608 Shares 7094 views

Jak zostać najlepszym liderem? Cechy dobrego lidera


Wszyscy, zajmując nie najważniejsze stanowiska w firmie lub organizacji, są co do zasady niezadowoleni z tych lub innych cech i osobliwości zachowania naszych przełożonych. I oczywiście, każdy z nas zapewnia, że tutaj, jak mówią, znajduję się na swoim miejscu, więc byłbym dobrym szefem, w którym pracownicy duszy nie chajut. Jednak po osiągnięciu pożądanego położenia, nas obawia się strach i pytamy siebie, nie przestając, jak stać się lepszym liderem. Sugerujemy dzisiaj, aby zrozumieć, czym powinien być prawdziwy lider i jakie cechy powinien mieć.

Jak zostać dobrym liderem i prowadzić ludzi wzdłuż?

Specjaliści odróżniają kilka podstawowych umiejętności, których posiadanie może odnieść sukces jako szef. Co do zasady w dużych organizacjach kluczowe osoby starają się promować osoby, które posiadają już niezbędne umiejętności. Brakujące umiejętności będą musiały zostać opracowane w procesie pracy. Proponujemy opracowanie każdego z nich.

Motywacja pracowników

Dobrym liderem jest przede wszystkim osoba znająca jasne odpowiedzi na następujące pytania. Dlaczego organizacja potrzebuje tych pracowników? Co utrzymuje ich w firmie i nie pozwala im na konkurencję? Co sprawia, że pracownicy pozostają w organizacji nawet po ciężkich czasach? Uzdolniony szef, oczywiście, rozumie, że powodem tego nie jest wcale pieniądze. Dokładniej, nie tylko oni. Jest wiele innych powodów, w których musisz zrozumieć jako lider. Dlatego, aby być dobrym, fajnym liderem, musisz przestrzegać zaleceń:

– Pamiętaj, że przede wszystkim jesteśmy napędzani przez nasze wartości i szacunek dla siebie. Jeśli okażesz szacunek dla każdego z pracowników, niezależnie od zajmowanego stanowiska, możesz mieć pewność, że zespół odpowie w 100% z powrotu.

– W jak największym stopniu porozmawiaj z serduszami swoich pracowników. Spróbuj dowiedzieć się, jak bardzo lubią ich codzienne prace, niezależnie od tego, czy są zadowoleni z tego. Te informacje pomogą Ci w przyszłości.

– Oferuj swoim pracownikom kilka ważnych korzyści dla nich. Jeśli więc Twoi pracownicy są zaniepokojeni własnym zdrowiem i kondycją fizyczną, daj im możliwość odwiedzenia siłowni. Jeśli rodzina jest dla nich priorytetem, pozwól im zabrać ze sobą dzieci do szkoły i ruszać na lunch. Uwierz mi, ludzie docenią Twoją troskę, co będzie miało bardzo pozytywny wpływ na zarówno mikroklimat w zespole, jak i wydajność i efektywność pracy.

Ustawianie goli

Jeśli zastanawiasz się, jak stać się dobrym menedżerem sprzedaży lub innym działem, a nawet organizacją, pamiętaj, że bardzo ważnym aspektem jest zdolność szefa do jasnego określenia celów zadania. Każdy pracownik powinien jasno zrozumieć, czego szef oczekuje od niego. Dzięki konkretnym celom łatwiej będzie osobie skoncentrować się na bieżącej pracy. Dlatego jasno przekazuj każdemu z podwładnych swoje oczekiwania i terminy realizacji zadań, a także wyjaśnij, co zrobisz z uzyskanymi wynikami i dlaczego potrzebujesz ich.

Ocena pracy

Pomimo, że przeważająca większość ludzi jest negatywna wobec krytyki, jest integralną częścią dobrze ugruntowanego procesu pracy. Jednak dokładaj wszelkich starań, aby wyjaśnić pracownikom: rozmowa z niewielką oceną wyników ich pracy nie jest w żaden sposób usprawiedliwieniem dla wykrycia winy z ich pracy. Przygotuj harmonogram takich dyskusji, aby pracownicy mogli zaplanować swój czas.

Delegowanie odpowiedzialności

Ten punkt jest jednym z najważniejszych, gdy mówimy o tym, jak stać się lepszym liderem. Oczywiście, jeśli zostaniesz szefem, wykonaj swoją pracę dobrze. Nie oznacza to jednak, że należy robić wszystko samemu. Jednym z zadań menedżera jest uczenie innych pracowników, aby pracowali dobrze. Musisz zacząć małe. Najpierw podporządkujmy takie zadania, które w przypadku niewłaściwego wykonania mogą być łatwo poprawione. Stopniowe szkolenie pracowników i poszerzanie ich możliwości. Uwzględnij swoje mocne i słabe strony i przejdź do bardziej złożonych i odpowiedzialnych zadań. Pomoże to pracownikom nie tylko rozwijać zawodowo, ale również zwiększyć ich wartość dla firmy.

