137 Shares 2544 views

Grzegorz Katedra Illuminator w Erewaniu

Pierwszym krajem na świecie, gdzie chrześcijaństwo zostało przyjęte na szczeblu państwowym – jest Armenia. Erywań jest miastem, w którym można budować największą katedrę. Jest to hołd dla Grzegorza Illuminator, którzy szerzyć religię chrześcijańską w państwie.


Historia Katedry

Budowa kompleksu świątynnego został konsekrowany ormiański Katolikos Karekin I w 1997 roku. Ukończył ją w roku 2001 do 1700th rocznicę uznania religii chrześcijańskiej w państwie. W tej chwili katedra św Gregory Illuminator – jest jednym z najważniejszych budynków w stolicy. Zawiera ona relikwie związane z jego nazwiskiem i przechowywane pięciu wieków w jednym z klasztorów w Neapolu. Zostały one przeniesione do katedry po jego konsekracji.

Zdarzenie to miało miejsce we wrześniu 2001 roku. Uroczystość odbyła patriarchy Aleksego II. Wzięli w niej udział szef Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego Katolikosa Karekina II, przedstawiciele różnych wyznań, a także prezydenta Roberta Koczarianem. Tydzień później, po tym jak katedra została konsekrowana, że trzymane służbę papieża. Posłuchaj jego zgromadziła ponad 30 tysięcy osób.

Życie słynnego pedagoga

Grzegorz urodził się w 252, syna Anak parafyanina. Za namową króla perskiego Khusrau Anak zabity, ormiański linijki. W tym akcie, on i jego rodzina zostali rozstrzelani. Pielęgniarka zdołała ukryć jego najmłodszy syn i doprowadzić do jego domu w Cezarei. Kiedy chłopiec dorósł, został ochrzczony, udał się do Rzymu, aby służyć swojemu synowi Tiridates władca Khosrow odkupić zbrodnię ojca.

Tiridates była domem dla Armenii. Erywań stał się miastem, w którym powrócił do 287 roku, aby odzyskać tron Jego ojca. Po tym, Gregory uwięziony w lochu, w którym spędził prawie 13 lat. Kiedy został zwolniony, był zaangażowany w działania edukacyjne i Tyrydata wyleczenia z ciężkiej choroby. W 301 król ochrzczony i ogłosił chrześcijaństwo religią państwową Armenii.

W 302, pedagog Grzegorz konsekrowany na biskupa. Po tym, zbudował świątynię Vagarshapage Eczmiadzin na cześć Jezusa Chrystusa. Resztę swego życia głosił chrześcijaństwo w Armenii i Gruzji. W 325 roku został zaproszony do Soboru Ekumenicznego w Nike, ale wysłał mu syna. Po powrocie Gregory dał mu krzesło i żył w odosobnieniu aż do śmierci.

Roztwór architektonicznych

Grzegorz Katedra św Illuminator został zbudowany według planu architekta Stepan Kyurkchyan. Budowa została przeprowadzona przez darowizny od szanowanych rodzin w Armenii. Świątynia została zbudowana w ścisłym ascetycznego stylu typowym ormiańskich struktur religijnych. Budynek ma kanciasty kształt. Jest ozdobiona niszach, łuki i wydłużonych trójkątnych witraży.

Kompleks świątynny obejmuje katedrę, kościół Świętego Kościoła i Królowej Tiridates Ashkhen. Każdy z nich może pomieścić 150 osób. Nazwę swoją szansę. Po chrześcijaństwo stało się oficjalną religią Armenii, Król Tiridates III, wraz z królową Ashkhen Gregory pomógł szerzyć wiarę w państwo.

Pod tyni kompleks wsunięty Portion 3822 pl. m. W budynku katedralnej kopuły tylko trzy z surowymi krzyży. W pobliżu katedry znajduje się dzwonnica. Odległość od wierzchołka najwyższej przejść na ziemi wynosi 54 metrów. Katedra jest widoczny z całego miasta.

Wnętrze katedry

Wnętrze świątyni odpowiada przyjętej w stylu ormiańskiej architektury sakralnej. Grzegorz Katedra św Illuminator posiada 1700 osób. Pokój jest bardzo przestronny, jest zainstalowany Ławy dla parafian. Liczba miejsc wybranych przez przypadek, jest on związany z rocznicą zatwierdzenia chrześcijaństwa w Armenii.

W świątyni dużo światła. Ikonostas katedry wygląda bardzo skromne. Jest ozdobiona małą liczbę ikon przedstawiających świętych. Na ścianach budynku nie ma malowidła sztuki i freski. Pomimo tego, że pokój wygląda majestatyczny. Kopuła katedry jest ozdobiony dużym żyrandolem. W pokoju, w specjalnym raka przechowywane sanktuariów chrześcijańskich zabytków ormiańskich kościołów Grzegorza AF i niektórych innych zabytków związanych z jego nazwiskiem.

Zwrot relikwii świętych

Kiedy prezydent Serż Sarkisjan był z wizytą do Włoch w kwietniu 2015 roku, w katedrze św Gregory Oświeciciel (Erywań) święte ciekawostki Ormiańskiego Kościoła zostały przeniesione – z czaszki Gregory sprawę złota i piszczeli. Przez pięć wieków relikwie były przechowywane w ormiańskim kościele Neapolu.

Historia Ormian i katolickich kościołów są nierozerwalnie związane z nazwiskiem Grzegorz Oświeciciel. Po śmierci został pochowany w tej samej jaskini, gdzie żył przez ostatnie kilka lat, a później szczątki zostały przeniesione do jego rodzinnej posiadłości. Tomb pedagog ponad tysiąc lat była miejscem kultu dla Ormian. Wiele lat później, fragmenty relikwii Gregory zostały przeniesione do Konstantynopola, a następnie wyjmuje się z ormiańskiej diaspory w Neapolu i przechowywane w klasztorze bazylianów.

Na cześć powrotu obiektów sakralnych w katedrze św Grzegorza Illuminator w Neapolu klasztoru mszę, w której uczestniczyło prezydent Serż Sarkisjan, ambasador Armenii do świętych osób w Watykanie, arcybiskup Neapolu i burmistrza miasta, a także innych wysokich rangą przedstawicieli Włoch i Armenii.