543 Shares 7379 views

Uszczelnienie ladoga (Obrączkowy uszczelkę): opis, siedlisko

Jezioro o tej samej nazwie żyć i rozmnażać uszczelnienie Ladoga. Co ciekawe, jest to ich jedyne siedlisko. Ale Uszczelki – gatunki, do których uszczelka pierścieniowa Ładoga – zwierzęta morskie. Jak udało im się żyć w słodkiej wodzie i jak znaleźli się w tym jeziorze?


Około 11 000 lat temu, kiedy epoka lodowcowa skończyła, poziom wody się nie zmieniło. Tak więc ssaki te złowione w świeżej wody.

Uszczelnienie Ładoga. opis

To zwierzę ma inną nazwę. Nazywana jest również foka obrączkowana, ponieważ futro jest szare z ciemnymi pierścieniami na niego. Brzuch światło. Zewnętrzna konstrukcja uszczelnienia Ładoga ringed przypomina konstytucję jej krewnych, różni się od nich na ich niewielkie rozmiary. Długość wynosi 1,2 metrów i ważących 50-80 kg. Uszczelka wygląda gruby i krótki. Ma prawie żadnego szyję. Głowa jest mała i nieco spłaszczone. Potężne płetwy tylne pomóc poruszać zarówno w wodzie jak i na lądzie. Słuch i zapach jej wspaniałe. Uszczelki Ładoga żyje około 30-35 lat, wzrost i kończy się na 10 lat.

ssaki te odżywiają się małych ryb i skorupiaków, których długość ciała nie przekracza 20 cm. menu zawiera okoń, karaluch, powąchany Whitefish. Zaledwie dzień ten drapieżnik trwa 3-4 kilogramów ryb. W lecie, gdy nadszedł czas, aby wylinka, uszczelki Ładoga wolą północnym brzegu jeziora, zwłaszcza wyspy z archipelagu: Valaam Świętego Lembos Fox, krzyż i innych. Podczas cieplejszych miesięcy, chcą zorganizować bazar na skałach, ich liczba w jednym miejscu może osiągnąć 600-650 osobników. A zimą do gustu południowych, zachodnich i wschodnich wybrzeży.

Podwodne życie

Ładoga uszczelniania w wodzie, nawet w zimnie, czując się lepiej niż na lądzie. Jego wydłużone ciało jest specjalnie dostosowany do aktywnego pływania. Poza tym pomaga jej płetwy. Zamrożenie daje grubej warstwy podskórnego tłuszczu i że płaszcz nie mokro. Zgrabnie zanurkował na głębokość 300 metrów, uszczelnienie może wstrzymać oddech na 40 minut. Jest to możliwe dzięki temu, że jej ciało jest w stanie spowolnić metabolizm, a co za tym idzie, tlen potrzebuje mniej. I ciężko ukrwienia ważnych organów: mózgu, wątroby i mózgu. Uszczelnienie wytrzymałość pozwala unosić się kilkadziesiąt kilometrów z prędkością 20 km / h.

Jak odtworzyć

Do krycia te zwierzęta wybrać zimnych porach roku – od stycznia do marca. Poprzez proces porodu są gotowi do osiągnięcia wieku 6 lat. Cielę rodzi się i gdy nie ma śniegu. Zazwyczaj uszczelka pierścieniowa rodzi dziecko. waży tylko 4 kg, a korpus ma długość wynoszącą 0,6 m. Jego futro jest biały, więc jest to mniej zauważalne dla drapieżników: lisów i wilków.

Matka karmi je mlekiem przez 1,5-2 miesięcy, jej mleko jest gruby, że noworodek zyskuje dzień o 1 kilogram. Po tym, zaczyna jeść samodzielnie. Seal kocha dryfujące kry lodowe. W nich dowiaduje studzienek i organizuje mieszkań dla potomności. W czasie ciąży, ona sprawia, że kilka schronisk w lodzie, mają otwór, przez który można przejść w dół do wody i oddychaniem otworów. Wyjście na powierzchnię w taki „dom” nie jest dostępny, więc młodzi są chronione przed atakiem obcych wrogów. Kiedy nadejdzie czas, są one po prostu jak jej matka dół włazu do wody.