Komunikacja

Cechy dobrego przywódcy są nie do pomyślenia bez komunikacji i otwartości dla podwładnych. Pozwólcie mi zrozumieć i okresowo przypomnieć pracownikom, że jeśli mają jakieś pytania lub trudności, zawsze mogą się z Tobą kontaktować. Komunikacja, wbudowana w ten sposób, pomoże Ci szybko poznać problemy, a tym samym szybko je rozwiązać.

Ponadto okaż szczere zainteresowanie podwładnymi. Nie komunikuj się z nimi, używając jedynie tonu biznesowego. Poproś pracowników o ich zdrowie, o tym, jak spędzili ostatnią noc, na kogo chorowali podczas ostatniego meczu piłki nożnej itp. Opowiedz nam trochę o sobie. Innymi słowy, nawiąż z nimi kontakt. Wierz mi, ludzie doceniają ich uwagę na siebie i na pewno odpowiedzą Ci z lojalnością. Nie idź zbyt daleko. Więc nie pytaj podwładnych o zbyt osobiste rzeczy, takie jak życie rodzinne, poglądy religijne itd.

Dowiedz się od błędów

Po pierwsze, niech pracownicy popełnią błędy. Oczywiście, nie powinno się patrzeć na takie zjawiska za pomocą palców, a jak mówią, nie jest konieczne podawanie pokroju podwładnych na każdą drobiazg. W przeciwnym razie ludzie będą się bali, aby dochodzić do Ciebie z ich problemem, a nawet próbować ukryć fakt błędu, który może mieć najbardziej negatywny wpływ na wydajność całej organizacji. Więc pamiętaj, że wszyscy jesteśmy ludźmi i mamy prawo się mylić.

Inną ważną zasadą, która pomaga odpowiedzieć na pytanie "jak stać się lepszym liderem" jest umiejętność rozpoznawania własnych błędów. Więc jeśli coś poszło nie tak, jak się spodziewałeś, nie wahaj się i rozmawiaj z zespołem, co się stało, próbując dowiedzieć się, jak powinieneś iść na osiągnięcie wyniku. To podejście pokazuje pracownikom, że możesz popełniać błędy, a także uczyć, jak poprawiać własne wady.

Użyj egalitaryzmu

Jeśli poważnie zastanawiasz się, jak stać się lepszym liderem, zwróć uwagę na ten punkt. W końcu większość z nas nie jest tak naprawdę egalitarna, jak myślimy. Często wybieramy fajne i ulubione zwierzęta na poziomie podświadomości, nie zdając sobie z tego sprawy na naszym koncie. W końcu wszyscy wiemy, że szefowi nie zdarza się często rozpoznawać zalet tych ludzi, którzy ciągle przypominają mu o sobie i wyrażają lojalność i lojalność na wszelkie możliwe sposoby. Jednocześnie wkład pracowników, którzy skromnie i skrupulatnie wykonują swoją pracę, jest często niedoceniany. Dlatego weź się w parze i staraj się dać ludziom należne ze względu na ich stosunek do Ciebie, ale przez wyniki ich pracy.

Ponadto zawsze przestrzegaj zasady, że absolutnie wszyscy podwładni powinni być traktowani dobrze. Uwierz mi, to będzie miało bardzo pozytywny wpływ na zarówno mikroklimat w zespole jak i wyniki pracy.

Czy sprawiedliwy seks może być doskonałym szefem?

Ten problem był ostatnio bardzo istotny. Jeśli więc myślisz o tym, jak stać się dobrym przywódcą kobiety, pamiętaj, że tutaj nie ma specjalnego sekretu. Jednak praktyka pokazuje, że kobiety, które są często skuteczniejszymi szefami niż przedstawiciele silnej połowy ludzkości. To całkiem łatwe do wytłumaczenia. W końcu kobieta przez całe życie musi równocześnie koncentrować się na większej liczbie zadań i celów niż człowieku. W związku z tym jest to odzwierciedlenie w jej zdolności do kierowania.

Dodatkowe cechy dobrego przywódcy

Zawsze pamiętaj, że postępy naprzód sprawiają, że jesteśmy szacunkiem, zrozumieniem i uznaniem naszych zasług. W związku z tym zawsze bądź tak lojalny, jak to tylko możliwe dla podwładnych. Tak więc dobry lider zawsze zna swoich pracowników według nazwy, a także świadomy swoich przypadków. Zawsze wspieraj pracowników, oferując im pomocną rękę w trudnych czasach. Niech drzwi zawsze będą otwarte. Ponadto cechy dobrego przywódcy są niewyobrażalne bez uczciwości i odpowiedzialności wobec podwładnych. Nie powstrzymuj od nich stanu rzeczy lub planów. Uwierz mi, wszyscy ludzie cenią zaufanie, które im daje.