planu. Położenie domu jest określony przez złożoną ulgi terenu i kontury linii brzegowej.

Mieszkanie tradycyjne

Domek jest zwykle wzniesiony na wysokim podklepe piwnicy, gdzie według tradycji ludu. Veps na ścianach swoich domów z wykorzystaniem gatunków drewna modrzew. Główną cechą tradycyjnej Veps chacie – w kształcie litery T układ. Pod jednym dachem zakwaterowani części mieszkalnej oraz dziedziniec dwupiętrowym. Lepiej Veps (ludzie, ciekawe fakty z życia, że niewiele wiadomo) zbudowany domów z szeroki, otoczony etapie wykończenia okna i lekko zapadnięte w głąb ściany. Fasada budynku z pewnością wyglądał na drogi, a wszystkie sąsiadujące chaty były dokładnie zgodne. Niezależnie od siebie wpadli dekoracja na swoich domach: niektóre rzeźbione balkony położonych poniżej kalenicy dachu.

Wnętrze dwukierunkowej formie szafki z naczyniami herbaty i innych artykułów gospodarstwa domowego podzielono na 2 części. Zgodnie z tzw partycji był rosyjski piec – centrum chaty. To niezbędne atrybut ludzi Karelski wykorzystywane nie tylko do ogrzewania, ale także do relaksacji i suszenia ubrań. Veps wierzył, że dom (pertizhand) żyje w piekarniku.

Każdy domek był kąt św, którego górna ustawiono ikonę i przechowywano w dolnej nici i igły z węzłów z soli. Inne małe przedmioty, w tym drewna i ceramiki, zostały umieszczone w szafie-posudnik. Według fińskiego tabeli planowania odbyła się na ścianie elewacji. chaty pokryte wepsowie tradycyjne lampy olejowej. Obowiązkowa atrybutem domu znajdowała się drewniana kołyska. Co do zasady, żeńska połowa łóżka umieszczony przy łóżku i klatki piersiowej, w niektórych chatach wychodzą okna zainstalowane krosna.

odzież

Tradycyjne Veps fałszem ubrania nie są od początku lat 30-tych. Stało się powszechne garnitur ogólnomiejskich. W dawnych czasach wepsowie poszedł do pracy w spodnie i krótki płaszcz, noszony na wierzchu prania. Odzież damska było identyczne w kroju z mężczyzną, tuż pod dnem, zawsze nosić koszulę (ryatstsin) i spódnicę.

ludzie Veps (przedstawione w niniejszym materiale fotograficzny), żyjący w Karelii, na święta ubranych elegancko. Kobiety mogą być postrzegane w jasnej kurtki i spódnice-kazachkah z fartuchów. Jak stroik służył jako chusteczkę i poślubił sprawiedliwszy połowa ludzkości muszą być noszone i jeszcze ochipok. Buty panowały skóry, kory brzozowej naturalnych, lub virzut, używane wyłącznie do pracy.

Krój oraz materiał użyty do produkcji odzieży, są bardzo zbliżone do severnovelikorusskim, ale z wielu bardzo oryginalnych elementów. Tak więc, w sundresses może być postrzegana tylko Veps mieszkających w południowej Karelii, ale kobiety Prionezhye – we wzdłużnie paski spódnice. Mężczyźni nosili kapelusze w zimie zające futra i szalik (kaglan Pike).

Dziś, odzież ludzi nie nosić Veps ludzi, narodowy strój zachował się tylko u osób starszych. Od tradycyjnych chust, nadal stosowanych powłok polusukonnye, spódnice i dzianin wełnianych.

Veps (osób): Wygląd i wyścig

Starożytni Karelski Folk – część europejskiego wyścigu z Ural nieczystości. Veps małe wzrostu, o średniej wielkości głowy, twarzy ich niewiele spłaszczona czole małej, dolna szczęka lekko spienione policzki wystaje końcówka nosowa jest podwyższony, jak charakterystyka małego wzrostu włosów na dolnej części twarzy. mieszkańcy Włosy Republiki Karelii kieruje głównie jasne.

przekonania

Nie straciło cech narodowych zaskakująco dobrych ludzi Veps. Krótko o tradycji i zwyczajów, dowiesz się nieco później, ale teraz chciałbym mówić o przekonania. Veps czczony świerk, jałowiec, jarzębina, olcha, wierzyli w istnienie domu, wody, stoczni i innych gospodarzy. W ciągu 11-12 stuleci, wśród wepsowie szerzyć prawosławia, ale przedchrześcijańskich wierzeń długo trwało.

kultura

Z gatunku folk były popularne przysłowia, pieśni ludowe, prawdziwe historie i legendy z różnych zdobywców. Na początku 20 wieku, aby zastąpić kantele przyszedł harmonii z niewielkim progu. Veps sposób zostały drewna, tkaniny z kory, formowane z gliny, haft i tkania.

pojazdy

W sąsiednich obszarach Vepsian ludzie trafiało głównie w transporcie drogowym, ale rozliczenie Lodeynoye Polak Leningrad i związany komunikacja powietrze. Southern Veps Zaborje do stacji, aby skorzystać z zakładu drzewnego kolejowego. W niektórych obszarach, ruch był możliwy tylko na ciągniku z przyczepą. Rowków osika łodzi cieszył mieszka w małych ciekach Veps. Ludzie (zdjęcia i ciekawostki przewidziane w niniejszym materiale) i przeniósł się na promie (hon-goj), które zostały dołączone do boków zalogowania pływaków.

Tradycji i zwyczajów wepsowie

Zwyczaje ludów (wepsowie nie jest wyjątkiem) może powiedzieć im wiele przydatnych informacji. Zagrano mieszkańcy ślubne Republiki Karelii w zimie, ale stało się to tylko do kojarzeń. W przypadku odmowy dziewczyna była w rogu domu, aby rzucić 3 dzienniki. Jeśli zaloty zakończyła umowę, rodzice panny młodej poszedł odwiedzić pana młodego do wglądu dom i gospodarstwo. Przed ślubem, młody musi być błogosławi rodzicom.

Pogrzebowe Veps składał się z dwóch typów: pierwszy przewidywał żałoby po zmarłym, a drugi – „razveselenie” zmarłego.