Dlaczego znikają

W ostatnich latach, zwierzę, którego populacja gwałtownie spada, a stał się uszczelka pierścieniowa Ładoga. Czerwona Księga Rosji już włączyła ją na swojej liście. Wynika to głównie ze względu na zniszczenia człowieka. Wcześniej w jeziorze Ładoga żył 20-30 tysięcy osobników, a obecnie mieszka w nim zaledwie 2-3 tysięcy fok. Skóra, tłuszcz, mięso tego zwierzęcia jest cenny, więc polowanie na niego, ale nie na skalę przemysłową.

W 20 wieku, eksterminacja uszczelek nie są nadzorowane, a dziś została inspekcja ryb stan. Określone limity połowowe. Zniszczenie uszczelnień uzasadnione przez fakt, że zjada cenne gatunki ryb w jeziorze. I to pomimo faktu, że naukowcy udowodnili, że ze względu na małą uszczelkę wnęki w jeziorze Ładoga nie może jeść dużą zdobycz, a zatem liczba ludności, na przykład łosoś nie jest zmniejszona ze względu na niego. Przeciwnicy twierdzą, że te ssaki jedzą ryby złowione w sieci, ponieważ nie trzeba go połknąć, ale tylko oderwać kawałek co czasem zrobić dla zabawy.

Dodatkowymi czynnikami

Uszczelki Ładoga giną również z powodu silnych uwikłany w sieciach zainstalowanych do połowu ryb, które nie mogą wydostać się na własną rękę. Ponadto fakt, że ludzka obecność na jeziorze daje im niedogodności i przyczyny martwić, że też nie sprzyja wzrost ich liczby. Innym czynnikiem wpływającym na zmniejszenie liczby pieczęci Ładoga – zanieczyszczenia jeziora ściekami. Gdy już zaczął się odpady te ssaki stały chory częściej, mają zmniejszoną odporność. Jeziora Ładoga wkrótce może przeżyć katastrofę ekologiczną.

Czy to jest czas, aby zatrzymać?

Łagodzeniu jezioro Zanieczyszczenia, toksyczne związki, sole metali ciężkich trwa już od kilku lat. Ponadto, woda zanieczyszczone wytrącania. Na dnie jeziora Ładoga znaleźć miejsca, które nie mieszkają bezkręgowce. Niektóre ryby były na skraju wyginięcia, na przykład, znajduje się na liście zagrożonego jesiotra atlantyckiego. Oznacza to zmniejszenie mocy do uszczelniania i stopniowe wymieranie z głodu. Jest również szkodliwe dla zwierząt i ocieplenia, a tym samym zmniejszenie pokrywy śnieżnej. Po tym wszystkim, muszą kry lodowe, przynajmniej w celu umożliwienia członkom ukryć i schronienie młody sami.

środki

Biolodzy są zainteresowani ratowaniem życia uszczelki Ładoga otoczonej pierścieniami, utworzonego w Repino Leningrad Region płetwonogich ratownictwa. Jest to pierwsza tego typu organizacja w Rosji. Naukowcy wykorzystują swoje doświadczenie i wiedzę, aby pomóc w tym ssaków. Może być pod nadzorem centrum nie tylko foki obrączkowane Ładoga, a każda względnej z nią kłopoty. W zimie płetwonogich z zaburzeniami termoregulacji. Dla nich specjalnie działa punkt ogrzewanie. Zwierzęta mogą żyć tu na chwilę. Dla nich wyposażony w poszczególnych polach. Pracownicy mieszka w specjalnie wyznaczonym miejscu dla niego. Osobno przygotować paszę dla zwierząt. Aby przyspieszyć adaptację płetwonogich zbudowanych basen.

Ludzie są świadomi problemu i ewentualnego zaniku walcząc o zachowanie uszczelnienia. wizyty ograniczeń co do dziedzin, w których foki odpoczynku, zmniejszenia połowów w jeziorze. Mimo, że jest niemożliwe, aby zabronić ludziom podziwiać rzadkie gatunki zwierząt w ich naturalnym środowisku. Najważniejsze jest, aby pamiętać, że aby przetrwać, uszczelnienie Ładoga zaobrączkowanych nie wymaga szczególnej uwagi na ludzi i rozsądnego podejścia do kwestii współistnienia na tej planecie.